U zasažené nemocnice v Gaze jsou krátery. Zřejmě je nezpůsobila Izraelci používaná munice

Ničivá exploze v nemocnici Al-Ahli ve městě Gaza si údajně vyžádala až 500 mrtvých. Hnutí Hamás i různé arabské země z útoku obvinily Izrael, nyní ale na povrch vyplouvají nové informace o tom, že viník může být na druhé straně.

Podíl na smrti stovek lidí popřel mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. „Nejsou tam žádné krátery. Zdi zůstaly nedotčeny. To ukazuje, že nešlo o leteckou munici, která zasáhla parkoviště u nemocnice,“ hájil IDF, o čemž informovaly EuroZprávy.cz s odvoláním na americkou stanici CNN.

Izraelci tvrdí, že za tragédii způsobilo neúspěšné odpálení rakety militantní skupinou Islámský džihád. Okolnosti výbuchu nově analyzoval investigativní server Bellingcat. Tomu se podařilo identifikovat místo, které se jeví jako kráter po výbuchu. „Domníváme se, že tento kráter je důležitou informací o útoku,“ píše server.

Snímek z parkoviště po výbuchu zveřejnil zakladatel Bellingcatu Eliot Higgins na sociální síti X.

Snímky z parkoviště u nemocnice ukazují škody na vozidlech na parkovišti – jedno z nich je převrácené na střechu, další jeví známky zasažení plameny. „Půda obklopující jednu stranu kráteru vykazuje kužel zjizvení a důlků, což odpovídá výbuchu munice v tomto místě. Objekty uvnitř tohoto kužele zřejmě utrpěly rozsáhlé škody, včetně plotu, který byl výbuchem z velké části zničen,“ popisuje Bellingcat.

Vojenský expert Marc Garlasco zdůraznil, že místo dopadu zřejmě neodpovídá bombám JDAM používaných Izraelem a spojenci ze Západu.

Mluvčí Hagari hájil IDF s tím, že „na místě výbuchu nelze identifikovat žádné krátery“. Na tiskové konferenci podle investigativního serveru držel snímek, který měl prokazovat absenci kráterů. „Jeden ze snímků, které Hagari během tiskové konference držel v ruce, aby podpořil tvrzení, že na místě nebyly žádné krátery, ukazuje něco, co vypadá jako kráter v místě odpovídajícím videu na Instagramu. IDF na žádost o komentář okamžitě neodpověděly.“

Jisté ovšem je, že munice přistála přímo vedle lidí. „Na videu jsou vidět postele, deky a další osobní věci na travnaté ploše. Dohromady tato dvě videa naznačují, že se zde pravděpodobně nacházely osoby, které zde v době výbuchu odpočívaly nebo spaly,“ uvádí Bellingcat.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy