Proti Izraeli a jeho spojencům vypukla mohutná kybernetická válka, zasažena je i Evropská unie

Počet kybernetických útoků na Izrael roste, upozornila společnost Check Point Software Technologies v tiskové zprávě zaslané serveru EuroZprávy.cz. Zapojené do nich jsou i zcela nové skupiny, další se přeorientovávají z hybridní války proti Ukrajině.  Jde zejména o skupiny napojené na režim v Moskvě nebo Teheránu. Obětmi jsou ale i země podporující Izrael, v čele počtu obdržených útoků stojí Itálie, Francie a Indie. 

Spolu s válkou mezi Izraelem a Hamásem roste počet kybernetických útoků proti židovskému státu i jeho spojeneckým zemím. „V kybernetickém prostoru se zrcadlí i globální uspořádání. Vzhledem k tomu, že Rusko i Írán veřejně podporují Hamás, začaly různé blízkovýchodní, islamistické a na Rusko napojené hacktivistické skupiny hlásit stovky útoků na izraelské digitální subjekty. Dopady těchto útoků však byly až doposud minimální,“ píše Petr Cícha ze společnosti Check Point Software Technologies v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici. 

Jak uvádí, během několika posledních dnů došlo k osmnáctiprocentnímu nárůstu kybernetických útoků na cíle v Izraeli ve srovnání s prvními dny války. „Ve vládním a vojenském sektoru došlo dokonce k nárůstu kyberútoků o 52 % oproti průměru v týdnu před 7. říjnem. Celosvětový trend v tomto specifickém sektoru vykazuje ve stejném časovém období přitom pokles o 4 %,“ pokračuje Cícha. 

Daniel Šafář ze stejné společnosti uvedl, že od začátku války byly zaznamenány stovky zpráv o různých DDoS útocích od desítek hacktivistických skupin. Mezi nejaktivnější patří proislámské skupiny jako Ghost of Palestine nebo Team_insane_Pakistan. „DDoS útokům údajně čelily také vládní subjekty a velké společnosti, jako je například Bank of Israel, mobilní společnost Cellcom, izraelský parlament Kneset a další. Dopad naprosté většiny těchto útoků byl ale velmi omezený, protože byly vedeny buď proti velmi malým webovým stránkám v Izraeli, nebo trvaly pouhé sekundy až minuty,“ přiblížil Šafář. 

Hacktivistická uskupení ale dle tiskové zprávy zaznamenala úspěch například při útoku na mediální server Jerusalem Post. Narušení jeho provozu trvalo zhruba dva dny. 

Doporučené články

Různé telegramové kanály těchto skupin ale šíří i falešné zprávy. „Od začátku války se na různých kanálech Telegramu objevilo několik zpráv o únicích dat a hackerských útocích na izraelské organizace. Většinou se ukázalo, že se jedná o přeposílání starých úniků nebo veřejně dostupných dat. Úspěšné případy se většinou týkaly velmi malých webových stránek a organizací,“ líčí Cícha v tiskové zprávě. 

Kritický problém ale musela řešit izraelská soukromá vysoká škola Ono Academic College. Měly být ukradeny údaje zaměstnanců a studentů, včetně videí z kamerového systému kampusu. „Vysoká škola musela následně vyřadit některé své systémy z provozu,“ informuje Check Point. Za tímto aktem hybridní války stojí dosud neznámá skupina Malek Team. 

Šafář upozorňuje na možné budoucí zvýšení rizika a napětí na kybernetickém bojišti. „Vidíme vznik sofistikovaných kybernetických skupin s významnými schopnostmi. Mezi ně patří různé hacktivistické skupiny napojené na Rusko, skupiny napojené na Írán a skupiny zabývající se kybernetickým zločinem, jejichž cílem je finanční zisk,“ upřesnil. 

Část skupin napojených na ruský režim obrací svou pozornost od Ukrajiny k Izraeli. „Tyto skupiny (a skupiny s nimi propojené) zveřejňují, přeposílají a citují nejrůznější urážlivý obsah namířený proti Izraeli a izraelským zájmům a spojují a vyvozují paralely mezi Izraelem a sionismem a nacismem, tedy narativ, který dříve tyto skupiny hojně používaly o Ukrajině,“ uvádí Cícha. 

Jako první zřejmě svou pozornost přeorientovala skupina Anonymous Sudan. „Ta tvrdí, že již v sobotu 7. října v 7:33, tedy hodinu po napadení Izraele Hamásem, způsobila výpadky izraelské civilní aplikace určené k varování občanů před raketovými útoky. Kromě toho Anonymous Sudan a Killnet otevřely sdílený kanál zaměřený na aktivity proti Izraeli. Zatím tedy bez jakýchkoli informací o skutečných útocích.“

Významnou roli zaujaly i íránské skupiny. „Hacktivistická skupina Adl Ali, která se objevila koncem září 2022 během protestů proti íránskému režimu po smrti Mahsy Amini, se 10. října 2023 přidala k aktuálním kybernetickým bojům a prohlásila, že se nyní zaměřuje na izraelskou infrastrukturu,“ popisuje Cícha. 

Skupina zastupuje zájmy íránského režimu a prezentuje se coby „íránská mládež milující svobodu“. „Jejím hlavním cílem bylo až dosud provádět informační operace zaměřené na opoziční subjekty a jednotlivce. Skupina na sebe zpočátku upozornila tvrzením, že prostřednictvím kybernetického útoku na stranu Komala íránského Kurdistánu získala dokumenty a záznamy z chatů a obvinila stranu ze zapojení do spiknutí s cílem sabotovat íránský stát v případu Mahsy Amini. Zaměřovala se také na další cíle, včetně aktivistek bojujících za práva žen.“

Zesílení útoků se ale netýká jen Izraele. Hackerské skupiny útočí na ostatní země v souvislosti s jejich postojem k napadenému státu. „Například muslimská hacktivistická skupina Mysterious Team Bangladesh se v rámci své operace proti Izraeli zaměřila na evropské subjekty. Skupina tvrdí, že kvůli podpoře Izraele ze strany Německa vyřadila z provozu internetové stránky německé letecké společnosti Lufthansa a německého přístavu Kie,“ líčí Cícha. 

Mysterious Team Bangladesh rovněž tvrdí, že napadl Evropskou investiční banku a oficiální internetové stránky Evropské unie kvůli tomu, že blok nepomáhá Palestině. „Na Telegramu i sociální síti X se objevují hashtagy #OpUSA, #OpItaly nebo #OpFrance v souvislosti s útoky na americké, italské nebo francouzské cíle. Pravděpodobně tak uvidíme další a další útoky nejen na webové stránky v různých zemích. Nejvíce těchto útoků zatím směřuje na Itálii, Francii a Indii,“ uzavírá Cícha.

Související

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.
Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izrael Hackeři Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy