Lukašenkova dohoda zřejmě nefunguje. Do Běloruska dorazil jen zlomek žoldnéřů

Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg v rozhovoru pro Politico uvedl, že v Bělorusku skončilo po dohodě jen několik žoldáků z řad Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, rozhodně ne celá armáda. 

NATO podle opětovně zvoleného generálního tajemníka zaznamenalo určité přípravy na hostování wagnerovců v Bělorusku. „Zatím jsme ještě neviděli, že by jich přijelo tolik,“ podotkl.

„Samozřejmě pozorně sledujeme, co se děje v Bělorusku. Viděli jsme, že Wagnerovy síly nadále působí v Africe, do Běloruska jich mnoho neodjelo. Někteří jsou na Ukrajině, ale ne na frontě,“ pokračoval Stoltenberg.

S vyjádřením ohledně budoucnosti wagnerovců se nechce ukvapit. „Myslím, že je trochu brzy na to, abychom vyvozovali nějaké závěry o důsledcích nedávných událostí pro Wagnera,“ upozornil.

Ohledně ukrajinské protiofenzívy je Stoltenberg optimistický. „Ukrajinci dosáhli pokroku, ale čelí těžkým bojům. Čelí těžkému terénu a čelí zakopanému ruskému odporu. Rusové mají množství předem připravených obranných linií,“ doplnil s tím, že to samozřejmě ovlivnilo tempo ukrajinského postupu. „Války je těžké předvídat. Ukrajinci pokračují v tlaku, pokračují v určitém pokroku. 

Vzpoura wagnerovců proběhla v sobotu 24. června poté, co ruské letectvo údajně bombardovalo jejich tábor v týlu bojiště na Ukrajině. Brzy ráno Prigožinovi muži obsadili vojenské velení operace na Ukrajině v Rostovu na Donu, načež šéf wagnerovců oznámil tažení na Moskvu.

Během něj žoldáci obsadili hlavní oblastní města Voroněž a Lipeck, při čemž nečelili prakticky žádnému odporu. Občasný letecký odpor zlikvidovali – konkrétně šlo o několik bojových helikoptér a letadlo. Za celou dobu padlo 13 ruských vojáků, o ztrátách wagnerovců žádné ověřené informace nejsou.

Postup na ruskou metropoli zastavil Prigožin po údajné dohodě s Lukašenkem. Mělo dojít ke stažení Wagnerovy armády do Běloruska, které jim začalo připravovat zázemí. 

Související

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

Více souvisejících

Jevgenij Prigožin Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Alexandr Lukašenko Bělorusko Jens Stoltenberg válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy