Ruská letadla obtěžovala americké bezpilotní letouny nad Sýrií. Napětí se stupňuje

Ve středu nad Sýrií došlo k incidentu, kdy ruská letadla obtěžovala tři americké bezpilotní letouny MQ-9 Reaper, které plnily misi proti cílům Islámského státu. Americký velitel generálporučík Alexus Grynkewich ve svém prohlášení označil tyto akce za bezohledné a neprofesionální. Informoval o tom list Wall Street Journal

Podle generála Grynkewiche začaly ruské stíhačky Su-35 tyto bezpilotní letouny obtěžovat, přičemž před ně shodily světlice. Situace se ještě zhoršila, když jeden z ruských pilotů před americký dron vletěl a spustil přídavné spalování letadla, což ztížilo ovládání americkému dronu. 

Tento incident je dalším z řady provokativních akcí ruských letadel v posledních měsících nad Sýrií. V březnu došlo k podobnému incidentu nad Černým mořem, kdy ruská stíhačka Su-27 zasáhla americký pozorovací dron stejného typu, který se poté zřítil do moře.

Ačkoli se americké a ruské bojové letouny na Blízkém východě dosud nesetkaly, dochází nad Sýrií a nad Středozemním mořem k manévrům, které zvyšují riziko neúmyslného střetu. Generál Grynkewich vyzval ruské síly v Sýrii, aby přestaly s tímto bezohledným chováním a umožnily soustředit se na trvalou porážku Islámského státu.

Ruská strana se však snaží svést vinu na Washington. Kontradmirál Oleg Gurinov, ruský vojenský představitel v Sýrii, uvedl, že americké bezpilotní letouny vletěly do oblasti, která byla využívána pro společná ruská a syrská vojenská cvičení.

Obě strany zatím neposkytly přesné souřadnice místa, kde k incidentu došlo. USA mají v Sýrii asi 900 vojáků, kteří pomáhají Kurdy vedeným Syrským demokratickým silám v boji proti zbytkům Islámského státu. Rusko vyslalo své vojenské síly do Sýrie v roce 2015, aby podpořilo syrského prezidenta Bašára Asada v jeho boji proti syrské opozici.

Po incidentu nad Černým mořem v roce 2022 zřídili američtí a ruští vojenští velitelé „dekonfliktní“ kanál, aby se vyhnuli nechtěnému střetu. Nicméně napětí mezi USA a Ruskem se od té doby ještě více vystupňovalo, zejména po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022.

Ruská agresivita nad Sýrií se projevuje opakovaně. V listopadu loňského roku ruská raketa země-vzduch vyletěla na americký dron nad Sýrií, ale nesestřelila ho. Docházelo také k dalším činům, kdy ruská letadla vyzbrojená municí vzduch-vzduch a bombami narušovala vzdušný prostor využívaný americkou armádou na severovýchodě Sýrie.

Proti agresivnímu chování Ruska v Sýrii se USA rozhodly nasadit stíhačky F-22. Původně měly být tyto vyspělé letouny přesunuty do Tichomoří a Evropy, avšak v reakci na ruské provokace v Sýrii byly vyslány právě na Blízký východ.

Situace nad Sýrií zůstává napjatá a vyžaduje další pozornost a diplomatická opatření, aby se zabránilo dalším incidentům a nechtěnému střetu mezi ruskými a americkými letadly. Zabezpečení bezpečného provozu nad Sýrií a porážka Islámského státu zůstávají prioritou pro americké síly na Blízkém východě, doplnil WSJ. 

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Ruská armáda Americká armáda (U.S. AIR FORCE) MQ-9 Reaper Su-35

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy