Olej do ohně ekonomické krize? Obchodní válka může způsobit propad evropské ekonomiky

Spojené státy a Čína rozpoutaly podle listu Financial Times obchodní válku, když americký prezident Donald Trump uvalil cla na téměř veškerý dovoz z Číny. Čína na to reagovala oslabením své měny na nejnižší hodnotu za posledních 10 let. Z toho důvodu hrozí, že obchodní válka přeroste v měnovou.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ekonomická krize, ilustrační foto
doporučujeme

Zvýšení cel na dovoz ze Spojených států a Číny a propad výroby v USA zvýšily obavy o zdraví dvou největších ekonomik světa. Pro globální ekonomiku to není nic dobrého.

Prezident Donald Trump navýšil cla na čínské zboží až na 30%. Jeho rozhodnutí se nicméně zatím ve sledovaných datech neprojevilo. Nové tarify by měly začít platit v prosinci. V průměru se budou pohybovat na úrovni 24 %.

Editorial listu Financial Times připouští, že v celosvětovém měřítku zatím zůstává sektor služeb odolný vůči propadu ve výrobní oblasti.

Bezprostřední konec obchodní války zatím není na obzoru. Je otázkou času, než se obchodní oslabení v oblasti investic promítne do spotřeby obyvatel.

„Dynamika globální ekonomiky se ještě zhorší. Až teprve po dalším ochlazení se může situace obrátit k lepšímu,“ uvádí Financial Times. Deník označuje za důležitou proměnou hlavně to, jestli se Spojené státy rozhodnou zakročit vůči silnému dolaru.

Obavy o budoucnost globálního hospodářství rostou kvůli tomu, že se Američané mohou rozhodnout snížit hodnotu své měny.

Bankovní skupina JPMorgan vydala globální index, který zaznamenal snížení objemu výroby už čtvrtý měsíc v řadě. Jedná se o nejdelší a nejzávažnější soustavný pokles od roku 2012. Více než polovina ze třiceti sledovaných zemí vykazuje nižší produkci ve výrobním sektoru. Financial Times upozorňují, že nejzranitelnější je v tomto ohledu Evropa.

Prudký pokles produkce je ale možné sledovat také u asijských ekonomik závislých na exportu. Propadá se i výrobní sektor ve Spojených státech a také průmyslová výroba v Německu. Toto nedává velkou naději na brzký růst globální ekonomiky. Celní tarify, které zavedl Washington situaci jen zhorší.

„Na americké spotřebitele bude tento nárůst v posledních čtyřech měsících letošního roku stále více dopadat. Klesající americká poptávka po čínském zboží bude mít další dopad také na globální dodavatelské řetězce. Celkově se může negativně projevit v dalších oblastech celosvětového hospodářství,“ varují Financial Times.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínská firma kupuje British Steel, dohoda může zachránit tisíce pracovních…

11.11.2019 17:52 Aktualizováno Čínská společnost Jingye Group se dohodla na koupi britského výrobce oceli British Steel. Oznámil…

Panika mezi nejbohatšími lidmi světa. Gates a další varují před chystanými…

11.11.2019 08:16 Aktualizováno NÁZOR – V roce 1975, kdy Bill Gates zakládal Microsoft, dosahovala nejvyšší sazba daně z příjmu…

Obchodní válka končí? Čína a USA se dohodly na postupném rušení cel

07.11.2019 10:57 Čína a Spojené státy se dohodly, že budou cla zavedená v rámci obchodní války postupně rušit v…

Obchodní válka mezi USA a Čínou drtivě dopadá na obě země

05.11.2019 20:32 Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou má negativní hospodářský vliv na obě země. Zavedená cla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama