Počet mrtvých v Pásmu Gazy přesáhl 20 tisíc. Obě strany další příměří odmítly

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu prohlásil, že v Pásmu Gazy nenastane příměří, dokud nebude zničeno hnutí Hamás. Izrael bude podle jeho slov pokračovat v bojích.  Palestinské radikální hnutí dnes také odmítlo izraelský návrh na týden trvající příměří v palestinském Pásmu Gazy výměnou za propuštění přibližně 40 rukojmí včetně všech žen a dětí, které tato skupina stále zadržuje. Informoval o tom ve čtvrtek web Times of Israel.

"Nepřestaneme bojovat, dokud nedosáhneme všech cílů, které jsme si stanovili: zlikvidování Hamásu, propuštění našich rukojmí a konec ohrožení z (Pásma) Gazy," uvedl Netanjahu v prohlášení.

Izraelské síly podle Netanjahua útočí na militanty hnutí Hamás na celém území Pásma Gazy. "Kdokoli, kdo si myslí, že se zastavíme, nemá spojení s realitou... Útočíme na Hamás palbou," řekl a dodal, že Izrael útočí i na vzdálené a blízké spojence tohoto hnutí.

Vůdce palestinského radikálního hnutí Hamás Ismáíl Haníja, který žije v Kataru, přijel ve středu do Káhiry na jednání o příměří ve válce v pásmu Gazy a o výměně vězňů. Lídři Hamasu přitom už několikrát veřejně deklarovali, že rukojmí osvobodí jen výměnou za trvalé příměří. Zprávy z posledních dnů naznačují, že jednání o dalším krátkodobém příměří s cílem propustit další rukojmí zřejmě postupují.

Nakonec tomu tak ale není. Podle zamítnutého návrhu měl Hamás osvobodit z izraelských rukojmí i starší muže, kteří potřebují lékařskou péči. Výměnou za to měl Izrael na týden zastavit vzdušné a pozemní operace v Pásmu Gazy a povolit další dodávky humanitární pomoci do pobřežní enklávy.

Hamás a Palestinský islámský džihád – další Íránem podporovaná militantní organizace, která se vůbec poprvé plánuje zúčastnit jednání o příměří – však údajně egyptským zprostředkovatelům oznámili, že Izrael musí nejprve pozastavit svou ofenzívu, teprve poté jsou ochotni diskutovat o jakékoli potenciální dohodě.

Islámský džihád údajně požadoval, aby Izrael osvobodil všechny palestinské vězně a propustil všechny zbývající rukojmí – jejich počet se odhaduje na přibližně 100. Egyptští představitelé uvedli, že zamítnutí návrhu Hamásem by nemělo být považováno za neúspěch v jednáních. Dodali, že Hamás návrh odmítl, aby si od Izraele vynutil další ústupky.

Tiskový úřad palestinského militantního hnutí Hamás v Pásmu Gazy ve středu oznámil, že od začátku války s Izraelem bylo v enklávě zabito nejméně 20.000 lidí. Mezi mrtvými je přibližně 8000 dětí a 6200 žen, dodal tiskový úřad Hamásu.

Konflikt zuří už více než dva měsíce. Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálil více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem, což následně provedl Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila v říjnu vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Doporučené články

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.

Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se pokouší osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy. Ta byla přerušena týdenním příměřím, během kterého Hamás propustil zhruba stovku rukojmích.

Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda. 

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Hamás Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 36 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy