PŮVODNÍ ZPRÁVA | Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, co z taktického hlediska útoky takzvaných diverzantů na území Ruské federace znamenají. Kreml podle něj sice s těžkostmi počítal a od roku 2014 posílil vlastní represivní schopnosti, nejistota však může způsobit nedůvěru občanů v úřady a podkopat regionální bezpečnost.

V týdnu naše redakce zveřejnila zprávu o působení cizineckých legií na území Bělgorodské oblasti v Rusku. Její guvernér Vjačeslav Gladkov zmiňoval, že ruští vojáci pátrají po sabotérech v rámci „protiteroristické operace“. V úterý odpoledne Rusové oznámili likvidaci desítek narušitelů. Sedmdesát jich podle tvrzení ruského resortu obrany mělo být zabito a zbytek vytlačen zpět za hranice. 

Britská rozvědka v úterý potvrdila, že Rusko ve svých příhraničních regionech čelí stále vážnější hrozbě z více oblastí. Mezi ně patří ztráty bojových letounů, útoky improvizovanými výbušnými zařízeními na železniční tratě a nyní i přímé partyzánské akce. 

Doporučené články

Zprávu podpořil právě norský analytik Midttun. „Nemohou ignorovat nárůst aktivit, které podkopávají regionální bezpečnost a následně i důvěru v úřady. Uvědomujíc si, že Ruská federace má již nyní problémy s personálním obsazením ve všech sektorech bezpečnosti a obrany, včetně pohraniční služby, bude nucena přesunout síly z Ukrajiny do Ruska,“ popsal pro EuroZprávy.cz.

Ruská armáda tím přijde o tolik potřebné síly podél více než 1200 kilometrů dlouhé frontové linie. „Sníží to její schopnost reagovat na nadcházející ukrajinskou ofenzivu. Útoky proti ruské kritické infrastruktuře navíc ještě oslabí ruskou schopnost udržet operace na Ukrajině v souladu s probíhající vojenskou operací na okupovaných územích,“ pokračoval Midttun. 

Kreml referendum nikdy nedovolí

EuroZprávy.cz ve zprávě upozornily na některé ruské občany, kteří podporují dokonce odtržení Bělgorodské oblasti a vytvoření Bělgorodské lidové republiky. Zde Midttun varoval, že Kreml nikdy nedovolí konání referenda. „Od roku 2014 opravuje zákony a reformuje bezpečnostní sektor, aby zajistil, že federace zůstane právě jednou jednotnou federací,“ přiblížil.

Připomněl v tomto ohledu Kremlem přijatá opatření. „Patří sem reforma Národní gardy, režimní kontrola médií a informačního prostoru, omezení demonstrací nebo shromažďování lidí, zákony omezující svobodu projevu, zákon umožňující bezpečnostním složkám střílet do davů lidí, nařízení o rozšíření odpovědnosti a působení FSB a další,“ vyjmenoval Midttun. 

Kreml podle něj již dlouho chápe, že Rusko bude čelit těžkostem. „Proto posiluje své schopnosti pro domácí represi a cenzuru. Přesto by ruská porážka na Ukrajině mohla vyvolat řadu scénářů, včetně rozpadu Ruské federace,“ uzavřel. 

Související

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.
Volodymyr Zelenskyj Komentář

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

Více souvisejících

Rusko Hans Petter Midttun Ruská armáda Vladimír Putin válka na Ukrajině Ukrajina FSB (ruská kontrarozvědka)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy