Jihokorejský parlament schválil v sobotu impeachment prezidenta Jun Sok-jola. Jde o mimořádný politický otřes a druhý případ za poslední desetiletí, kdy bylo vůči jihokorejskému prezidentovi zahájeno řízení o odvolání z funkce. Důvodem impeachmentu je prezidentovo kontroverzní vyhlášení stanného práva, které vedlo k politické krizi a pobouření veřejnosti.
Prezident Jun vyhlásil 3. prosince stanné právo a vyslal vojáky do parlamentu s cílem zabránit zákonodárcům zasedat. Tento krok byl podle prezidenta reakcí na dlouhodobou politickou blokádu, ale vedl k dramatickým scénám, kdy zákonodárci pronikli přes vojenské kordony, aby mohli hlasovat proti jeho dekretu.
Junův krok vyvolal vlnu odporu v zemi, která má stále čerstvé vzpomínky na období vojenské diktatury a stanného práva, jež skončilo v 80. letech. Jeho rozhodnutí sjednotilo opozici i část vládní strany, která nakonec podpořila impeachment, uvedl server CNN.
Impeachment schválilo 204 zákonodárců, zatímco 85 bylo proti. Po hlasování se před budovou parlamentu v Soulu sešly tisíce demonstrantů, kteří slavili prezidentovo odvolání. Jeden z demonstrantů uvedl: „Demokracie je zpět!“ Jiní však varovali, že země čelí nejistým časům.
Na druhé straně se v centru Soulu shromáždili prezidentovi podporovatelé, kteří vyjadřovali svou solidaritu s Junem. Nyní čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, který má šest měsíců na to, aby potvrdil nebo zvrátil jeho odvolání.
Jun byl okamžitě suspendován z výkonu svých pravomocí. Dočasně ho nahradí premiér Han Dok-su, který slíbil, že zajistí stabilní fungování vlády. Situace však zůstává napjatá, neboť i Han čelí vyšetřování za svou roli v rozhodnutí o stanném právu.
Vyhlášení stanného práva bylo doprovázeno obviněními prezidenta z „protistátních aktivit“ vůči opozici a tvrzeními o jejích vazbách na Severní Koreu, což opozice popírá. Tento akt eskaloval politické napětí a vedl k vyšetřování prezidenta z vlastizrady a zneužití pravomocí. Policie minulý týden provedla razii v prezidentské kanceláři a Junovi bylo zakázáno opustit zemi.
Situace připomíná krizi z let 2016–2017, kdy byla prezidentka Pak Kun-hje odvolána z funkce kvůli korupčnímu skandálu. Po impeachmentu byla obviněna, odsouzena a později omilostněna. Nyní země čelí podobné nejistotě, která může ochromit její politický systém na měsíce.
Jižní Korea, klíčová ekonomika východní Asie a významný spojenec USA, se nyní musí vyrovnat s politickým vakuem a otázkou, jak obnovit důvěru v demokratické instituce. Mnozí pozorovatelé varují, že další kroky Ústavního soudu budou klíčové nejen pro osud prezidenta Juna, ale i pro stabilitu celé země.
Související
Zásah, jaký Jižní Korea nepamatuje. Jun Sok-jola zatýkalo 3000 policistů
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl zatčen. Hrozí mu i trest smrti
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump: Za to, že válka pokračuje, může Putin. Stačil by jediný krok a okamžitě skončí
před 2 hodinami
Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?
před 4 hodinami
Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem
před 5 hodinami
Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů
před 6 hodinami
Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku
před 8 hodinami
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
před 8 hodinami
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
před 9 hodinami
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
před 10 hodinami
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
před 11 hodinami
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
před 13 hodinami
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
včera
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
včera
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
včera
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
včera
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
včera
Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození
včera
Slovensko čelí masivnímu kybernetickému útoku, oznámil Fico těsně před demonstracemi
včera
Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
včera
Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti
včera
Politováníhodné, nešťastné... Svět reaguje na Trumpovo odstoupení od klimatické dohody
Rozhodnutí Donalda Trumpa odstoupit od Pařížské dohody o klimatu vyvolalo po celém světě silné reakce. Přestože tento krok znamená oslabení snah o udržení globálního oteplování na hranici 1,5 °C nad předindustriální úrovní, většina zemí zdvojnásobila své závazky v boji proti klimatické krizi. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák