Novopečený britský premiér Keir Starmer se kromě náprav domácí situace pouští i do řešení zahraniční politiky. Jen pár dní po svém jmenování zavítal na washingtonský summit, který se koná k 75. výročí aliance symbolicky v hlavním městě USA, kde byla podepsána Smlouva o NATO. A rovnou přišel s velice ambiciózním plánem, ke kterému musí využít poslední zbytky času Joea Bidena v Bílém domě.
Britský premiér při svém projevu před lídry více než 30 zemí prohlásil, že má plán na užší spolupráci Velké Británie s Evropskou unií v oblasti obrany a bezpečnosti. „Myslím, že existuje prostor pro výrazné zlepšení našich vztahů s EU v oblasti obrany a bezpečnosti,“ nastínil podle serveru Politico.
Zdůraznil, že se Evropská unie a Severoatlantická aliance vzájemně doplňují. „NATO je stále základním kamenem obrany v Evropě a náš přístup k obraně byl vždy NATO na prvním místě,“ podotkl Starmer. Avizoval také plán Velké Británie na zvýšení výdajů na obranu ve výši 2,5 % HDP.
Evropská obranná spolupráce je v současnosti mimořádně důležitá už kvůli možnému návratu Donalda Trumpa do Oválné pracovny. „Evropa by měla převzít větší odpovědnost za svou vlastní bezpečnost,“ míní republikánský kandidát.
Dobré vztahy mezi Downing Street 10 a Bílým domem nemusí vydržet příliš dlouho. Americký prezident Joe Biden sice Starmera silně podporuje, v listopadu ale může prezidentské volby prohrát a Bílý dům by tak po pěti letech opět ovládl republikán Trump.
„Pro tuto vládu půjde o zajištění se vůči tomu, kdo bude demokratickým kandidátem, o zajištění se vůči tomu, pokud bude zvolen Donald Trump, o zajištění se proti tomu, jaká bude politika USA bez ohledu na to, kdo bude zvolen,“ vysvětlila politická analytička Leslie Vinjamuriová z výzkumného centra Chatham House.
Podle prestižního amerického listu New York Times se nyní diplomaté soustředí hlavně na to, čeho mohou Starmer a Biden dosáhnout během příštího půl roku. Shodují se v otázkách podpory Ukrajiny a na potřebě užších vazeb mezi Londýnem a Bruselem. Přítomnost Bidena v Bílém domě tak Starmerovu plánu může velmi pomoct.
Vztahy mezi tradičními transatlantickými spojenci jsou ale i přesto napjaté. „Politické vztahy jsou napjaté od rozhodnutí Spojeného království vystoupit z EU, v neposlední řadě kvůli riziku, které brexit představoval pro hladké provádění Velkopáteční dohody v Severním Irsku,“ vysvětlil bývalý britský velvyslanec ve Washingtonu David Manning.
Náročným prvkem vztahů obou anglofonních zemí je přístup Britů k Číně. Administrativa Joea Bidena tlačí na Londýn, aby vůči čínskému vlivu zakročil bojovněji. „Británie potřebuje hospodářský růst. Volba mezi USA a Čínou není pro Británii dobrá pozice,“ míní Vinjamuriová.
I kdyby ale Trump vyhrál, může se mu Starmer hodit. Historie americko-britských vztahů už zažila situace, kdy politici s úplně odlišnou ideologií zastávali stejnou linii. Například britský labouristický premiér z přelomu tisíciletí Tony Blair podpořil válku George W. Bushe v Iráku. Americký demokrat Barack Obama pak přesvědčil konzervativce Davida Camerona, aby vedl kampaň proti odchodu Británie z Evropské unie – ač sám Cameron vyhlásil referendum o vystoupení.
Totéž se může stát mezi Starmerem a Trumpem, pokud se dostane do Bílého domu. Spolupráce Británie a USA je pro Evropu klíčová, jde o dvě z nejsilnějších zemí celé Severoatlantické aliance a obě země z velké části působí jako garanti bezpečnosti na kontinentu – i když USA přece jen o mnoho víc – Británie má stále jaderné zbraně.
Související
Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer
Orbán vystoupil na COP29. Klimatická politika nemůže být vedena ideologií, ale zdravým rozumem, prohlásil
Keir Starmer (labouristi) , NATO , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Joe Biden , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 32 minutami
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 55 minutami
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 1 hodinou
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 2 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 3 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 4 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 4 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 5 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 5 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 5 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 6 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 6 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 7 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 7 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 7 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 8 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 8 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák