Konflikt o Náhorní Karabach: Co za ním stojí? Iniciativu přebírá Turecko

Spor o Náhorní Karabach má dlouhou historii, která sahá staletí zpět. Náhorní Karabach je horský region ležící v jižní části Kavkazu a má bohatou historii.

Prezident Samovyhlášené republiky Náhorní Karabach Samvel Šahramanjan oznámil 28. září, že k 1. lednu 2024 tento útvar zanikne. Podle dekretu, který podepsal, budou všechny státní instituce do tohoto data rozpuštěny.

Následuje vojenské převzetí Náhorního Karabachu Ázerbájdžánem a následný útěk velké části etnicky arménského obyvatelstva, což je dramatický obrat v dlouhotrvajícím konfliktu o region, který se z velké části točí kolem otázky nezávislosti sporného regionu. Ázerbájdžán, který je převážně muslimský, je podporován Tureckem, zatímco Rusko se chovalo jako ochranná mocnost pro Arménii, která je většinově křesťanská.

Náhorní Karabach, i když má převážně arménskou populaci, se nachází na území Ázerbájdžánu podle mezinárodního práva. Arménie nikdy neuznala jeho nezávislost. Konflikt má velký geopolitický význam kvůli ropovodům a plynovodům v regionu, které přenášejí energii z Kaspického moře na turecké pobřeží Středozemního moře. V poslední době Ázerbájdžán zvýšil dodávky plynu do EU, což má spojitost s ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022.

Konflikt mezi Armény a Ázerbájdžánci má svůj původ v sedmém století, kdy křesťanští Byzantinci bojovali o kontrolu proti muslimským Arabům. Za pozdější osmanské nadvlády hledalo arménské obyvatelstvo ochranu v Rusku. 

Když se křesťanští Arméni dostali v 18. století pod tlak Persie, ruská carevna Kateřina Veliká pro ně vydala ochranné dopisy.

Poté, co se Náhorní Karabach dostal pod ruskou kontrolu v důsledku rusko-perské války v letech 1804 až 1813, dostalo se křesťanské arménské populaci přednostního zacházení před turkickými muslimy z širší oblasti, později známými jako Ázerbájdžánci. 

Doporučené články

Arménská genocida v letech 1915-1916 vedla k útěku mnoha Arménů do Náhorního Karabachu a zhoršila konflikt s ázerbájdžánským obyvatelstvem. Následovaly pogromy v březnu 1918, kdy došlo k útokům proti Ázerbájdžáncům, a později v Baku k protiarménským pogromům. V roce 1920 bylo ve městě Shusha v Náhorním Karabachu zabito více než 30 000 Arménů.

Po pádu Ruské říše, ruské revoluci a první světové válce zůstal region sporným územím mezi Arménií a Ázerbájdžánem, které obě zažily krátká období nezávislosti. V roce 1922 se Arménie, Ázerbájdžán a Gruzie spojily do Zakavkazské socialistické federativní sovětské republiky, ale tato federace byla v roce 1936 rozpuštěna a nahrazena jednotlivými sovětskými republikami. Konflikty a pogromy mezi Armény a Ázerbájdžánci však pokračovaly i nadále.

Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vyhlásily Arménie a Ázerbájdžán nezávislost, a Náhorní Karabach následoval tuto cestu 3. září 1991. Ázerbájdžán o dva měsíce později zrušil autonomii Náhorního Karabachu a zavedl energetickou blokádu.

Konflikt se opět zhoršil a na začátku roku 1992 došlo k masovým vraždám v ázerbájdžánských i arménských vesnicích. 12. května 1994 byla podepsána dohoda o příměří, která posílila pozici Náhorního Karabachu.

Doporučené články

Během konfliktu v 90. letech zemřelo odhadem asi 35 000 lidí a více než 1,1 milionu bylo vysídleno.

V roce 2020 došlo k druhé válce o Náhorní Karabach, během níž region, navzdory podpoře ze strany Arménie, utrpěl značné územní ztráty. Válka byla ukončena prostřednictvím dohody o příměří, kterou zprostředkovala Moskva. Tato dohoda umožnila Ázerbájdžánu získat zpět některé části sporného území.

Z pohledu Arménie Ázerbájdžán nikdy neposkytl záruky ohledně autonomie Náhorního Karabachu. Na druhé straně Ázerbájdžán opakovaně zdůrazňoval, že uznává "širokou autonomii" tohoto regionu, ale nikoli jeho nezávislost.

Související

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 
Ázerbájdžán, ilustrační foto

Ázerbájdžánské jednotky zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu

Ázerbájdžánské úřady zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu a převezly je do Baku. Příslušníky ázerbájdžánské služby státní bezpečnosti byli zadrženi tři bývalí prezidenti samozvané republiky Náhorní Karabach Arkadij Gukasján, Bako Saakján a Arajik Haruťunjan a bývalý předseda parlamentu David Išchanjan. 

Více souvisejících

Náhorní Karabach arménie ázerbájdžán

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy