Sabotáž plynovodů Nord Stream: Vyšetřovatelé našli na podezřelé jachtě stopy výbušnin

Němečtí vyšetřovatelé našli stopy výbušnin ve vzorcích odebraných na jachtě, která mohla být použita k přepravě výbušnin určených k odpálení plynovodů Nord Stream 1 a 2. Němci o tom společně s Dánskem a Švédskem informovali Radu bezpečnosti OSN prostřednictvím společného dopisu.

Napsal o tom server Deutsche Welle. Rusko si v návaznosti na tuto skutečnost u Rady bezpečnosti stěžovalo, že o vyšetřováních nebylo informováno. Němci se totiž zaměřili na pronajatou plachetnici, zakotvenou v přístavu Rostock na severovýchodě země. Pronajala si ji společnost se sídlem v Polsku. Ta podle všeho patřila dvěma Ukrajincům.

Podle nejnovějších zjištění nizozemská rozvědka o možné sabotáži plynovodů věděla tři týdny před samotnou explozí. V polovině června s takovou informací přišla německá a nizozemská média. 

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Server uvádí, že CIA údajně věděla o plánované ukrajinské sabotáži a informace už loni poskytla některým evropským státům. Podle dokumentu se na operaci měl podílet malý tým potápěčů ukrajinské armády čítající šest lidí. Všichni členové týmu měli spadat přímo pod vrchní velení ukrajinské armády a k sabotáži mělo dojít po 17. červnu loňského roku. K výbuchům Nord Streamu nakonec skutečně došlo, ale až v září.

Informace o možném ukrajinském zapojení popřel prezident Volodymyr Zelenskyj. „To bych nikdy neudělal. Věřím, že naše armáda a naše zpravodajské služby nic takového neudělaly. Nevíme o tom nic na 100 procent,“ hájil lídr Kyjev.

Podmořské exploze, které loni v září vyřadily z provozu dva plynovody Nord Stream, jsou dodnes nevyjasněny. BBC připomíná, že bezprostředně poté někteří lidé na Západě ukázali prstem na Rusko, zatímco Moskva naopak obvinila ze sabotáže západní země.

Nejnovější díl dokumentárního seriálu Putinova stínová válka a podcast Cold Front ale upozornily na vodítka poukazující na zapojení Ruska do sabotáže. Novináři odhalili, že nedaleko míst výbuchů se pohybovala ruská výzkumná loď Sibirjakov, remorkér SB-123 a třetí loď ruské námořní flotily, kterou média nebyla schopna identifikovat.

Podle BBC se jednalo o tzv. "lodě duchů", které měly vypnuté vysílače. Média ale tvrdí, že byla schopna sledovat jejich pohyb pomocí zachycené rádiové komunikace, kterou plavidla odesílala na ruské námořní základny mezi červnem a zářím 2022.

Tyto lodě se údajně pohybovaly v blízkosti míst výbuchu po dobu několika hodin a v jednom případě dokonce téměř celý den. Předpokládá se navíc, že loď Sibirjakov je schopna podvodního sledování a mapování, stejně jako vypuštění malého podvodního plavidla.

V době výbuchů plynovodem Nord Stream 1 plyn neproudil, Rusko to odůvodňovalo údržbou. Nord Stream 2 sice už byl dokončen, kvůli válce na Ukrajině a protiruským sankcím ale v té době nebyl spuštěn.

Související

Více souvisejících

Nord Stream plynovod Nord Stream 2 Německo Rada bezpečnosti OSN Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy