Pomsta Orbánovi za návštěvu Ruska? Spor mezi EU a Maďarskem graduje

Maďarsko v pondělí ostře kritizovalo rozhodnutí Evropské komise (EK), že na neformálních zasedáních organizovaných maďarským předsednictvím v Radě EU budou komisi zastupovat pouze vyšší úředníci, nikoliv eurokomisaři. Uvedl to server Budapest Times.

"Evropská komise si nemůže vybírat, se kterými institucemi a členskými státy chce spolupracovat," napsal na sociální síti X maďarský ministr pro záležitosti EU János Bóka. Vyjádřil také pochybnosti, zda všechna rozhodnutí EK nejsou spíše politicky motivována.

Podle Bóky je maďarské předsednictví odhodláno úzce spolupracovat s členskými státy EU i jejími institucemi. "Jsou zvány na akce zaměřené na řešení společných výzev," uvedl.

Maďarsko převzalo od července šestiměsíční rotující předsednictví v Radě EU. O neúčasti eurokomisařů na akcích maďarského předsednictví rozhodla předsedkyně EK Ursula von der Leyenová jako reakci na zahraniční návštěvy maďarského premiéra Viktora Orbána v Rusku a Číně na začátku předsednictví, oznámil v pondělí mluvčí EK Eric Mamer.

Mamer na sociální síti X také upřesnil, že se neuskuteční ani tradiční návštěva kolegia komisařů v Budapešti, kdy ministři vlády předsedající země vítají členy Evropské komise, aby společně projednali priority předsednictví a evropskou agendu.

Kinga Gálová, místopředsedkyně Orbánovy strany Fidesz, uvedla na sociální síti X, že rozhodnutí EK je součástí kampaně von der Leyenové před čtvrtečním hlasováním Evropského parlamentu o jejím setrvání na postu předsedkyně EK na druhé funkční období.

Gálová prohlásila, že von der Leyenová využívá evropské instituce k politickému nátlaku a vydírání, zejména vůči Maďarsku. "To je nepřijatelné a v rozporu se samotnou podstatou evropské spolupráce," napsala.

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU už dříve uvedlo, že nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

K protestu Švédska se připojily i Finsko, Polsko a pobaltské státy - Estonsko, Lotyšsko a Litva. Tyto země budou na zasedáních zastupovat pouze státní úředníci. Podle vyjádření Stockholmu zvažují podobný postup i další členské státy EU.

Orbánova návštěva Ruska, kde jednal s Putinem o válce na Ukrajině, pobouřila některé lídry EU, kteří varovali před ústupky vůči Moskvě a zdůrazňovali, že Orbán nejednal jménem celé Evropské unie. Předseda Evropské rady Charles Michel tuto cestu označil za politickou chybu.

"Kroky Maďarska během předsednictví v Radě EU jsou škodlivé a musí mít důsledky," prohlásila švédská ministryně pro evropské záležitosti Jessika Roswallová. Z tohoto důvodu se Švédsko a další země rozhodly neúčastnit se červencových neformálních setkání na politické úrovni.

Podle stanice BBC je Orbán jediným premiérem z hlav států a vlád zemí EU, který i po ruské invazi na Ukrajinu na jaře 2022 udržuje úzké vztahy s Kremlem. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó navštívil Rusko za poslední dva roky několikrát. 

Související

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

Více souvisejících

Maďarsko EU (Evropská unie) Viktor Orbán

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj poprvé mluvil s Ficem, který podle něj podceňuje Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se poprvé setkal se slovenským premiérem Robertem Firem (Smer-SD) a řekl mu mnoho věcí. Prozradil to na tiskové konferenci s novým generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. Slovensko by mělo Ukrajině pomáhat, jinak pocítí, čeho je schopen ruský prezident Vladimir Putin, varoval Zelenskyj. 

včera

Dokonalý cizinec

Filmy a seriály týdne: Katastrofické natáčení, potoky krve a dějiny českého filmu

V pravidelných týdenních tipech vybíráme pět nejzajímavějších filmů a seriálů, kterých se tento týden můžete dočkat v kinech, na VOD, případně v televizi. Tento týden můžete vyrazit na fyzickou jízdu o tom, co všechno jsme ochotni zaplatit za slávu, doma pan na vás čeká satirický seriál z filmařského prostředí či novinka Alfonsa Cuaróna.

včera

Ilustrační fotografie.

Češi s Ukrajinou jen remizovali. V Lize národů vedou skupinu

Po páteční domácí výhře nad Albánií (2:0) se v pondělí večer družina trenéra Ivana Haška představila v dalším zápase fotbalové Ligy národů v polské Vratislavi proti Ukrajině. Češi měli jistě v úmyslu přinejmenším výsledkově navázat na poslední měsíc starý vzájemný duel v Praze, kde vyhráli 3:2. Duel začal nadějně, když v 18. minutě svou premiérovou trefu v reprezentaci zaznamenal Lukáš Červ. Do druhé půle nastoupili Češi s tím, že chtějí vedení udržet a ideálně ještě navýšit. Krátce po návratu z kabiny ale zahrál navrátilec Krejčí nešťastně rukou v šestnáctce a z následné penalty na konečných 1:1 srovnal Dovbyk. I přes tuto remízu se ale Češi mohou těšit z prvního místa ve skupině.

včera

včera

Jahjá Sinvár, šéf Hamásu v Gaze zvaný

Potvrzeno. Izraelci zabili šéfa Hamásu Sinvára

Podle nejmenovaných představitelů palestinského radikálního hnutí Hamás existují důkazy, které naznačují, že vůdce Hamásu Jahjá Sinvár mohl být zabit při izraelském útoku v Pásmu Gazy. O této možnosti informoval francouzský deník Le Figaro.

včera

Sídlo Evropského parlamentu

Summit EU v závěrech o Ukrajině zcela vynechal Zelenského vítězný plán

Ve čtvrtek skončily v Bruselu diskuse lídrů členských zemí EU o Ukrajině. Ačkoli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj představil svůj „plán vítězství“, jeho návrh nebyl detailně projednán. Přesto několik států, včetně Česka, Dánska a Nizozemska, oznámilo, že budou pokračovat v dodávkách munice pro Ukrajinu i v roce 2025.

včera

včera

včera

včera

Jahjá Sinvár, šéf Hamásu v Gaze zvaný

Izraelci možná zabili hlavu Hamásu Sinvára

Izraelská armáda prověřuje možnost, že jedním ze tří militantů zabitých nedávno při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy mohl být vůdce palestinského militantního hnutí Hamás, Jahjá Sinvár. Informaci ve čtvrtek přinesl server Times of Israel.

včera

Olaf Scholz

Spor o azylovou reformu: Scholz o ní pochybuje, Česko nabízí pomoc

Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek při příchodu na summit Evropské unie v Bruselu vyzval k urychlení reformy azylového systému EU. Migrace je hlavním tématem tohoto summitu, a Scholz zároveň vyjádřil pochybnosti o efektivitě plánovaných přijímacích center mimo EU.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí v Evropě se otepluje nejrychleji na světě a EU s tím nic nedělá, varují auditoři

Politika Evropské unie zaměřená na přizpůsobení se změnám klimatu nemusí být dostatečně rychlá a efektivní, aby držela krok s rostoucími extrémy počasí. Vlny veder, sucha a záplavy jsou stále častější a závažnější, což má značné ekonomické důsledky. Evropský účetní dvůr (EÚD) ve své středeční zprávě upozornil na nedostatky v zavádění adaptačních opatření.

včera

včera

včera

Rutte sebral Zelenskému vítr z plachet. Jeho vítězný plán NATO nepodpoří

V Bruselu se ve čtvrtek sešli ministři obrany členských zemí NATO na dvoudenních jednáních, která se zaměřují především na válku na Ukrajině a budoucnost obranného průmyslu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy