Konflikt o Náhorní Karabach: Co za ním stojí? Iniciativu přebírá Turecko

Spor o Náhorní Karabach má dlouhou historii, která sahá staletí zpět. Náhorní Karabach je horský region ležící v jižní části Kavkazu a má bohatou historii.

Prezident Samovyhlášené republiky Náhorní Karabach Samvel Šahramanjan oznámil 28. září, že k 1. lednu 2024 tento útvar zanikne. Podle dekretu, který podepsal, budou všechny státní instituce do tohoto data rozpuštěny.

Následuje vojenské převzetí Náhorního Karabachu Ázerbájdžánem a následný útěk velké části etnicky arménského obyvatelstva, což je dramatický obrat v dlouhotrvajícím konfliktu o region, který se z velké části točí kolem otázky nezávislosti sporného regionu. Ázerbájdžán, který je převážně muslimský, je podporován Tureckem, zatímco Rusko se chovalo jako ochranná mocnost pro Arménii, která je většinově křesťanská.

Náhorní Karabach, i když má převážně arménskou populaci, se nachází na území Ázerbájdžánu podle mezinárodního práva. Arménie nikdy neuznala jeho nezávislost. Konflikt má velký geopolitický význam kvůli ropovodům a plynovodům v regionu, které přenášejí energii z Kaspického moře na turecké pobřeží Středozemního moře. V poslední době Ázerbájdžán zvýšil dodávky plynu do EU, což má spojitost s ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022.

Konflikt mezi Armény a Ázerbájdžánci má svůj původ v sedmém století, kdy křesťanští Byzantinci bojovali o kontrolu proti muslimským Arabům. Za pozdější osmanské nadvlády hledalo arménské obyvatelstvo ochranu v Rusku. 

Když se křesťanští Arméni dostali v 18. století pod tlak Persie, ruská carevna Kateřina Veliká pro ně vydala ochranné dopisy.

Poté, co se Náhorní Karabach dostal pod ruskou kontrolu v důsledku rusko-perské války v letech 1804 až 1813, dostalo se křesťanské arménské populaci přednostního zacházení před turkickými muslimy z širší oblasti, později známými jako Ázerbájdžánci. 

Doporučené články

Arménská genocida v letech 1915-1916 vedla k útěku mnoha Arménů do Náhorního Karabachu a zhoršila konflikt s ázerbájdžánským obyvatelstvem. Následovaly pogromy v březnu 1918, kdy došlo k útokům proti Ázerbájdžáncům, a později v Baku k protiarménským pogromům. V roce 1920 bylo ve městě Shusha v Náhorním Karabachu zabito více než 30 000 Arménů.

Po pádu Ruské říše, ruské revoluci a první světové válce zůstal region sporným územím mezi Arménií a Ázerbájdžánem, které obě zažily krátká období nezávislosti. V roce 1922 se Arménie, Ázerbájdžán a Gruzie spojily do Zakavkazské socialistické federativní sovětské republiky, ale tato federace byla v roce 1936 rozpuštěna a nahrazena jednotlivými sovětskými republikami. Konflikty a pogromy mezi Armény a Ázerbájdžánci však pokračovaly i nadále.

Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vyhlásily Arménie a Ázerbájdžán nezávislost, a Náhorní Karabach následoval tuto cestu 3. září 1991. Ázerbájdžán o dva měsíce později zrušil autonomii Náhorního Karabachu a zavedl energetickou blokádu.

Konflikt se opět zhoršil a na začátku roku 1992 došlo k masovým vraždám v ázerbájdžánských i arménských vesnicích. 12. května 1994 byla podepsána dohoda o příměří, která posílila pozici Náhorního Karabachu.

Doporučené články

Během konfliktu v 90. letech zemřelo odhadem asi 35 000 lidí a více než 1,1 milionu bylo vysídleno.

V roce 2020 došlo k druhé válce o Náhorní Karabach, během níž region, navzdory podpoře ze strany Arménie, utrpěl značné územní ztráty. Válka byla ukončena prostřednictvím dohody o příměří, kterou zprostředkovala Moskva. Tato dohoda umožnila Ázerbájdžánu získat zpět některé části sporného území.

Z pohledu Arménie Ázerbájdžán nikdy neposkytl záruky ohledně autonomie Náhorního Karabachu. Na druhé straně Ázerbájdžán opakovaně zdůrazňoval, že uznává "širokou autonomii" tohoto regionu, ale nikoli jeho nezávislost.

Související

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 
Ázerbájdžán, ilustrační foto

Ázerbájdžánské jednotky zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu

Ázerbájdžánské úřady zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu a převezly je do Baku. Příslušníky ázerbájdžánské služby státní bezpečnosti byli zadrženi tři bývalí prezidenti samozvané republiky Náhorní Karabach Arkadij Gukasján, Bako Saakján a Arajik Haruťunjan a bývalý předseda parlamentu David Išchanjan. 

Více souvisejících

Náhorní Karabach arménie ázerbájdžán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

včera

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

včera

včera

Soud v USA, ilustrační foto

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly

Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.

19. dubna 2025 21:58

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

19. dubna 2025 20:18

Aktualizováno 19. dubna 2025 19:57

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

19. dubna 2025 19:35

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

19. dubna 2025 18:42

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

19. dubna 2025 18:24

19. dubna 2025 17:36

Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo

Deštivé počasí na Velký pátek překvapilo i meteorology. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal na některých místech první výraznější srážky za několik měsíců. Příčinou bylo dění v oblasti Alp. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy