NÁZOR: Tálibán, al-Káida, Islámský stát. Politolog prozradil, v čem tkví síla džihádistů

Rychlost a efektivita, s níž dokázaly síly Tálibánu dokončit obsazení většiny Afghánistánu, stejně jako rychlý kolaps afghánské vlády, vede ke kritice rozhodnutí amerického prezidenta Joe Bidena ukončit vojenskou přítomnost v zemi a způsobu stažení, poukazuje Arie Perliger v komentáři pro server The Conversation. Politolog z University of Massachusetts Lowell tvrdí, že tato kritika může být oprávněná, ale není relevantní.

Perliger se věnuje studiu konfliktů podobných tomu afghánskému přes 20 let. To jej vede k přesvědčení, že strategie Spojených států v Afghánistánu měla hned několik zásadních problémů a stávající chaos je pouze jejich vyvrcholením.

Problémy pramení z přístupu, kdy je obsazeno území s cílem bojovat s mezinárodními extremistickými hnutími a ideologie, který se neomezuje pouze na Afghánistán, deklaruje politolog.

Budování národa není vojenskou strategií

"Americká vojenská intervence v Afghánistánu i v Iráku byla původně ospravedlňována nutností odstranit bezprostřední a vážné hrozby pro národní bezpečnost - al-Káidu a strach ze zbraní hromadného ničení," píše autor komentáře. Podotýká ovšem, že tyto krátkodobé cíle rychle nahradil dlouhodobý cíl v podobě předcházení budoucích hrozeb z těchto zemí, například novým extremistickým uskupením.

To vedlo Spojené státy a další země k okupaci obou území a pokusu nastolit zde stabilitu a bezpečnost, aby si tamní obyvatelstvo mohlo volit vlastní vlády, vysvětluje odborník. Dodává, že navzdory přitažlivosti myšlenky, že šíření demokracie v cizí okupované zemi je morálně ospravedlnitelnou a efektivní cestou k nastolení stability a bezpečnosti, bývají politické reformy úspěšnější, pokud vycházejí z místní společnosti a politické kultury.

Jako příklad dává politolog Tunisko, kde místní politické hnutí dokázalo změnit vládu, což se podařilo mimo jiné i kvůli absenci zahraničních zásahů. Naopak v Afghánistánu utratily OSN i neziskové a humanitární organizace miliony dolarů a vynaložily bezpočet tvrdé práce při pokusu vytvořit demokracii, sepsat ústavu a zákoník a utvářet novou politickou společnost, připomíná Perliger.

Tento vnější přístup založený na vojenské okupaci byl ovšem odsouzen k nezdaru, souhlasí odborník se závěry zprávy americké Univerzity národní obrany z roku 2009, která označila snahu o budování národa v Iráku a Afghánistánu za "debakl", přičemž doporučovala americké armádě pokračovat v jejím tradičním úkolu, tedy soustředit se na válku.

"Vojenské organizace nejsou vybavené a školené na vedení účinných civilně zaměřených misí, jako je pěstování národní identity, vytváření politických institucí či zasévání demokratické praxe odpovědnosti," pokračuje politolog. Deklaruje, že nastolování stability se liší od nastolování demokracie, jelikož stabilitu dokáže ve skutečnosti zajistit i velmi nedemokratická vláda.

Historie vojenských intervencí na místech jako Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy, Libanon, Somálsko a Irák ukazuje, že pokud přežití místních politiků závisí na cizí vojenské síle, je těžké vytvářet jejich legitimitu, efektivně vládnout a posilovat společnou národní identitu, podotýká expert. Domnívá se, že vojenská síla není vhodná k budování národa ani pěstování demokracie.  

Chybné využití vojenské síly proti teroristům

Stejně tak vojenská síla není vhodná pro informační válku a nedokáže účinně bojovat na myšlenkovém poli, soudí Perliger. Vysvětluje, že terorismus je v podstatě symbolická forma smrtícího násilí, která vysílá politický signál, tudíž boj s terorismem není bojem o ovládnutí konkrétního území, ale spíše bojem o nabídnutí více rezonujícího narativu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V případě Afghánistánu se vyspělým západním armádám po desetiletí nedařilo vyvrátit ideologický narativ Tálibánu, že afghánští politici a jejich spojenci jsou zkorumpovaní a zrazují islámské tradice a praktiky, domnívá se politolog. Podotýká, že vojenská převaha také neposílala afghánskou národní identitu, která by alespoň částečně oslabila kmenové vazby, jež Tálibán tak úspěšně využívá.

Také organizace Islámský stát i al-Káida pokaždé, když byly vytlačeny z konkrétního území, dokázaly vytvořit nové základny a bašty daleko od probíhajících bojů, připomíná autor komentáře. Doplňuje, že tak nečinily pouze vojenskými prostředky, ale i silou svých myšlenek a nabízením přitažlivé alternativní ideologie.

Správné poučení z Afghánistánu

"Po dvaceti letech nedokázala americká přítomnost v Afghánistánu vytvořit ucelenou a udržitelnou politickou strukturu s legitimitou u veřejnosti," vyzdvihuje akademik. Na základě této zkušenosti i zkušenosti z jiných zemí a podmínek dospěl k závěru, že pokračující vojenské angažmá by na tom zřejmě nic nezměnilo.

Místní politická hnutí usilující o demokracii a občanské svobody - nejen v Afghánistánu - mohou těžit z americké podpory, ale nikoliv z americké vojenské síly, myslí si Perliger. Konstatuje, že nutit společnosti k přijetí demokratických praktik může naopak vést k politické nestabilitě, konfliktům a zhoršení bezpečnosti obyvatel.   

Podle politologa tak zkušenost jasně ukazuje, že vojenské intervence se mají zaměřovat na vojenské cíle a neměly by přerůstat v politické či sociální inženýrství.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  

Více souvisejících

Afghanistán USA (Spojené státy americké) Irák demokracie Tálibán

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy