Orbánova pasová politika omezuje bezvízový styk s USA. Nešťastný den, řekl americký velvyslanec

Spojené státy v úterý výrazně omezily účast Maďarska v programu bezvízového styku, informoval o tom server Politico. Za tímto rozhodnutím stojí bezpečnostní obavy týkající se nových pasů vydávanými mezi lety 2011 až 2020. 

Vláda Viktora Orbána totiž roku 2010 po jeho nástupu k moci provedla změnu politiky, kdy udělila občanství etnickým Maďarům v zahraničí – a to zejména na Slovensku, Ukrajině a v Rumunsku. 

Maďarsko v rámci tohoto programu jedinou zemí ze čtyřiceti, které se omezení dotkne. „Existují stovky tisíc pasů, které maďarská vláda vydala v rámci programu zjednodušené neutralizace, aniž by byly zavedeny přísné mechanismy ověřování totožnosti,“ vysvětlil velvyslanec Washingtonu v Budapešti David Pressman.

„Americká vláda se touto bezpečnostní slabinou zabývá společně s maďarskou vládou už mnoho let a napříč různými úřady. Maďarská vláda se však rozhodla ji neuzavřít,“ doplnil Pressman. „Je to opravdu nešťastný den. O takový výsledek Spojené státy neusilovaly a neusilují.“

Maďarské ministerstvo vnitra obvinilo Bílý dům z toho, že se jeho občanům mstí. „Maďarsko nezveřejní údaje Maďarů za hranicemi s dvojím občanstvím, protože by to ohrozilo jejich bezpečnost,“ zní z resortu. 

Vztahy této středoevropské země s jejími spojenci od začátku ruské agrese proti Ukrajině výrazně oslabují. Svými výroky pobuřuje zejména premiér Orbán. „Ukrajina už není suverénním státem. Nemá peníze. Nemá zbraně. Bojuje jen díky naší podpoře – myslím Západ,“ pronesl koncem června. 

O měsíc později na své tvrzení navázal. „Američané mohou přijít se spoustou peněz, aby se válce vyhnuli. Evropská unie to nedokáže, může generovat peníze pouze tím, že požádá členské státy. Evropská unie žádá o prostředky na válku na Ukrajině, a přitom dluží peníze Maďarsku. Je na hranici svých možností. Členské státy se více zabývají vlastní domácí politikou a ekonomickými dopady války.“

Nedávno rozlítil také Slováky. Kritizoval maďarskou menšinu na Slovensku za to, že ačkoliv tvoří desetinu obyvatelstva v zemi, tak si není schopná zabezpečit zastoupení v parlamentu. Příslušníky menšiny pokáral za slabý výkon, pokud chtějí něco z „odtržených částí země“ udělat pro svou vlast. Bratislava si kvůli tomu předvolala maďarského velvyslance Csabu Balogha. 

Související

Více souvisejících

Viktor Orbán Maďarsko USA (Spojené státy americké) víza

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy