Leyenovou čeká pět let v pekle. Na obzoru je obchodní válka s USA a Čínou, Rusko také nepomůže

Znovuzvolenou předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou čeká náročných pět let. Zřejmě bude muset navázat vztahy s novým republikánským vedením Bílého domu, zkrotit krajně pravicové politiky napříč členskými státy Evropské unie a zajistit fungování Evropy i s některými velmi oslabenými lídry. 

Už první funkční období Leyenové bylo náročné. Musela stát v čele jedné z nejdůležitějších unijních institucí během brexitu, pandemie covidu-19 a ruské agresi proti Ukrajině. „Bude to pro ni nesmírně obtížných pět let,“ prohlásil pro server Politico anonymně vysoký představitel Evropské unie.

Zatímco dlouhodobě udržuje tradiční středopravicové směřování politiky, stojí proti ní populistické a nacionalistické síly. „Než v roce 2029 skončí její druhé funkční období, může přijít a odejít další prezidentství Donalda Trumpa v USA, Francii může řídit krajně pravicová vůdkyně Marine Le Penová,“ líčí prestižní server.

Europoslanci z centristické koalice v podstatě neměli jinou možnost než si zvolit právě Leyenovou. Na záda jim dýchali pravicoví či krajně pravicoví politici, čekající na svou chvíli slávy; hledání úplně nového kandidáta mohlo uvrhnout vícero evropských institucí do nejistoty.

Za oceánem se na ekonomický a ideologický konflikt s EU chystá republikánský kandidát na šéfa Bílého domu Donald Trump. „Bude ze strany Trumpovy administrativy zasažena dalším ekonomickým nacionalismem, obchodní válkou a protekcionismem,“ varovala politická expertka Majda Rugeová.

Naději jí nabízí – poměrně překvapivě – Peking. „Kde by mohla navázat pozitivní vztah, je Čína, a to tím, že bude hrát velkou roli při prosazování ekonomické bezpečnosti a kontroly vývozu,“ poznamenala expertka.

Navíc politika vůči Číně je jedna z mála oblasti, kde si staronová Komise a nový Bílý dům mohou rozumět. „Dostat se k Američanům a přesvědčit je, že není v otázce Číny soupeřkou a že zasáhnout Evropu cly není v jejich zájmu, to je jedna z věcí, kde může mít páky a vést,“ dodala Rugeová.

Do karet jí nehraje ani oslabená politická elita v Evropě. „Máme tu velmi oslabeného Macrona. Máme přinejmenším ještě asi rok poměrně slabého německého kancléře. Takže otázka zní: Jak moc může von der Leyenová v tuto chvíli zaskočit?“ ptá se německý politolog Nicolai von Ondarza.

A v neposlední řadě musí Leyenová bojovat s ekonomickým stavem EU. „Všechno, co něco stojí – například obrana Ukrajiny se během druhého funkčního období von der Leyenové ukáže jako problematické,“ zdůraznil jeden z vysoce postavených evropských diplomatů, hovořící pod podmínkou anonymity.

Leyenovou tak čeká extrémně náročných pět let. Za hranicemi Evropské unie se chystá k další agresi Moskva, obchodní válku chce rozpoutat potenciální americký prezident Trump a přímo „pod nosem“ se předsedkyni komise činí maďarský premiér Viktor Orbán se svými „mírovými cestami“.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy