Ruská ropa páchne krví a Maďarsko má problém s čichem, řekl diplomat. Státy EU jim nemusí pomoct

Evropská unie se snaží řešit rozpory mezi Slovenskem, Maďarskem a Ukrajinou. Dvěma členským státům se nelíbí, že Ukrajina přerušila dodávky ruské ropy přes své území. Na opuštění dodávek z Ruska ale měly obě země více než dva roky, Evropská komise se proto zdráhá jakkoli zakročit. 

Obě země využily sankční výjimku, aby mohly nadále čerpat ruskou ropu – Maďarsko dovoz dokonce zvýšilo. „Mnoho členů EU podniklo nákladné, ale nezbytné úsilí, aby se zbavilo závislosti na ruském plynu a ropě. Hlavně proto, že smrdí krví,“ prohlásil jeden z evropských diplomatů, kterému server Politico zaručil anonymitu.

Maďarsko i Slovensko se odvolávají na obchodní dohodu mezi EU a Kyjevem z roku 2014 a požádaly Evropskou komisi, aby zasáhla. „Zdá se, že Maďarsko má problémy nejen se svým čichem, ale i s myšlením a nedostatkem odhodlání zbavit se závislosti,“ dodal nejmenovaný diplomat.

Evropská unie – navzdory obecnému úsilí překazit Rusku přívod financí – udělila v roce 2022 České republice, Maďarsku a Slovensku výjimku, aby mohly čerpat ropu prostřednictvím ropovodu Družba. Jak Česko, tak Slovensko podnikají kroky k omezení této závislosti, ale Maďarsko oproti roku 2021 zvýšilo dovoz skrze Družbu o 50 %. Dále Budapešť uzavřela zcela nové dohody s ruským plynárenským gigantem Gazprom.

Nyní Maďarsko a Slovensko požadují pomoc od Evropské unie s tím, že je Ukrajina „vydírá“. Komise ale obě země odmítla, aby získala více času k „posouzení nároku“ na takovou pomoc. „Nemyslím si, že by Komise chtěla Maďarsku pomoci. Neměli jezdit to Moskvy,“ uvedl další diplomat anonymně.

Slovenský prezident Peter Pellegrini se minulý týden opřel do Kyjeva za to, že znemožňuje průtok ruské ropy přes své území. Pohrozil recipročními opatřeními. Slovensko podle něj může přestat Ukrajině dodávat tolik potřebnou elektrickou energii. 

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

„Pokud Ukrajina tento problém nevyřeší, nikdo by neměl počítat s vyplacením 6,5 miliardy eur za přepravu zbraní z Evropského mírového nástroje. Bylo by to nepřijatelné, když Ukrajina ohrožuje naši energetickou bezpečnost,“ řekl maďarský ministr zahraničí.

Ukrajinská poslankyně Inna Sovsunová, členka energetického výboru, pro portál Politico přiznala, že Kyjev zakázal tranzit ruské ropy, aby vyvinul tlak na Maďarsko za to, že nedodává zbraně Ukrajině a nepodporuje její vstup do Evropské unie. „Teď jsme vzali věci do vlastních rukou,“ uvedla Sovsunová, podle níž diplomatický dialog nevedl k výsledkům. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) ropa Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy