Evropská unie čelí vážnému rozkolu kvůli obchodní dohodě s jihoamerickým blokem Mercosur, která vyvolává ostré spory mezi Francií a Německem. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová odletěla do Uruguaye s cílem uzavřít tuto historickou dohodu, která je v jednání již několik desetiletí. Zatímco Berlín tuto dohodu považuje za klíčovou pro oživení průmyslu, Paříž ji vnímá jako hrozbu pro své zemědělství a národní suverenitu, uvedl server Politico.
Von der Leyenová na svém účtu na platformě X (dříve Twitter) napsala: „Pracujme na tom, překročme cílovou čáru.“ Pro Německo jde o vítanou zprávu, neboť vidí v dohodě příležitost pro nové trhy, které by mohly pomoci jeho klesajícímu průmyslu.
Německý svaz automobilového průmyslu (VDA) označil uzavření dohody za „centrální prioritu“. Naproti tomu Francie považuje dohodu s Mercosurem za nepřijatelnou kvůli obavám, že zaplaví evropský trh levným hovězím a drůbežím z Jižní Ameriky, což by mohlo ohrozit francouzské zemědělce.
Tento rozkol mezi Berlínem a Paříží je mimořádně citlivý, protože obchodní dohody jsou jednou z hlavních kompetencí svěřených Evropské komisi, která jedná jménem všech 27 členských států. Opakované francouzské veto k dohodě vyvolává frustraci v Berlíně, kde se stále častěji ozývají hlasy volající po návratu pravomocí v oblasti obchodu zpět na národní úroveň. Takový krok by však mohl otřást samotnými základy Evropské unie.
Von der Leyenová čelí obrovskému riziku. Její cesta do Montevidea přichází jen týden po zahájení jejího druhého mandátu a zároveň v době politické krize ve Francii, kde vláda ve středu večer zkolabovala. Francouzský prezident Emmanuel Macron dlouhodobě bojuje proti této dohodě a zopakoval, že v současné podobě je pro Francii nepřijatelná. „Budeme i nadále bránit naši zemědělskou suverenitu,“ uvedl Elysejský palác.
Hrozí, že jeden ze dvou největších členů EU — Německo nebo Francie — opustí společnou linii. Německo by mohlo prosadit dohodu samostatně, zatímco Francie by se mohla postavit proti Bruselu. Takový scénář by mohl mít dalekosáhlé důsledky pro jednotu Evropské unie.
Němečtí představitelé naopak slaví. Isabel Cademartori ze sociální demokracie kancléře Olafa Scholze označila dohodu za „skvělý den pro Evropu i Německo“. Berlín vidí v prohloubení vztahů s Mercosurem nejen ekonomický, ale i geopolitický význam, zvláště v době, kdy Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa hrozí obchodními válkami.
Paříž mezitím mobilizuje spojence, aby dohodu zastavila. Macron se obrátil na italskou premiérku Giorgiu Meloniovou a další lídry s cílem vytvořit blokační menšinu v Radě EU. Zatím se mu však nepodařilo získat potřebné hlasy. Polsko sice nově přistoupilo k táboru odpůrců dohody, ale Itálie zůstává nerozhodná.
Odpůrci dohody varují, že uzavření dohody v současné době by mohlo posílit protievropské nálady ve Francii a otevřít cestu krajně pravicové političce Marine Le Penové k moci. Ekonom François Chimits upozorňuje, že velká obchodní dohoda by mohla vyvolat „politickou nestabilitu“ v zemi, která je citlivá na otevření trhů a čelí rostoucímu vlivu krajní pravice.
Von der Leyenová se po návratu z Uruguaye zastaví v Paříži na slavnostním otevření katedrály Notre-Dame. Očekává se však, že přijetí od Macrona bude mnohem chladnější než uvítání v Montevideu. Tento konflikt tak nadále prohlubuje rozkol mezi klíčovými státy EU a ohrožuje její jednotu.
Související

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
EU (Evropská unie) , Německo , Francie , Ursula von der Leyenová
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
před 45 minutami

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
před 1 hodinou

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
před 1 hodinou

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
před 2 hodinami

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
před 3 hodinami

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
před 4 hodinami

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
před 4 hodinami

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
před 5 hodinami

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
před 6 hodinami

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
před 7 hodinami

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
před 7 hodinami

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
před 8 hodinami

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
před 9 hodinami

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
před 9 hodinami

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
před 10 hodinami

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
před 10 hodinami

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
před 11 hodinami

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
před 12 hodinami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
před 12 hodinami
Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané
Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.
Zdroj: Libor Novák