Ruská letadla obtěžovala americké bezpilotní letouny nad Sýrií. Napětí se stupňuje

Ve středu nad Sýrií došlo k incidentu, kdy ruská letadla obtěžovala tři americké bezpilotní letouny MQ-9 Reaper, které plnily misi proti cílům Islámského státu. Americký velitel generálporučík Alexus Grynkewich ve svém prohlášení označil tyto akce za bezohledné a neprofesionální. Informoval o tom list Wall Street Journal

Podle generála Grynkewiche začaly ruské stíhačky Su-35 tyto bezpilotní letouny obtěžovat, přičemž před ně shodily světlice. Situace se ještě zhoršila, když jeden z ruských pilotů před americký dron vletěl a spustil přídavné spalování letadla, což ztížilo ovládání americkému dronu. 

Tento incident je dalším z řady provokativních akcí ruských letadel v posledních měsících nad Sýrií. V březnu došlo k podobnému incidentu nad Černým mořem, kdy ruská stíhačka Su-27 zasáhla americký pozorovací dron stejného typu, který se poté zřítil do moře.

Ačkoli se americké a ruské bojové letouny na Blízkém východě dosud nesetkaly, dochází nad Sýrií a nad Středozemním mořem k manévrům, které zvyšují riziko neúmyslného střetu. Generál Grynkewich vyzval ruské síly v Sýrii, aby přestaly s tímto bezohledným chováním a umožnily soustředit se na trvalou porážku Islámského státu.

Ruská strana se však snaží svést vinu na Washington. Kontradmirál Oleg Gurinov, ruský vojenský představitel v Sýrii, uvedl, že americké bezpilotní letouny vletěly do oblasti, která byla využívána pro společná ruská a syrská vojenská cvičení.

Obě strany zatím neposkytly přesné souřadnice místa, kde k incidentu došlo. USA mají v Sýrii asi 900 vojáků, kteří pomáhají Kurdy vedeným Syrským demokratickým silám v boji proti zbytkům Islámského státu. Rusko vyslalo své vojenské síly do Sýrie v roce 2015, aby podpořilo syrského prezidenta Bašára Asada v jeho boji proti syrské opozici.

Po incidentu nad Černým mořem v roce 2022 zřídili američtí a ruští vojenští velitelé „dekonfliktní“ kanál, aby se vyhnuli nechtěnému střetu. Nicméně napětí mezi USA a Ruskem se od té doby ještě více vystupňovalo, zejména po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022.

Ruská agresivita nad Sýrií se projevuje opakovaně. V listopadu loňského roku ruská raketa země-vzduch vyletěla na americký dron nad Sýrií, ale nesestřelila ho. Docházelo také k dalším činům, kdy ruská letadla vyzbrojená municí vzduch-vzduch a bombami narušovala vzdušný prostor využívaný americkou armádou na severovýchodě Sýrie.

Proti agresivnímu chování Ruska v Sýrii se USA rozhodly nasadit stíhačky F-22. Původně měly být tyto vyspělé letouny přesunuty do Tichomoří a Evropy, avšak v reakci na ruské provokace v Sýrii byly vyslány právě na Blízký východ.

Situace nad Sýrií zůstává napjatá a vyžaduje další pozornost a diplomatická opatření, aby se zabránilo dalším incidentům a nechtěnému střetu mezi ruskými a americkými letadly. Zabezpečení bezpečného provozu nad Sýrií a porážka Islámského státu zůstávají prioritou pro americké síly na Blízkém východě, doplnil WSJ. 

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie Ruská armáda Americká armáda (U.S. AIR FORCE) MQ-9 Reaper Su-35

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy