PŮVODNÍ ZPRÁVA | Pentagon pro EZ: Žádné americké jednotky na Ukrajině nejsou. Ministerstva obrany exkluzivně promluvila

Server EuroZprávy.cz přináší exkluzivní vyjádření od resortů obrany USA, Německa, Francie, Kanady, Nizozemska a Litvy k tomu, jestli se na území Ukrajiny nacházejí jejich vojenské jednotky. Všichni to kategoricky odmítli a naopak uznávají, že ukrajinským vojákům pomáhají s výcvikem na území Severoatlantické aliance. Řádově jde o desítky tisíc vycvičených mužů. 

Již měsíc se napříč veřejným prostorem vedou rozsáhlé debaty o tom, jestli na Ukrajině budou proti Rusku nasazena vojska Severoatlantické aliance. Rozruch vyvolala slova Emmanuela Macrona o možném nasazení západních vojsk v březnu a květnu. „Možná v určitém okamžiku – nechci to, nepřeberu iniciativu – budeme muset provést pozemní operace, ať už budou jakékoli, abychom čelili ruským silám. Síla Francie spočívá v tom, že to dokážeme,“ prohlásil francouzský lídr.

EuroZprávy.cz se v tomto ohledu obrátily na ministerstva obrany předních členů Severoatlantické aliance v čele s tím americkým. „Žádné americké jednotky na Ukrajině nejsou,“ ozval se americký Pentagon na dotaz redakce, jestli jsou američtí vojáci přítomni na Ukrajině.

S odpovědí neváhali ani Němci. „Mohu vás informovat, že na Ukrajině nejsou rozhodně žádní příslušníci Bundeswehru,“ uvedl mluvčí německého ministerstva obrany Dennis Köhler pro EuroZprávy.cz.

Tiskový odbor francouzského resortu obrany poznamenal, že „Francie přispívá k bezpečnosti východního křídla Evropy vysíláním pozemních složek armády do Rumunska a Estonska, rotačních leteckých složek do Litvy a má stálou námořní přítomnost v Baltském a Středozemním moři“, jak shrnulo ministerstvo pro EuroZprávy.cz.

Francouzi ale jednoznačně odmítli přítomnost svých vojáků na Ukrajině. „Francie nemá na Ukrajině bojové jednotky.“

Podle resortu pomáhá jinak. „Francie poskytla výcvik ukrajinským jednotkám, přičemž téměř 12 000 ukrajinských vojáků bylo vycvičeno francouzskou armádou v Polsku a ve Francii,“ uvedl resort.

Vyslání vojáků na Ukrajinu odmítá i Kanada. „Budeme Ukrajině i nadále poskytovat komplexní vojenskou pomoc, nicméně Kanada jako člen NATO nemá v plánu vyslat na Ukrajinu bojové jednotky,“ ujistila mluvčí kanadského resortu obrany Andrée-Anne Poulinová pro EuroZprávy.cz.

Kanada dlouhodobě pomáhá ukrajinské armádě s výcvikem vojáků. „V rámci operace UNIFIER vycvičila Kanada více než 40 000 ukrajinských vojáků. Výcvik probíhá v Lotyšsku, Polsku a Spojeném království,“ vylíčila Poulinová.

Kanadsko-ukrajinská spolupráce v rámci výcviku ale stále nekončí. „Jak jsme se zavázali v dohodě o bezpečnostní spolupráci mezi Kanadou a Ukrajinou, kterou jsme podepsali v únoru 2024, Kanada je otevřena obnovení tohoto výcviku na Ukrajině, jakmile to podmínky dovolí,“ doplnila mluvčí kanadské obrany.

EuroZprávy.cz se rovněž obrátily na litevské ministerstvo obrany, kde odpovědi poskytla šéfka informační divize Asta Galdikaitė. „Ministerstvo národní obrany Litvy a litevské ozbrojené síly pokračují v nepřetržité vojenské pomoci Ukrajině. Kromě vojenské techniky a výzbroje přispívá Litva k obraně Ukrajiny také aktivním výcvikem svého vojenského personálu, léčbou a rehabilitací zraněných vojáků, odbornými konzultacemi, vstupy do fondů pomoci Ukrajině,“ řekla.

Podle Galdikaitė litevští vojáci provádějí výcvik ukrajinských vojáků ve Velké Británii, v Německu a Litvě. „O vyslání litevských vojáků do bojových misí na Ukrajině nebylo rozhodnuto,“ upřesnila.

Mluvčí litevského resortu rovněž vyčíslila, kolik financí již Litva napadené zemi poskytla. „Trvalá litevská pomoc Ukrajině dosáhla k dnešnímu dni více než miliardy eur, přičemž vojenská pomoc v této době činí přes 616 milionů eur. V průběhu letošního roku již byla poskytnuta pomoc ve výši přibližně 95 milionů eur a plánuje se, že dynamika se udrží,“ uvedla.

Nizozemské ministerstvo obrany rovněž odmítlo přítomnost svých jednotek na Ukrajině. „Na Ukrajině nejsou žádné nizozemské jednotky. V záležitostech ostatních zemí nekomentujeme,“ uvedla mluvčí Heleen Sikkesová pro EuroZprávy.cz.

Připomněla, že výcvik ukrajinských příslušníků nizozemskými instruktory probíhá mimo Ukrajinu, například přímo v Nizozemsku. „Na Ukrajině nejsou žádní nizozemští vojáci ani instruktoři, takže žádný z nich se nemůže účastnit bojových akcí,“ doplnila Sikkesová.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Pentagon Armáda USA (Spojené státy americké) Německo Francie

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 48 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy