České plány na stavbu malého modulárního reaktoru v prostorách jaderné elektrárny Temelín budí obavy na bavorské a rakouské straně hranice. Místní úřady si stěžují, že s nimi Praha věc předem nekonzultovala, a pochybnosti mají také o bezpečnosti. Některé zvažují demonstrace a blokádu hraničních přechodů. Rakouská ministryně pro klima Leonore Gewesslerová uvedla, že odpor rakouské vlády proti jádru platí i do budoucna.
eská vláda v září oznámila, že v jaderné elektrárně Temelín by do roku 2032 mohl vzniknout malý modulární reaktor. Půjde o pilotní projekt v zemi. Stavba podle ní posílí bezpečnost a nezávislost české energetiky, ohroženou válkou na Ukrajině. Mezinárodní agentura pro jadernou energii (MAAE) definuje malý modulární reaktor jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů elektrických. Podle MAAE pracuje nyní na těchto zařízeních 50 zemí. Tyto reaktory mají být podle MAAE při výrobě energie pružnější a bezpečnější.
"Postavit sousedy před hotovou věc bez jakékoliv diskuse není dobrý styl. V Evropě musíme konečně více spolupracovat v energetických otázkách," uvedl podle deníku Die Welt Florian Siekmann, stranický expert německých Zelených pro záležitosti Evropské unie v bavorském zemském sněmu. Příhraniční oblast se podle něj nesmí stát "zkušební laboratoří pro neodzkoušenou reaktorovou techniku".
Bavorské ministerstvo hospodářství a ministerstvo životního prostředí vyjádřily "naprosté pochopení" pro to, že oznámení o rozšíření kapacit jaderné elektrárny v blízkosti hranic vyvolává mezi obyvatelstvem potřebu diskuse. Starosta bavorského příhraničního města Freyung Olaf Heinrich míní, že k bezpečnosti malých modulárních reaktorů chybí dostatek informací.
"Temelín je od centra naší obce vzdálen jen asi 50 kilometrů. A z některých návrší v obci jsou reaktory vidět pouhým okem. Prostě se o něčem uvažuje nebo rozhoduje, aniž bychom byli informováni," uvedla podle stanice ORF Anita Gstöttenmayrová, starostka obce Leopoldschlag v rakouském příhraničním regionu Mühlviertel. Starosta nedalekého Rainbachu Günther Lorenz se obává také toho, že česká strana nakonec rozhodne o ukládání vyhořelého paliva v blízkosti rakouských hranic.
Gstöttenmayrová nevyloučila, že obyvatelé příhraničních rakouských obcí budou za své zájmy podobně jako v minulých letech muset demonstrovat, například blokádou hraničního přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště. "Zní to hloupě, ale budeme muset opět vyjít do ulic, abychom na sebe upozornili a něčeho dosáhli. V dnešních časech je smutné, že nemůžete najít jiné způsoby komunikace," dodala.
Rakouská ministryně pro ochranu klimatu, životní prostředí a energetiku Gewesslerová stanici ORF sdělila, že Rakousko bude i nadále zastávat protijadernou linii vůči všem svým sousedům. Úmysl rozšířit svá stávající jaderná zařízení vyjadřuje kromě Česka také Maďarsko a Slovinsko. Spor o spuštění nových jaderných bloků vede Rakousko rovněž se Slovenskem.
Petr Závodský, který je v české společnosti ČEZ zodpovědný za plány na rozšíření jaderných kapacit, rakouské stanici řekl, že Vídeň bude o všech plánech informována, jakmile o nich bude definitivně jasno. Rozhodnutí ale podle něj bude muset ČR učinit samostatně. Česká vláda by o věci měla rozhodovat až koncem příštího roku, dodal.
Podle bývalého šéfa rakouského energetického regulačního úřadu E-Control Waltera Boltze je na obavy ohledně rozšíření Temelína "ještě příliš brzy". Připomněl však, že o technologii malých modulárních reaktorů se mluví již 15 let a zatím není v provozu ani jeden. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dospěla v roce 2020 k závěru, že ekonomicky životaschopný provoz je ještě daleko, dodal.
Podle Závodského chce Praha před zahájením výstavby počkat na zkušenosti s novou technologií v jiné zemi, například ve Spojených státech nebo Kanadě.
Související

Další incident na motokrosu. Dívku zranila motorka, která vyletěla mezi diváky

Policie hledá muže, který z mostu skočil do Orlíku. Zapojí se i potápěči
Jihočeský kraj , Jaderná elektrárna Temelín , Rakousko , Německo , jaderné elektrárny
Aktuálně se děje
před 56 minutami

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují
před 1 hodinou

Kdo se podřídí jako první? Čína nemá důvod Trumpovi ustupovat, očekává se velmi tvrdá reakce
před 2 hodinami

První reakce na cla: Je to legendární, honosí se Trump. Budeme bojovat, slibuje Čína
před 3 hodinami

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ
před 3 hodinami

Trumpova cla spustila globální otřes. Spotřebitelé se obávají zdražování, ceny vystřelí do dvou týdnů
před 4 hodinami

Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet
před 4 hodinami

Trumpova cla vstoupila v platnost. USA spadnou do recese a hrozí stagflace, obávají se ekonomové
před 5 hodinami

Jarní počasí dorazí do Česka. O víkendu bude přes 20 stupňů
včera

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena
včera

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo
včera

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico
včera

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily
včera

Co jsou vlčí hybridi vlastně zač? Vyhynutí je navždy, přesto je to de-extinkce, neshodnou se experti
včera

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize
včera

Ukrajinci zadrželi čínské občany bojující za Rusko. Zelenskyj zveřejnil video z výslechu
včera

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech
včera

"EU vznikla, aby poškodila USA." Trumpova cla mohou způsobit ekonomický krach, varuje analýza
včera

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty
včera
Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup
Evropské akciové trhy dnes pokračují ve výrazném růstu, který značí možné uklidnění po chaotickém týdnu způsobeném novými cly prezidenta Donalda Trumpa. Britský index FTSE 100 dnes posílil o 2 %, tedy o 153 bodů, a dosáhl hodnoty 7852. Jedná se o významný odraz od jeho nejnižší úrovně za více než rok. Přesto však ztráty způsobené novou vlnou obchodní války nejsou ani zdaleka plně smazány.
Zdroj: Libor Novák