Starmerův ambiciózní nástup. Pro Británii chce obranný a bezpečnostní pakt s Bruselem

Novopečený britský premiér Keir Starmer se kromě náprav domácí situace pouští i do řešení zahraniční politiky. Jen pár dní po svém jmenování zavítal na washingtonský summit, který se koná k 75. výročí aliance symbolicky v hlavním městě USA, kde byla podepsána Smlouva o NATO. A rovnou přišel s velice ambiciózním plánem, ke kterému musí využít poslední zbytky času Joea Bidena v Bílém domě. 

Britský premiér při svém projevu před lídry více než 30 zemí prohlásil, že má plán na užší spolupráci Velké Británie s Evropskou unií v oblasti obrany a bezpečnosti. „Myslím, že existuje prostor pro výrazné zlepšení našich vztahů s EU v oblasti obrany a bezpečnosti,“ nastínil podle serveru Politico. 

Zdůraznil, že se Evropská unie a Severoatlantická aliance vzájemně doplňují. „NATO je stále základním kamenem obrany v Evropě a náš přístup k obraně byl vždy NATO na prvním místě,“ podotkl Starmer. Avizoval také plán Velké Británie na zvýšení výdajů na obranu ve výši 2,5 % HDP. 

Evropská obranná spolupráce je v současnosti mimořádně důležitá už kvůli možnému návratu Donalda Trumpa do Oválné pracovny. „Evropa by měla převzít větší odpovědnost za svou vlastní bezpečnost,“ míní republikánský kandidát. 

Dobré vztahy mezi Downing Street 10 a Bílým domem nemusí vydržet příliš dlouho. Americký prezident Joe Biden sice Starmera silně podporuje, v listopadu ale může prezidentské volby prohrát a Bílý dům by tak po pěti letech opět ovládl republikán Trump.

„Pro tuto vládu půjde o zajištění se vůči tomu, kdo bude demokratickým kandidátem, o zajištění se vůči tomu, pokud bude zvolen Donald Trump, o zajištění se proti tomu, jaká bude politika USA bez ohledu na to, kdo bude zvolen,“ vysvětlila politická analytička Leslie Vinjamuriová z výzkumného centra Chatham House. 

Podle prestižního amerického listu New York Times se nyní diplomaté soustředí hlavně na to, čeho mohou Starmer a Biden dosáhnout během příštího půl roku. Shodují se v otázkách podpory Ukrajiny a na potřebě užších vazeb mezi Londýnem a Bruselem. Přítomnost Bidena v Bílém domě tak Starmerovu plánu může velmi pomoct. 

Vztahy mezi tradičními transatlantickými spojenci jsou ale i přesto napjaté. „Politické vztahy jsou napjaté od rozhodnutí Spojeného království vystoupit z EU, v neposlední řadě kvůli riziku, které brexit představoval pro hladké provádění Velkopáteční dohody v Severním Irsku,“ vysvětlil bývalý britský velvyslanec ve Washingtonu David Manning. 

Náročným prvkem vztahů obou anglofonních zemí je přístup Britů k Číně. Administrativa Joea Bidena tlačí na Londýn, aby vůči čínskému vlivu zakročil bojovněji. „Británie potřebuje hospodářský růst. Volba mezi USA a Čínou není pro Británii dobrá pozice,“ míní Vinjamuriová. 

I kdyby ale Trump vyhrál, může se mu Starmer hodit. Historie americko-britských vztahů už zažila situace, kdy politici s úplně odlišnou ideologií zastávali stejnou linii. Například britský labouristický premiér z přelomu tisíciletí Tony Blair podpořil válku George W. Bushe v Iráku. Americký demokrat Barack Obama pak přesvědčil konzervativce Davida Camerona, aby vedl kampaň proti odchodu Británie z Evropské unie – ač sám Cameron vyhlásil referendum o vystoupení.

Totéž se může stát mezi Starmerem a Trumpem, pokud se dostane do Bílého domu. Spolupráce Británie a USA je pro Evropu klíčová, jde o dvě z nejsilnějších zemí celé Severoatlantické aliance a obě země z velké části působí jako garanti bezpečnosti na kontinentu – i když USA přece jen o mnoho víc – Británie má stále jaderné zbraně. 

Související

Více souvisejících

Keir Starmer (labouristi) NATO Velká Británie EU (Evropská unie) Joe Biden Donald Trump

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 6 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 8 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ÚSTR

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

před 10 hodinami

Von der Leyenová: Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, Orbánova cesta nebyla mírová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy