Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

„Dne 8. června 2023 byla s požehnáním Jeho Svatosti patriarchy moskevského a vší Rusi Kirilla, zprostředkovaným Ruskou pravoslavnou církví v rámci mezicírkevní spolupráce, na žádost maďarské strany do Maďarska převezena skupina ukrajinských válečných zajatců zakarpatského původu, kteří se účastnili válečných akcí,“ uvedla ruská pravoslavná církev v tiskové zprávě

Server Kyiv Independent upozornil, že k předání došlo na žádost Budapešti s požehnáním moskevského patriarchy. Konkrétně má jít o nejméně 11 vojáků zmíněného zakarpatského původu. Neproběhla žádná koordinace s Kyjevem. V Zakarpatské oblasti Ukrajiny žije mnoho etnických Maďarů s ukrajinským občanstvím, více než 400 jich slouží v její armádě. 

Ukrajinský zpravodajský server předpokládá, že ruská pravoslavná církev doufá ve zpětné získání své legitimity po uvalení západních sankcí a vykreslí Maďary jako „oběti kyjevského režimu“. Na patriarchu Kirilla uvalilo sankce několik západních zemí za podporu ruských válečných zločinů na Ukrajině. 

Mezi nimi je také Česká republika. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský podle tiskové zprávy resortu v dubnu úspěšně navrhl zapsat Vladimira Michajloviče Gunďajeva (známého jako patriarcha Kirill) jako první osobu na vnitrostátní sankční seznam. „Sankce proti této osobě již schválila například Británie, Kanada, Litva nebo Ukrajina,“ upřesnil šéf české diplomacie. 

Vztah Budapešti a Moskvy činí problémy Evropské unii už dlouho. Maďarské elity totiž blokují různá rozhodnutí týkající se agrese Ruska proti Ukrajině a aktivně s ruskou stranou spolupracují v různých ekonomických otázkách. 

Naposledy se premiér Viktor Orbán sešel s generálním ředitelem ruské společnosti Rosatom Alexejem Lichačovem. Shodli se na společné dostavbě dvou bloků jaderné elektrárny Paks. EuroZprávy.cz na toto jednání upozornily minulý týden. 

Maďarsko už dříve navázalo s Kremlem pod vedením Orbána silné hospodářské a diplomatické vztahy. Došlo k uzavření významných dohod o dodávkách ropy, plynu a jaderného paliva. Budapešti navíc reálně hrozí, že přijde o předsednictví v Radě Evropské unie, jehož se má ujmout v druhé polovině příštího roku po volbách do Evropského parlamentu. 

Související

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

Více souvisejících

Rusko Maďarsko válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Jan Lipavský EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy