Spojenci chtějí ukázat Ukrajině konkrétní cestu do NATO. Rusku navzdory

Spojenci ze Severoatlantické aliance se snaží dohodnout, jak silně se zavázat ke členství Ukrajiny na nadcházejícím červencovém summitu. Ten se bude u příležitosti 75. výročí založení organizace konat ve Washingtonu.  

Debaty probíhají zejména mezi Washingtonem a Londýnem, jak píše CNN. „Na summitu podnikneme konkrétní kroky k tomu, abychom Ukrajinu přiblížili k NATO a zajistili, aby existoval most ke členství, most, který bude pevný a dobře osvětlený,“ vysvětlil americký ministr zahraničí Antony Blinken na pražském summitu v květnu. 

Vysoce postavení úředníci ale podle americké stanice varují, že se všechny členské státy rozhodně neshodnou na tom, že je vstup „nezvratný“. Lze očekávat odpor Maďarsko a možná i Slovenska. „Práce, kterou nyní provádíme, vás staví na nezvratnou cestu ke členství v NATO, takže až nastane správný čas, Ukrajina se může stát členem NATO okamžitě,“ zdůraznil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg během své dubnové návštěvy Kyjeva. 

Členství Ukrajiny v NATO se aktivně řešilo už na loňském summitu v litevském Vilniusu. Tehdy spojenci prohlásili, že „budoucnost Ukrajiny je v NATO“, nevytvořili ale žádný časová plán. Proti tomu se postavil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Nenabídnutí časového harmonogramu členství je bezprecedentní a absurdní,“ uvedl.

Vágní závazek o připojení Ukrajiny k NATO „v budoucnosti! padl už v roce 2008 na summitu v Budapešti. „Jsem si jist, že budeme mít také formulaci vyjadřující, že se Ukrajina stane členem aliance. O přesném znění, o tom, co přesně dohodneme, se nyní mezi spojenci diskutuje. Alle jsem přesvědčen, že do summitu dosáhneme dobrého řešení, dohody,“ shrnul Stoltenberg na úterní konferenci na americkém ministerstvu zahraničí. 

Ruský prezident Vladimir Putin už minulý týden sdělil, co povede k zastavení agrese proti Ukrajině. Je to právě její odmítnutí vstoupit do NATO. „Jakmile Kyjev prohlásí, že je na takové rozhodnutí připraven, bude z naší strany okamžitě následovat příkaz k zastavení palby a zahájení jednání, a to doslova v téže minutě,“ popsal. 

Ukrajina je ve válce s Ruskem už přes dva roky a mírová jednání jsou v nedohlednu. Obě strany upřesnily, co je potřeba pro započetí těchto jednání, jejich požadavky se ale absolutně neshodují. Kyjev si chce zajistit hlubší integraci do západních struktur, zejména do Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Moskva naopak apeluje na Kyjev, ať nevstupuje do NATO. Vstup do Evropské unie, zdá se, Putina až tolik netrápí. Ruský bezpečnostní narativ je spojený především s obavami z expanze aliance dále na východ. 

Související

Více souvisejících

Německo Policie Německo Nancy Faeserová Rusko Čína Írán Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 26 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

Evropu kritizuje, kde může. Němci jsou podle Trumpova viceprezidenta idioti, líbí se mu Orbán

Republikánský kandidát na viceprezidenta James D. Vance si při kritice evropských zemí nebere servítky. Líbí se mu snad jen orbánovské Maďarsko, německou energetickou politiku popsal jako „idiotskou“ a polskou vládu viní z autoritářství. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy