Tchaj-Wan: Hrozba ze strany Číny pro kteroukoli zemi je hrozbou pro celý svět

Tchajwanský prezident Laj Čching-te v úterý prohlásil, že "hrozba ze strany Číny pro kteroukoli zemi je hrozbou pro celý svět." Na zasedání Meziparlamentní aliance pro Čínu (IPAC) na Tchaj-wanu zdůraznil nutnost světových demokracií spojit se proti "autoritářské expanzi." Uvedl to server The Independent.

Čína v posledních letech zvýšila vojenský a politický tlak na Tchaj-wan, který považuje za své území. Každodenně nasazuje válečné lodě, stíhačky a drony v okolí ostrova.

Ačkoliv má Tchaj-wan oficiálně jen 12 diplomatických spojenců, posílil vztahy s demokratickými zeměmi po celém světě, zejména se Spojenými státy, které jsou jeho největším dodavatelem zbraní, píše AFP.

Laj na summitu vyzdvihl 49 zástupců z 23 zemí a Evropského parlamentu za jejich cestu do Tchaj-peje, což podle něj ukazuje důležitost a podporu Tchaj-wanu. "Posílají demokratickým partnerům na celém světě důležitý odkaz: demokracie vyžaduje jednotu a ochranu," řekl.

Mezi účastníky summitu byla i europoslankyně Miriam Lexmann (Křesťanskodemokratické hnutí, Evropská lidová strana). Podle ní je podpora inovací evropských a slovenských firem a spolupráce s demokratickými spojenci klíčem k regionální prosperitě a ekonomické bezpečnosti, na rozdíl od financování projektů totalitních režimů.

Lexmann dále zdůraznila, že na Tchaj-wanu jedná s demokratickými zákonodárci z celého světa o posílení ekonomické bezpečnosti a konkurenceschopnosti prostřednictvím vzájemné spolupráce. Jako zakládající členka aliance byla v roce 2021 Čínou sankcionována za upozorňování na hrozby a porušování lidských práv ze strany totalitního režimu.

Kancelář europoslankyně uvedla, že čínští diplomaté vyvíjeli tlak na zákonodárce nejméně šesti zemí, aby se nezúčastnili summitu IPAC. Agentura AP informovala, že kromě Slovenska se jednalo o politiky z Bolívie, Kolumbie, Severní Makedonie, Bosny a Hercegoviny a jedné nejmenované asijské země. Tito politici dostávali textové zprávy, telefonáty a naléhavé žádosti o schůzky, které by kolidovaly s jejich cestami na summit.

Tchajwanský prezident Laj na zasedání varoval před hrozbou ze strany Číny. "Tchaj-wan udělá vše pro to, aby se připojil k demokratickým partnerům, ochránil demokracii a zabránil autoritářské expanzi," prohlásil.

Prezident také uvedl, že Tchaj-wan je ochoten s Čínou vést dialog místo konfrontace a "vyměňovat si zkušenosti místo izolace na základě vzájemné úcty a důstojnosti, abychom snížili konflikty a dosáhli míru a stability."

Laj, který nastoupil do funkce v květnu, je Čínou považován za nebezpečného separatistu kvůli své pevné obraně suverenity Tchaj-wanu. Zdůraznil, že Tchaj-wan musí být jednotný při zajišťování své svrchovanosti budováním obranných kapacit. 

Související

Více souvisejících

Tchaj-Wan Čína Čínská armáda

Aktuálně se děje

včera

Německo, ilustrační foto

Německo nevyužilo šanci, kterou dostalo po válce. Zahazuje veškerý pokrok i demokracii

Němci nejen od Evropy dostali po skončení druhé světové války úplně všechno. Pomoc od Spojených států, francouzské odpuštění a obnovení mocenské pozice na mezinárodní scéně. Jedna z největších ekonomik světa ale nedokázala tuto jedinečnou šanci dobře zužitkovat a místo toho dnes čelí výrazné ekonomické krizi, a dokonce hrozícímu nástupu krajní pravice.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Její zavedení bude stát značné úsilí

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Pentagon

Pentagon chce Ukrajině dát zakázanou munici s bílým fosforem

Americké ministerstvo obrany doporučilo prezidentu Joeu Bidenovi, aby Ukrajině poskytl munici s bílým fosforem, avšak Bílý dům tuto myšlenku opakovaně odmítl. O této situaci informovala ve středu televize NBC News, která se odvolává na tři anonymní zdroje.

včera

Péter Szijjártó navštívil Česko

Szijjártó vysvětlil, proč Maďarsko udržuje kontakt s Ruskem

Maďarsko usiluje o zachování vztahů s Ruskem založených na férovosti a vzájemném respektu a chce rozvíjet spolupráci v oblastech, na které se nevztahují sankce. Po schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to v New Yorku uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. 

včera

Aktualizováno včera

Putin hrozí jaderným útokem zemím, které pomáhají Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu navrhl změny v ruské jaderné doktríně. Podle těchto změn by Moskva považovala za akt agrese i situaci, kdy by jaderná velmoc podpořila útok jiné země na Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy