Kyjev dostal první tanky ze slíbené stovky od trojice zemí

Ukrajina, jejíž ozbrojené síly pokračují v ostře sledované protiofenzivě proti ruským okupantům, obdržela deset tanků Leopard 1 od trojice zemí. Kyjev přitom od svých spojenců dostává i modernější tanky Leopard 2. 

Tanky darovali Dánové, Němci a Nizozemci, přičemž další obrněnci jsou na cestě, uvedla dánská armáda v pátek podle deníku Guardian. Trojice evropských zemí v únoru slíbila, že Kyjevu dodá stovku tanků německé výroby. 

"Prvních deset tanků bylo odesláno na Ukrajinu. A další jsou na cestě. Dalších deset tanků bude dodáno z továrny," sdělila armáda v prohlášení. Dánští vojáci v Německu cvičí ukrajinské kolegy, aby se s tanky naučili zacházet. 

"Nepochybuji o tom, že to pomůže vyhrát obrannou bitvu, kterou teď bojují," dodal armádní velitel Gunner Arpe Nielsen. 

Leopard 1 je západoněmecký hlavní bojový tank. Do služby vstoupil v roce 1965 a je prvním tankem vyráběným v Německu po druhé světové válce. Celkem vzniklo přes šest tisíc kusů v různých variantách, které sloužily v mnoha armádách po celém světě. 

Jde o konvenční tank, který je vyzbrojený britským kanonem L7 ráže 105 mm. Vozidlo je schopné vyvinout slušnou rychlost při jízdě na polních cestách. Tank se osvědčil jako odolný a spolehlivý stroj.

Související

Více souvisejících

Armáda Ukrajina válka na Ukrajině Ukrajina Německo dánsko Nizozemí

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy