PŮVODNÍ ZPRÁVA | Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, co z taktického hlediska útoky takzvaných diverzantů na území Ruské federace znamenají. Kreml podle něj sice s těžkostmi počítal a od roku 2014 posílil vlastní represivní schopnosti, nejistota však může způsobit nedůvěru občanů v úřady a podkopat regionální bezpečnost.

V týdnu naše redakce zveřejnila zprávu o působení cizineckých legií na území Bělgorodské oblasti v Rusku. Její guvernér Vjačeslav Gladkov zmiňoval, že ruští vojáci pátrají po sabotérech v rámci „protiteroristické operace“. V úterý odpoledne Rusové oznámili likvidaci desítek narušitelů. Sedmdesát jich podle tvrzení ruského resortu obrany mělo být zabito a zbytek vytlačen zpět za hranice. 

Britská rozvědka v úterý potvrdila, že Rusko ve svých příhraničních regionech čelí stále vážnější hrozbě z více oblastí. Mezi ně patří ztráty bojových letounů, útoky improvizovanými výbušnými zařízeními na železniční tratě a nyní i přímé partyzánské akce. 

Doporučené články

Zprávu podpořil právě norský analytik Midttun. „Nemohou ignorovat nárůst aktivit, které podkopávají regionální bezpečnost a následně i důvěru v úřady. Uvědomujíc si, že Ruská federace má již nyní problémy s personálním obsazením ve všech sektorech bezpečnosti a obrany, včetně pohraniční služby, bude nucena přesunout síly z Ukrajiny do Ruska,“ popsal pro EuroZprávy.cz.

Ruská armáda tím přijde o tolik potřebné síly podél více než 1200 kilometrů dlouhé frontové linie. „Sníží to její schopnost reagovat na nadcházející ukrajinskou ofenzivu. Útoky proti ruské kritické infrastruktuře navíc ještě oslabí ruskou schopnost udržet operace na Ukrajině v souladu s probíhající vojenskou operací na okupovaných územích,“ pokračoval Midttun. 

Kreml referendum nikdy nedovolí

EuroZprávy.cz ve zprávě upozornily na některé ruské občany, kteří podporují dokonce odtržení Bělgorodské oblasti a vytvoření Bělgorodské lidové republiky. Zde Midttun varoval, že Kreml nikdy nedovolí konání referenda. „Od roku 2014 opravuje zákony a reformuje bezpečnostní sektor, aby zajistil, že federace zůstane právě jednou jednotnou federací,“ přiblížil.

Připomněl v tomto ohledu Kremlem přijatá opatření. „Patří sem reforma Národní gardy, režimní kontrola médií a informačního prostoru, omezení demonstrací nebo shromažďování lidí, zákony omezující svobodu projevu, zákon umožňující bezpečnostním složkám střílet do davů lidí, nařízení o rozšíření odpovědnosti a působení FSB a další,“ vyjmenoval Midttun. 

Kreml podle něj již dlouho chápe, že Rusko bude čelit těžkostem. „Proto posiluje své schopnosti pro domácí represi a cenzuru. Přesto by ruská porážka na Ukrajině mohla vyvolat řadu scénářů, včetně rozpadu Ruské federace,“ uzavřel. 

Související

Více souvisejících

Rusko Hans Petter Midttun Ruská armáda Vladimír Putin válka na Ukrajině Ukrajina FSB (ruská kontrarozvědka)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy