Společná cvičení Moskvy a Pekingu mají jasný cíl. Američané se s tím budou muset smířit

Peking a Moskva pokračují v prohlubování spolupráce mezi svými armádami a pořádají stále provokativnější společná válečná cvičení, informoval o tom prestižní americký list New York Times. Cílem je ukázat Američanům svaly a nenápadně jim pohrozit, že válku v Asii nemusí vyhrát.

Čínské a ruské síly podnikly za poslední měsíc několik důležitých vojenských cvičení. Nejdříve uspořádaly námořní cvičení s ostrou střelbou v Jihočínském moři a jen o pár dní později dálkové bombardéry obou zemí společně hlídkovaly nedaleko Aljašky. 

Podle bezpečnostního experta Briana Harta Peking stále více chápe, že před Washingtonem potřebuje i „cenit zuby“. „Peking stále více cítí, že diplomatické a ekonomické akce nestačí k tomu, aby Washingtonu sdělil svá stanoviska, a proto se více spoléhá na svou armádu jako na nástroj signalizace. Partnerství s Ruskem je způsob, jak zesílit sdělení Pekingu,“ vysvětlil.

Američané se naopak obávají, že v případě války v Asii proti čínsko-ruskému tandemu nemusí zvítězit. Podle NY Times za tím stojí i jistá míra podcenění situace. „Zatímco američtí váleční plánovači dlouho zvažovali scénáře s Čínou a Ruskem jednotlivě, vyhlídce na společný boj obou jaderných států věnovali méně pozornosti, protože se dlouho zdála nepravděpodobná,“ píše. 

Expert na čínsko-ruské vztahy Alexander Korolev zdůraznil, že Čína nemá žádného blízkého spojence. „Čína se nachází ve velmi obtížné geopolitické situaci. Ve skutečnosti nemá žádné spojence. Rusko je jedinou zemí, která může něco změnit,“ míní. 

Rusko má díky dva a půl tisíce kilometrů dlouhé hranici s Čínou nespočet možností, jak jí pomoct. Pokud Spojené státy a spojenci někdy přistoupí k námořní blokádě Pekingu, Rusko může zamezit přístupu do vzdušného prostoru v blízkosti svých hranic, což ohrožuje americké základny v Japonsku. „Ve scénáři vleklé války bude díky této podpoře mnohem těžší přimět Čínu ke kapitulaci,“ upřesnila odbornice na mezinárodní vztahy Oriana Skylar Mastrová. 

Čína se může spolehnout na Rusko i v případě, že sama zaútočí na Tchaj-wan. „Čína by se mohla obrátit na Rusko, které se v těchto vztazích stále více stává mladším partnerem, a otevřít druhé divadlo, aby odvedla pozornost Spojených států a některých jejich spojenců. To by mohlo snížit množství zdrojů a pozornosti, které jsou zaměřeny na Čínu,“ vysvětlila bezpečnostní expertka Becca Wasserová. 

Podle nezávislého obranného analytika Songa Zhongpinga se Američané musejí smířit s tím, že čínsko-ruská cvičení, podobná těm nedaleko Aljašky, budou stále častější. „I když říkáme, že vojenská cvičení nejsou zaměřena na žádnou třetí stranu, ve skutečnosti mají cíl: hegemonii USA a blok, který USA vybudovaly se svou aliancí pro zadržování Číny,“ přiblížil.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda Čínská armáda Rusko Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 28 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump: Pokud prohraju volby, bude to vina i Židů

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump dnes prohlásil, že za jeho případnou prohru s demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou ve volbách budou částečně zodpovědní američtí voliči židovského původu. Informoval o tom server CNN.

před 5 hodinami

Vodu se lidé snažili zastavit pytlem s pískem

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Manchester City

Komise si posvítí na Manchester City. Velkoklub podezřívá z porušení finančních pravidel

Možná je to začátek konce úspěšného období anglického velkoklubu Manchesteru City pod majiteli ze Spojených arabských emirátů. Ten je totiž podezřelý z porušení hned 115 finančních pravidel, a pokud se po prošetření nezávislé komise některá či dokonce všechna prokážou, hrozí manchesterskému celku nejen odpočet bodů, ale vše může klidně skončit vyloučením z Premier League.

včera

včera

Povodně nutí stát upravit rozpočet. Desítky miliard půjdou na obnovu postižených oblastí

Povodně si vyžádají změny v rozpočtu na rok 2024 i 2025. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) oznámil, že vláda uvolní 30 miliard Kč na obnovu po povodních a dalších 10 miliard pro rok 2025. Prioritou budou malé obce. Vznikne jednotná metodika žádostí o pomoc a bude připravena novela rozpočtu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy