PŮVODNÍ ZPRÁVA | Pentagon pro EZ: Žádné americké jednotky na Ukrajině nejsou. Ministerstva obrany exkluzivně promluvila

Server EuroZprávy.cz přináší exkluzivní vyjádření od resortů obrany USA, Německa, Francie, Kanady, Nizozemska a Litvy k tomu, jestli se na území Ukrajiny nacházejí jejich vojenské jednotky. Všichni to kategoricky odmítli a naopak uznávají, že ukrajinským vojákům pomáhají s výcvikem na území Severoatlantické aliance. Řádově jde o desítky tisíc vycvičených mužů. 

Již měsíc se napříč veřejným prostorem vedou rozsáhlé debaty o tom, jestli na Ukrajině budou proti Rusku nasazena vojska Severoatlantické aliance. Rozruch vyvolala slova Emmanuela Macrona o možném nasazení západních vojsk v březnu a květnu. „Možná v určitém okamžiku – nechci to, nepřeberu iniciativu – budeme muset provést pozemní operace, ať už budou jakékoli, abychom čelili ruským silám. Síla Francie spočívá v tom, že to dokážeme,“ prohlásil francouzský lídr.

EuroZprávy.cz se v tomto ohledu obrátily na ministerstva obrany předních členů Severoatlantické aliance v čele s tím americkým. „Žádné americké jednotky na Ukrajině nejsou,“ ozval se americký Pentagon na dotaz redakce, jestli jsou američtí vojáci přítomni na Ukrajině.

S odpovědí neváhali ani Němci. „Mohu vás informovat, že na Ukrajině nejsou rozhodně žádní příslušníci Bundeswehru,“ uvedl mluvčí německého ministerstva obrany Dennis Köhler pro EuroZprávy.cz.

Tiskový odbor francouzského resortu obrany poznamenal, že „Francie přispívá k bezpečnosti východního křídla Evropy vysíláním pozemních složek armády do Rumunska a Estonska, rotačních leteckých složek do Litvy a má stálou námořní přítomnost v Baltském a Středozemním moři“, jak shrnulo ministerstvo pro EuroZprávy.cz.

Francouzi ale jednoznačně odmítli přítomnost svých vojáků na Ukrajině. „Francie nemá na Ukrajině bojové jednotky.“

Podle resortu pomáhá jinak. „Francie poskytla výcvik ukrajinským jednotkám, přičemž téměř 12 000 ukrajinských vojáků bylo vycvičeno francouzskou armádou v Polsku a ve Francii,“ uvedl resort.

Vyslání vojáků na Ukrajinu odmítá i Kanada. „Budeme Ukrajině i nadále poskytovat komplexní vojenskou pomoc, nicméně Kanada jako člen NATO nemá v plánu vyslat na Ukrajinu bojové jednotky,“ ujistila mluvčí kanadského resortu obrany Andrée-Anne Poulinová pro EuroZprávy.cz.

Kanada dlouhodobě pomáhá ukrajinské armádě s výcvikem vojáků. „V rámci operace UNIFIER vycvičila Kanada více než 40 000 ukrajinských vojáků. Výcvik probíhá v Lotyšsku, Polsku a Spojeném království,“ vylíčila Poulinová.

Kanadsko-ukrajinská spolupráce v rámci výcviku ale stále nekončí. „Jak jsme se zavázali v dohodě o bezpečnostní spolupráci mezi Kanadou a Ukrajinou, kterou jsme podepsali v únoru 2024, Kanada je otevřena obnovení tohoto výcviku na Ukrajině, jakmile to podmínky dovolí,“ doplnila mluvčí kanadské obrany.

EuroZprávy.cz se rovněž obrátily na litevské ministerstvo obrany, kde odpovědi poskytla šéfka informační divize Asta Galdikaitė. „Ministerstvo národní obrany Litvy a litevské ozbrojené síly pokračují v nepřetržité vojenské pomoci Ukrajině. Kromě vojenské techniky a výzbroje přispívá Litva k obraně Ukrajiny také aktivním výcvikem svého vojenského personálu, léčbou a rehabilitací zraněných vojáků, odbornými konzultacemi, vstupy do fondů pomoci Ukrajině,“ řekla.

Podle Galdikaitė litevští vojáci provádějí výcvik ukrajinských vojáků ve Velké Británii, v Německu a Litvě. „O vyslání litevských vojáků do bojových misí na Ukrajině nebylo rozhodnuto,“ upřesnila.

Mluvčí litevského resortu rovněž vyčíslila, kolik financí již Litva napadené zemi poskytla. „Trvalá litevská pomoc Ukrajině dosáhla k dnešnímu dni více než miliardy eur, přičemž vojenská pomoc v této době činí přes 616 milionů eur. V průběhu letošního roku již byla poskytnuta pomoc ve výši přibližně 95 milionů eur a plánuje se, že dynamika se udrží,“ uvedla.

Nizozemské ministerstvo obrany rovněž odmítlo přítomnost svých jednotek na Ukrajině. „Na Ukrajině nejsou žádné nizozemské jednotky. V záležitostech ostatních zemí nekomentujeme,“ uvedla mluvčí Heleen Sikkesová pro EuroZprávy.cz.

Připomněla, že výcvik ukrajinských příslušníků nizozemskými instruktory probíhá mimo Ukrajinu, například přímo v Nizozemsku. „Na Ukrajině nejsou žádní nizozemští vojáci ani instruktoři, takže žádný z nich se nemůže účastnit bojových akcí,“ doplnila Sikkesová.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Pentagon Armáda USA (Spojené státy americké) Německo Francie

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 7 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 29 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

Kreml popřel, že by jeho ofenzíva u Charkova selhala. Experti to vidí jinak

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny nebyla neúspěšná, oznámil ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy