Konference předsedů Evropského parlamentu (EP) se ve čtvrtek bude zabývat maďarským premiérem Viktorem Orbánem, především jeho nedávnými návštěvami v Moskvě a Pekingu. Diskuze bude zahrnovat možné důsledky pro Orbána a maďarské předsednictví v Radě EU, informuje server Euractiv.
Orbánovy schůzky s ruským a čínským prezidentem vyvolaly kritiku ze strany EU a několika členských států. Charles Michel, končící předseda Evropské rady, označil Orbánovu návštěvu v Moskvě za politickou chybu a nepřijatelný způsob jednání, protože Orbán neměl od EU žádný mandát pro jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Také stálí představitelé členských zemí při EU ve středu odsoudili Orbánovy návštěvy. Proto se tímto tématem bude zabývat Konference předsedů Evropského parlamentu, která zahrnuje předsedkyni EP a šéfy politických frakcí.
Podle Euractivu se zvažuje několik opatření vůči maďarskému předsednictví v Radě EU, včetně možného bojkotu nebo dokonce předčasného ukončení a urychlení nástupu polského předsednictví, které má začít v lednu 2025.
"O bojkotu maďarského předsednictví se diskutovalo už od jeho první cesty do Kyjeva," uvedl pro Euractiv představitel liberální frakce Obnovme Evropu.
Možné výsledky jednání Konference předsedů jsou zatím nejasné a názory na kroky vůči maďarskému předsednictví se různí.
Maďarsko převzalo rotující předsednictví Rady EU před necelými dvěma týdny od Belgie. Během tohoto krátkého období Orbán navštívil Kyjev, Moskvu a Peking, přičemž své cesty označil za mírovou misi s cílem ukončit válku na Ukrajině.
Maďarský premiér zdůraznil, že jeho země patří mezi pár evropských států, které udržují kontakty s oběma stranami konfliktu. "Proto jsem navštívil Kyjev a proto jsem nyní v Moskvě. Vnímám, že jejich pozice jsou daleko od sebe. Bude potřeba mnoho kroků, které nás přiblíží ke konci války," poznamenal.
Po jednání oba politici na společné tiskové konferenci v Moskvě oznámili výsledky své schůzky a Putin sdělil podmínky ukončení války proti Ukrajině. Uvedl to server Euroactiv.com.
Po jednání oba politici na společné tiskové konferenci v Moskvě oznámili výsledky své schůzky a Putin sdělil podmínky ukončení války proti Ukrajině. Uvedl to server Euroactiv.com.
Kyjev byl obviněn z nepřipravenosti ukončit válku a neochoty uzavřít příměří, což by vedlo k ukončení stanného práva a nutnosti konání prezidentských voleb. Putin uvedl, že by nemělo dojít pouze k dočasnému příměří, které by umožnilo Ukrajině znovu se vyzbrojit, ale k definitivnímu ukončení konfliktu.
Putin zopakoval, že návrhy Moskvy jsou klíčem k vyřešení konfliktu. Ukrajina by podle něj měla odstoupit čtyři oblasti na východě a jihu, které si Moskva nárokuje. "Mluvíme o úplném stažení všech vojáků z Doněcké a Luhanské lidové republiky a ze Záporožské a Chersonské oblasti," řekl Putin.
Putin označil jednání s Orbánem za upřímné a přínosné a poděkoval mu za návštěvu Ruska. Diskutovali také o aktuálních otázkách bilaterální spolupráce a o naléhavých mezinárodních a regionálních tématech. Moskva považuje Orbánovu návštěvu za snahu obnovit dialog.
Putin řekl, že s Orbánem si vyměnil názory na stav vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií, které jsou podle něj na historicky nejnižší úrovni. Orbán uvedl, že s Putinem hovořil v době, kdy je mír pro Evropu nejdůležitější, ale že o mír je třeba usilovat, protože nepřijde sám od sebe.
Související

Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize
EU (Evropská unie) , Viktor Orbán , Maďarsko
Aktuálně se děje
před 3 minutami

První reakce na cla: Je to legendární, honosí se Trump. Budeme bojovat, slibuje Čína
před 27 minutami

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ
před 39 minutami

Trumpova cla spustila globální otřes. Spotřebitelé se obávají zdražování, ceny vystřelí do dvou týdnů
před 1 hodinou

Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet
před 1 hodinou

Trumpova cla vstoupila v platnost. USA spadnou do recese a hrozí stagflace, obávají se ekonomové
před 3 hodinami

Jarní počasí dorazí do Česka. O víkendu bude přes 20 stupňů
včera

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena
včera

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo
včera

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico
včera

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily
včera

Co jsou vlčí hybridi vlastně zač? Vyhynutí je navždy, přesto je to de-extinkce, neshodnou se experti
včera

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize
včera

Ukrajinci zadrželi čínské občany bojující za Rusko. Zelenskyj zveřejnil video z výslechu
včera

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech
včera

"EU vznikla, aby poškodila USA." Trumpova cla mohou způsobit ekonomický krach, varuje analýza
včera

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty
včera

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup
včera

Budeme bojovat až do konce, vzkazuje Čína. Co to ale znamená? Podle expertů opravdu definitivní konec
včera
"Bazuka" na Trumpa: EU má v ruce těžký kalibr. Zvažuje, zda ho použít proti USA
Evropská unie se ocitla v dramatickém dilematu. Na jedné straně nabízí Spojeným státům kompromis v podobě nulových cel na průmyslové zboží, na druhé straně drží v ruce těžký kalibr – tzv. Anti-Coercion Instrument, tedy nástroj proti hospodářskému nátlaku, připravený k použití proti americkým službám. Nad hlavami evropských lídrů visí otázka: má Unie odpovědět tvrdě, nebo si ponechat otevřenou cestu k dialogu?
Zdroj: Libor Novák