Konflikt o Náhorní Karabach: Co za ním stojí? Iniciativu přebírá Turecko

Spor o Náhorní Karabach má dlouhou historii, která sahá staletí zpět. Náhorní Karabach je horský region ležící v jižní části Kavkazu a má bohatou historii.

Prezident Samovyhlášené republiky Náhorní Karabach Samvel Šahramanjan oznámil 28. září, že k 1. lednu 2024 tento útvar zanikne. Podle dekretu, který podepsal, budou všechny státní instituce do tohoto data rozpuštěny.

Následuje vojenské převzetí Náhorního Karabachu Ázerbájdžánem a následný útěk velké části etnicky arménského obyvatelstva, což je dramatický obrat v dlouhotrvajícím konfliktu o region, který se z velké části točí kolem otázky nezávislosti sporného regionu. Ázerbájdžán, který je převážně muslimský, je podporován Tureckem, zatímco Rusko se chovalo jako ochranná mocnost pro Arménii, která je většinově křesťanská.

Náhorní Karabach, i když má převážně arménskou populaci, se nachází na území Ázerbájdžánu podle mezinárodního práva. Arménie nikdy neuznala jeho nezávislost. Konflikt má velký geopolitický význam kvůli ropovodům a plynovodům v regionu, které přenášejí energii z Kaspického moře na turecké pobřeží Středozemního moře. V poslední době Ázerbájdžán zvýšil dodávky plynu do EU, což má spojitost s ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022.

Konflikt mezi Armény a Ázerbájdžánci má svůj původ v sedmém století, kdy křesťanští Byzantinci bojovali o kontrolu proti muslimským Arabům. Za pozdější osmanské nadvlády hledalo arménské obyvatelstvo ochranu v Rusku. 

Když se křesťanští Arméni dostali v 18. století pod tlak Persie, ruská carevna Kateřina Veliká pro ně vydala ochranné dopisy.

Poté, co se Náhorní Karabach dostal pod ruskou kontrolu v důsledku rusko-perské války v letech 1804 až 1813, dostalo se křesťanské arménské populaci přednostního zacházení před turkickými muslimy z širší oblasti, později známými jako Ázerbájdžánci. 

Doporučené články

Arménská genocida v letech 1915-1916 vedla k útěku mnoha Arménů do Náhorního Karabachu a zhoršila konflikt s ázerbájdžánským obyvatelstvem. Následovaly pogromy v březnu 1918, kdy došlo k útokům proti Ázerbájdžáncům, a později v Baku k protiarménským pogromům. V roce 1920 bylo ve městě Shusha v Náhorním Karabachu zabito více než 30 000 Arménů.

Po pádu Ruské říše, ruské revoluci a první světové válce zůstal region sporným územím mezi Arménií a Ázerbájdžánem, které obě zažily krátká období nezávislosti. V roce 1922 se Arménie, Ázerbájdžán a Gruzie spojily do Zakavkazské socialistické federativní sovětské republiky, ale tato federace byla v roce 1936 rozpuštěna a nahrazena jednotlivými sovětskými republikami. Konflikty a pogromy mezi Armény a Ázerbájdžánci však pokračovaly i nadále.

Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vyhlásily Arménie a Ázerbájdžán nezávislost, a Náhorní Karabach následoval tuto cestu 3. září 1991. Ázerbájdžán o dva měsíce později zrušil autonomii Náhorního Karabachu a zavedl energetickou blokádu.

Konflikt se opět zhoršil a na začátku roku 1992 došlo k masovým vraždám v ázerbájdžánských i arménských vesnicích. 12. května 1994 byla podepsána dohoda o příměří, která posílila pozici Náhorního Karabachu.

Doporučené články

Během konfliktu v 90. letech zemřelo odhadem asi 35 000 lidí a více než 1,1 milionu bylo vysídleno.

V roce 2020 došlo k druhé válce o Náhorní Karabach, během níž region, navzdory podpoře ze strany Arménie, utrpěl značné územní ztráty. Válka byla ukončena prostřednictvím dohody o příměří, kterou zprostředkovala Moskva. Tato dohoda umožnila Ázerbájdžánu získat zpět některé části sporného území.

Z pohledu Arménie Ázerbájdžán nikdy neposkytl záruky ohledně autonomie Náhorního Karabachu. Na druhé straně Ázerbájdžán opakovaně zdůrazňoval, že uznává "širokou autonomii" tohoto regionu, ale nikoli jeho nezávislost.

Související

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 
Ázerbájdžán, ilustrační foto

Ázerbájdžánské jednotky zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu

Ázerbájdžánské úřady zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu a převezly je do Baku. Příslušníky ázerbájdžánské služby státní bezpečnosti byli zadrženi tři bývalí prezidenti samozvané republiky Náhorní Karabach Arkadij Gukasján, Bako Saakján a Arajik Haruťunjan a bývalý předseda parlamentu David Išchanjan. 

Více souvisejících

Náhorní Karabach arménie ázerbájdžán

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy