Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol zřejmě přežije hlasování o impeachmentu. Hlasování se zúčastnili pouze dva poslanci vládní strany a další se hlasování zdrželi. Tento krok přišel po jeho neúspěšném pokusu o vyhlášení stanného práva, který vyvolal v zemi politickou krizi a vyústil v pokus o jeho odvolání. Uvedl to server CNN.
Před hlasováním, které se konalo v sobotu, několik poslanců opustilo parlament, a pouze jeden člen vládní strany se vrátil, aby hlasoval proti impeachmentu. Kim Sang-wook uvedl, že hlasoval v souladu s názory své strany, přestože o prezidentovi nemá vysoké mínění. Zdůraznil, že se rozhodl důvěřovat jeho omluvám a jeho závazku nést odpovědnost.
Prezident se omluvil národu ve svém prvním veřejném projevu od vyhlášení výjimečného stavu. V krátkém proslovu se přiznal k tomu, že jeho rozhodnutí vycházelo ze „zoufalství“, a vyjádřil hlubokou lítost, že způsobil „strach a nepohodlí“ občanům.
Opozice, včetně demonstrantů a politiků, reagovala na tento krok s rozhořčením, a to i vzhledem k historickým zkušenostem země s vojenskou diktaturou v 80. letech. Navzdory omluvě a ujištění, že se neplánuje znovu uchýlit k vojenské moci, zůstává jeho politická budoucnost nejasná.
Vůdce jeho vlastní strany, Han Dong-hoon, uvedl, že je „nepřijatelné, aby prezident vykonával svou funkci“ a naznačil, že jeho rezignace je „nevyhnutelná“.
Další tlak na prezidenta vyvolalo odhalení, že během krize připravil seznam osob, které měly být zatčeny, a údajně instruoval šéfa Národní zpravodajské služby, aby využil situace k „čistkám“. To vyvolalo obavy a odpor mezi poslanci i veřejností.
Tato situace přichází v době, kdy Jižní Korea čelí jak domácím, tak mezinárodním výzvám. Politické nepokoje by mohly mít dalekosáhlé dopady na vládu a její schopnost řešit naléhavé otázky, a to jak ekonomické, tak bezpečnostní.
Prezident Sok-jol ve svém úterním nočním televizním projevu vyhlásil stanné právo s odůvodněním, že chrání zemi před severokorejskými elementy a „protistátními silami“. Toto rozhodnutí však parlament neakceptoval a během dvou hodin odhlasoval jeho zrušení, přičemž z přítomných 190 členů Národního shromáždění většina hlasovala proti. Prezident Sok-jol následně stanné právo odvolal.
V Jižní Koreji již došlo ke dvěma impeachmentům prezidentů. V roce 2016 byla prezidentka Park Geun-hye odvolána po rozsáhlém korupčním skandálu. V roce 2004 byl prezident Roh Moo-hyun dočasně suspendován, ale nakonec jej Ústavní soud obnovil ve funkci.
Vyhlášení stanného práva vyvolalo obavy nejen v Jižní Koreji, ale i na mezinárodní scéně. Spojené státy, které mají v zemi téměř 30 000 vojáků, vyjádřily „vážné obavy“ a následně uvítaly jeho zrušení. Washington zdůraznil, že demokracie je klíčovým pilířem americko-jihokorejského spojenectví.
Pro Jižní Koreu, jež se od 80. let etablovala jako prosperující demokracie, je vyhlášení stanného práva mimořádně neobvyklé. Země však má za sebou temné období autoritářských režimů a vojenské vlády, během nichž bylo stanné právo vyhlašováno za účelem potlačení opozice. Poslední takový případ nastal v roce 1980 při násilném potlačení protestů v Kwangdžu.
Související

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Inferno v Jižní Koreji: Největší požár v historii země pohltil tisíc let starý chrám, zřítil se hasicí vrtulník
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
před 1 hodinou

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
před 2 hodinami

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
před 3 hodinami

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
před 3 hodinami

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
před 4 hodinami

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
před 4 hodinami

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
před 5 hodinami

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
před 6 hodinami

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 7 hodinami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 7 hodinami

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 8 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera

Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
včera

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
včera

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace
včera
Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé
Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.
Zdroj: Libor Novák