Lukašenkova dohoda zřejmě nefunguje. Do Běloruska dorazil jen zlomek žoldnéřů

Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg v rozhovoru pro Politico uvedl, že v Bělorusku skončilo po dohodě jen několik žoldáků z řad Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, rozhodně ne celá armáda. 

NATO podle opětovně zvoleného generálního tajemníka zaznamenalo určité přípravy na hostování wagnerovců v Bělorusku. „Zatím jsme ještě neviděli, že by jich přijelo tolik,“ podotkl.

„Samozřejmě pozorně sledujeme, co se děje v Bělorusku. Viděli jsme, že Wagnerovy síly nadále působí v Africe, do Běloruska jich mnoho neodjelo. Někteří jsou na Ukrajině, ale ne na frontě,“ pokračoval Stoltenberg.

S vyjádřením ohledně budoucnosti wagnerovců se nechce ukvapit. „Myslím, že je trochu brzy na to, abychom vyvozovali nějaké závěry o důsledcích nedávných událostí pro Wagnera,“ upozornil.

Ohledně ukrajinské protiofenzívy je Stoltenberg optimistický. „Ukrajinci dosáhli pokroku, ale čelí těžkým bojům. Čelí těžkému terénu a čelí zakopanému ruskému odporu. Rusové mají množství předem připravených obranných linií,“ doplnil s tím, že to samozřejmě ovlivnilo tempo ukrajinského postupu. „Války je těžké předvídat. Ukrajinci pokračují v tlaku, pokračují v určitém pokroku. 

Vzpoura wagnerovců proběhla v sobotu 24. června poté, co ruské letectvo údajně bombardovalo jejich tábor v týlu bojiště na Ukrajině. Brzy ráno Prigožinovi muži obsadili vojenské velení operace na Ukrajině v Rostovu na Donu, načež šéf wagnerovců oznámil tažení na Moskvu.

Během něj žoldáci obsadili hlavní oblastní města Voroněž a Lipeck, při čemž nečelili prakticky žádnému odporu. Občasný letecký odpor zlikvidovali – konkrétně šlo o několik bojových helikoptér a letadlo. Za celou dobu padlo 13 ruských vojáků, o ztrátách wagnerovců žádné ověřené informace nejsou.

Postup na ruskou metropoli zastavil Prigožin po údajné dohodě s Lukašenkem. Mělo dojít ke stažení Wagnerovy armády do Běloruska, které jim začalo připravovat zázemí. 

Související

Více souvisejících

Jevgenij Prigožin Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Alexandr Lukašenko Bělorusko Jens Stoltenberg válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy