Politická krize v Jižní Koreji eskaluje: Exministr se pokusil o sebevraždu, v prezidentské kanceláři proběhla razie

Jižní Korea se nachází uprostřed dramatické politické krize, která začala po kontroverzním a krátkodobém vyhlášení stanného práva prezidentem Junem Sok-jolem. Události eskalovaly ve středu, kdy se bývalý ministr obrany Kim Jong-hjun pokusil ve vazbě o sebevraždu. Uvedl to server CNN.

Kim Jong-hjun, který byl zadržen v neděli, se stal prvním vysokým představitelem zatčeným v souvislosti s vyhlášením stanného práva. Podle šéfa korejské vězeňské služby, Shin Jong-haeho, se Kim pokusil vzít si život v koupelně zadržovacího zařízení. Incident se stal krátce předtím, než byl vydán oficiální příkaz k jeho zatčení. Po zásahu dozorce svůj pokus vzdal. Kim byl následně přemístěn do izolační cely a podle úřadů je jeho zdravotní stav stabilní.

Současně jihokorejská policie provedla razii v prezidentské kanceláři jako součást rozšiřujícího se vyšetřování prezidenta. Ten čelí podezření ze vzpoury a zneužití pravomoci kvůli stannému právu, které vyhlásil 3. prosince. Prezident obvinil hlavní opoziční Demokratickou stranu ze sympatií k Severní Koreji a „proti-státní činnosti“.

Vyhlášení stanného práva vyvolalo okamžitý odpor veřejnosti a zákonodárců. Dramatičnost situace podtrhly záběry vojáků rozbíjejících okna Národního shromáždění, aby zabránili poslancům jednat. Po pouhých šesti hodinách byl Sok-jol nucen stanné právo odvolat, když zákonodárci prolomili vojenské zábrany a hlasovali o jeho zrušení.

Prezident Sok-jol od té doby čelí rostoucímu tlaku na odstoupení. Přestože přežil první pokus o impeachment, kdy členové jeho vládní strany People Power Party bojkotovali hlasování, vládní lídr Han Dong-hoon trvá na tom, že prezident musí odstoupit „řádně a dobrovolně.“ Opoziční Demokratická strana mezitím připravuje nový návrh na impeachment, o němž by se mohlo hlasovat již tuto sobotu.

Kromě prezidenta jsou pod drobnohledem i vojenské špičky. Ministerstvo obrany oznámilo suspendování tří vysokých velitelů kvůli jejich údajné roli při zavádění stanného práva. Před svým odstoupením převzal Kim Jong-hjun plnou odpovědnost za jednání armády, která podle něj jednala na jeho přímé příkazy.

Mezitím bývalý velitel Speciálních jednotek Kwak Jong-geun svědčil před Národním shromážděním, že obdržel přímý rozkaz od prezidenta, aby „rozbil dveře parlamentu“ a „vytáhl zákonodárce ven.“ Rozkaz však odmítl provést kvůli obavám z možného zranění.

Policie zahájila trestní vyšetřování prezidenta a dalších vysoce postavených představitelů kvůli obvinění ze vzpoury. Zákonodárci také schválili vznik speciální rady, která má prošetřit, zda prezident svým jednáním zneužil pravomoci.

Jižní Korea čelí jedné z největších politických krizí za poslední desetiletí. Rozhodnutí o případném odvolání prezidenta a výsledky trestních šetření budou mít dalekosáhlé důsledky pro stabilitu země a důvěru veřejnosti v demokratické instituce. 

Související

Jun Sok-jol

Sok-jol přežil hlasování o impeachmentu. Podržela ho vládní strana

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol přežil sobotní hlasování o jeho odvolání z funkce, které zablokovala vládní strana bojkotem. Situace, která zasáhla zemi po prezidentově neúspěšném pokusu vyhlásit stanné právo, však nadále vyvolává značné politické napětí. Uvedl to server CNN.

Více souvisejících

Jižní Korea Jun Sok-jol

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

včera

Sýrie

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

včera

včera

Lukašenko: Máme jaderné zbraně a chceme rakety Orešnik. Cíle si určíme sami

Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko oznámil, že jeho země již uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro plánované rozmístění nejnovější hypersonické balistické rakety Moskvy. Uvedla to agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy