Starmerův ambiciózní nástup. Pro Británii chce obranný a bezpečnostní pakt s Bruselem

Novopečený britský premiér Keir Starmer se kromě náprav domácí situace pouští i do řešení zahraniční politiky. Jen pár dní po svém jmenování zavítal na washingtonský summit, který se koná k 75. výročí aliance symbolicky v hlavním městě USA, kde byla podepsána Smlouva o NATO. A rovnou přišel s velice ambiciózním plánem, ke kterému musí využít poslední zbytky času Joea Bidena v Bílém domě. 

Britský premiér při svém projevu před lídry více než 30 zemí prohlásil, že má plán na užší spolupráci Velké Británie s Evropskou unií v oblasti obrany a bezpečnosti. „Myslím, že existuje prostor pro výrazné zlepšení našich vztahů s EU v oblasti obrany a bezpečnosti,“ nastínil podle serveru Politico. 

Zdůraznil, že se Evropská unie a Severoatlantická aliance vzájemně doplňují. „NATO je stále základním kamenem obrany v Evropě a náš přístup k obraně byl vždy NATO na prvním místě,“ podotkl Starmer. Avizoval také plán Velké Británie na zvýšení výdajů na obranu ve výši 2,5 % HDP. 

Evropská obranná spolupráce je v současnosti mimořádně důležitá už kvůli možnému návratu Donalda Trumpa do Oválné pracovny. „Evropa by měla převzít větší odpovědnost za svou vlastní bezpečnost,“ míní republikánský kandidát. 

Dobré vztahy mezi Downing Street 10 a Bílým domem nemusí vydržet příliš dlouho. Americký prezident Joe Biden sice Starmera silně podporuje, v listopadu ale může prezidentské volby prohrát a Bílý dům by tak po pěti letech opět ovládl republikán Trump.

„Pro tuto vládu půjde o zajištění se vůči tomu, kdo bude demokratickým kandidátem, o zajištění se vůči tomu, pokud bude zvolen Donald Trump, o zajištění se proti tomu, jaká bude politika USA bez ohledu na to, kdo bude zvolen,“ vysvětlila politická analytička Leslie Vinjamuriová z výzkumného centra Chatham House. 

Podle prestižního amerického listu New York Times se nyní diplomaté soustředí hlavně na to, čeho mohou Starmer a Biden dosáhnout během příštího půl roku. Shodují se v otázkách podpory Ukrajiny a na potřebě užších vazeb mezi Londýnem a Bruselem. Přítomnost Bidena v Bílém domě tak Starmerovu plánu může velmi pomoct. 

Vztahy mezi tradičními transatlantickými spojenci jsou ale i přesto napjaté. „Politické vztahy jsou napjaté od rozhodnutí Spojeného království vystoupit z EU, v neposlední řadě kvůli riziku, které brexit představoval pro hladké provádění Velkopáteční dohody v Severním Irsku,“ vysvětlil bývalý britský velvyslanec ve Washingtonu David Manning. 

Náročným prvkem vztahů obou anglofonních zemí je přístup Britů k Číně. Administrativa Joea Bidena tlačí na Londýn, aby vůči čínskému vlivu zakročil bojovněji. „Británie potřebuje hospodářský růst. Volba mezi USA a Čínou není pro Británii dobrá pozice,“ míní Vinjamuriová. 

I kdyby ale Trump vyhrál, může se mu Starmer hodit. Historie americko-britských vztahů už zažila situace, kdy politici s úplně odlišnou ideologií zastávali stejnou linii. Například britský labouristický premiér z přelomu tisíciletí Tony Blair podpořil válku George W. Bushe v Iráku. Americký demokrat Barack Obama pak přesvědčil konzervativce Davida Camerona, aby vedl kampaň proti odchodu Británie z Evropské unie – ač sám Cameron vyhlásil referendum o vystoupení.

Totéž se může stát mezi Starmerem a Trumpem, pokud se dostane do Bílého domu. Spolupráce Británie a USA je pro Evropu klíčová, jde o dvě z nejsilnějších zemí celé Severoatlantické aliance a obě země z velké části působí jako garanti bezpečnosti na kontinentu – i když USA přece jen o mnoho víc – Británie má stále jaderné zbraně. 

Související

Více souvisejících

Keir Starmer (labouristi) NATO Velká Británie EU (Evropská unie) Joe Biden Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj poprvé mluvil s Ficem, který podle něj podceňuje Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se poprvé setkal se slovenským premiérem Robertem Firem (Smer-SD) a řekl mu mnoho věcí. Prozradil to na tiskové konferenci s novým generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. Slovensko by mělo Ukrajině pomáhat, jinak pocítí, čeho je schopen ruský prezident Vladimir Putin, varoval Zelenskyj. 

včera

Dokonalý cizinec

Filmy a seriály týdne: Katastrofické natáčení, potoky krve a dějiny českého filmu

V pravidelných týdenních tipech vybíráme pět nejzajímavějších filmů a seriálů, kterých se tento týden můžete dočkat v kinech, na VOD, případně v televizi. Tento týden můžete vyrazit na fyzickou jízdu o tom, co všechno jsme ochotni zaplatit za slávu, doma pan na vás čeká satirický seriál z filmařského prostředí či novinka Alfonsa Cuaróna.

včera

Ilustrační fotografie.

Češi s Ukrajinou jen remizovali. V Lize národů vedou skupinu

Po páteční domácí výhře nad Albánií (2:0) se v pondělí večer družina trenéra Ivana Haška představila v dalším zápase fotbalové Ligy národů v polské Vratislavi proti Ukrajině. Češi měli jistě v úmyslu přinejmenším výsledkově navázat na poslední měsíc starý vzájemný duel v Praze, kde vyhráli 3:2. Duel začal nadějně, když v 18. minutě svou premiérovou trefu v reprezentaci zaznamenal Lukáš Červ. Do druhé půle nastoupili Češi s tím, že chtějí vedení udržet a ideálně ještě navýšit. Krátce po návratu z kabiny ale zahrál navrátilec Krejčí nešťastně rukou v šestnáctce a z následné penalty na konečných 1:1 srovnal Dovbyk. I přes tuto remízu se ale Češi mohou těšit z prvního místa ve skupině.

včera

včera

Jahjá Sinvár, šéf Hamásu v Gaze zvaný

Potvrzeno. Izraelci zabili šéfa Hamásu Sinvára

Podle nejmenovaných představitelů palestinského radikálního hnutí Hamás existují důkazy, které naznačují, že vůdce Hamásu Jahjá Sinvár mohl být zabit při izraelském útoku v Pásmu Gazy. O této možnosti informoval francouzský deník Le Figaro.

včera

Sídlo Evropského parlamentu

Summit EU v závěrech o Ukrajině zcela vynechal Zelenského vítězný plán

Ve čtvrtek skončily v Bruselu diskuse lídrů členských zemí EU o Ukrajině. Ačkoli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj představil svůj „plán vítězství“, jeho návrh nebyl detailně projednán. Přesto několik států, včetně Česka, Dánska a Nizozemska, oznámilo, že budou pokračovat v dodávkách munice pro Ukrajinu i v roce 2025.

včera

včera

včera

včera

Jahjá Sinvár, šéf Hamásu v Gaze zvaný

Izraelci možná zabili hlavu Hamásu Sinvára

Izraelská armáda prověřuje možnost, že jedním ze tří militantů zabitých nedávno při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy mohl být vůdce palestinského militantního hnutí Hamás, Jahjá Sinvár. Informaci ve čtvrtek přinesl server Times of Israel.

včera

Olaf Scholz

Spor o azylovou reformu: Scholz o ní pochybuje, Česko nabízí pomoc

Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek při příchodu na summit Evropské unie v Bruselu vyzval k urychlení reformy azylového systému EU. Migrace je hlavním tématem tohoto summitu, a Scholz zároveň vyjádřil pochybnosti o efektivitě plánovaných přijímacích center mimo EU.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí v Evropě se otepluje nejrychleji na světě a EU s tím nic nedělá, varují auditoři

Politika Evropské unie zaměřená na přizpůsobení se změnám klimatu nemusí být dostatečně rychlá a efektivní, aby držela krok s rostoucími extrémy počasí. Vlny veder, sucha a záplavy jsou stále častější a závažnější, což má značné ekonomické důsledky. Evropský účetní dvůr (EÚD) ve své středeční zprávě upozornil na nedostatky v zavádění adaptačních opatření.

včera

včera

včera

Rutte sebral Zelenskému vítr z plachet. Jeho vítězný plán NATO nepodpoří

V Bruselu se ve čtvrtek sešli ministři obrany členských zemí NATO na dvoudenních jednáních, která se zaměřují především na válku na Ukrajině a budoucnost obranného průmyslu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy