Němci váhají s případnou pomocí Izraeli. Ten ani o nic nežádá, doznívá stud za holocaust

Němečtí politici si neví rady s otázkou, jestli v případě íránského útoku poslat na pomoc Izraeli vojáky Bundeswehru. Velice živá debata o tom vznikla bez toho, aby Izraelci o pomoc vůbec požádali. 

Německo Izraeli dodává zbraně dlouhodobě a podporuje tamní vládu v mnoha oblastech. Poslanec Bundestagu Roderich Kiesewetter vyzval německou vládu, aby se „konečně probudila“ a „uvědomila si vyhrocenou situaci“. 

Kiesewetter podle německého serveru Deutsche Welle připustil, že Němci mohou pomáhat doplňovat palivo stíhačkám svých spojenců a nasadit letouny Eurofighter, aby odrážely íránské bezpilotní letouny. „Německé síly by neměly útočit na cíle v Íránu,“ podotkl. 

Předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster podle DW zastává podobný názor. „Historická odpovědnost Německa za bezpečnost Izraele není právně závazná, ale z mého pohledu to samozřejmě znamená, že v případě útoku takového rozsahu, jaký v současné době hrozí, bude Německo stát po boku židovského státu i vojensky,“ vysvětlil. 

Tato „historická odpovědnost“ je součástí pojmu „Staatsräson“ neboli „státní důvod“. Pod ním se skrývá dobrovolný závazek Německa převzít zodpovědnost za bezpečnost a existenci Izraele jako důsledek holocaustu, který coby německá iniciativa zabil miliony evropských Židů. 

„Staatsräson“ sice není nijak ukotven v zákoně, německé vlády k němu ale přihlížejí i bez toho. Berlín společně s Evropskou unií a Spojenými státy klasifikuje palestinská militantní hnutí Hamás a Hizballáh jako teroristické organizace.

Tato debata vznikla bez toho, aby Izrael o jakoukoli pomoc požádal. „Pokud víme, scénáře jako vojenská podpora nejsou na pořadu dne. K tomu by byl tak jako tak zapotřebí parlamentní mandát,“ uvedl místopředseda parlamentní frakce CDU/CSU Johann Wadephul.

„Izrael jasně sdělil, jak můžeme pomoci. Měli bychom to udělat, například rychlým schválením vývozu zbraní. Bundeswehr nebyl Izraelem požádán o pomoc, a proto by mohl pomoci jen málo,“ podotkl předseda výboru Bundestagu pro obranu Marcus Faber.

Němci mají svou vojenskou přítomnost na Blízkém východě dlouhodobě. „Od roku 2015 Bundeswehr nasadil až 500 vojáků v Iráku a Jordánsku, aby například doplňovali palivo do amerických letadel,“ přiblížil poslanec Sergej Lagodinskij (Zelení). Tito vojáci odjeli do Jordánska a Iráku bojovat proti Islámskému státu. 

„Pro Bundeswehr to (vojenská pomoc Izraeli) není předmětem debaty. A my víme, co je třeba politicky udělat ještě předtím, než bude tato otázka Bundeswehru položena,“ upřesnila mluvčí německého ministerstva obrany Arne Collatzová. 

Případné nasazení vojáků Bundeswehru musí schválit většina parlamentu, která v současné době v Německu neexistuje, jak poznamenal server DW.

Izrael se v současné době připravuje na blížící se útok libanonského militantního hnutí Hizballáh a Íránu. Děje se tak poté, co Izraelci nejprve v Bejrútu zlikvidovali prominentního člena Hizballáhu Fuáda Šukra, a následně byl v Teheránu zabit politický vůdce Hamásu Ismail Haníja. 

Související

Více souvisejících

Bundeswehr Německo Izrael

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Orbán se rozčiloval nad pomalou pomocí EU. Ta už ale je na cestě, Česku připadnou dvě miliardy

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek dopoledne kritizoval Evropskou unii za nedostatečnou rychlost pomoci po povodních. Ve skutečnosti ale už je uvolněno deset miliard eur, z toho dvě půjdou České republice.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy