Lukašenkova dohoda zřejmě nefunguje. Do Běloruska dorazil jen zlomek žoldnéřů

Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg v rozhovoru pro Politico uvedl, že v Bělorusku skončilo po dohodě jen několik žoldáků z řad Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, rozhodně ne celá armáda. 

NATO podle opětovně zvoleného generálního tajemníka zaznamenalo určité přípravy na hostování wagnerovců v Bělorusku. „Zatím jsme ještě neviděli, že by jich přijelo tolik,“ podotkl.

„Samozřejmě pozorně sledujeme, co se děje v Bělorusku. Viděli jsme, že Wagnerovy síly nadále působí v Africe, do Běloruska jich mnoho neodjelo. Někteří jsou na Ukrajině, ale ne na frontě,“ pokračoval Stoltenberg.

S vyjádřením ohledně budoucnosti wagnerovců se nechce ukvapit. „Myslím, že je trochu brzy na to, abychom vyvozovali nějaké závěry o důsledcích nedávných událostí pro Wagnera,“ upozornil.

Ohledně ukrajinské protiofenzívy je Stoltenberg optimistický. „Ukrajinci dosáhli pokroku, ale čelí těžkým bojům. Čelí těžkému terénu a čelí zakopanému ruskému odporu. Rusové mají množství předem připravených obranných linií,“ doplnil s tím, že to samozřejmě ovlivnilo tempo ukrajinského postupu. „Války je těžké předvídat. Ukrajinci pokračují v tlaku, pokračují v určitém pokroku. 

Vzpoura wagnerovců proběhla v sobotu 24. června poté, co ruské letectvo údajně bombardovalo jejich tábor v týlu bojiště na Ukrajině. Brzy ráno Prigožinovi muži obsadili vojenské velení operace na Ukrajině v Rostovu na Donu, načež šéf wagnerovců oznámil tažení na Moskvu.

Během něj žoldáci obsadili hlavní oblastní města Voroněž a Lipeck, při čemž nečelili prakticky žádnému odporu. Občasný letecký odpor zlikvidovali – konkrétně šlo o několik bojových helikoptér a letadlo. Za celou dobu padlo 13 ruských vojáků, o ztrátách wagnerovců žádné ověřené informace nejsou.

Postup na ruskou metropoli zastavil Prigožin po údajné dohodě s Lukašenkem. Mělo dojít ke stažení Wagnerovy armády do Běloruska, které jim začalo připravovat zázemí. 

Související

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

Více souvisejících

Jevgenij Prigožin Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Alexandr Lukašenko Bělorusko Jens Stoltenberg válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 29 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy