Volby do EP jsou referendem o domácí situaci. Členské státy EU trápí různé věci

Evropská unie je unikátním spojením 27 zemí a volby do Evropského parlamentu, které se odehrají během tohoto týdne, to dokazují. Svátek evropské demokracie může ukázat na její slabé i silné stránky. Každý členský stát přináší něco jiného k jednacímu stolu, zároveň ale každý z nich má své vlastní domácí problémy, které do evropské politiky promítá. 

Dokazuje to například slovenský případ. Středoevropská země prochází extrémně náročným obdobím. Již několik let se zmítá ve vnitropolitické krizi, která vyvrcholila bezprecedentním atentátem na premiéra Roberta Fica z poloviny května. Právě Fico ve své politice razí nutnost uzavření mírové smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou.

Na jeho podporu se staví maďarský premiér Viktor Orbán, pro kterého podle serveru Politico letošní volby do Evropského parlamentu znamenají těžkou zkoušku. Zprvu to vypadalo, že se proti Orbánovi nepostaví žádný relevantnější kandidát, nyní se ale proti němu postavil jeho někdejší spojenec Péter Magyar. „Jeho Strana svobody a respektu, která brojí proti korupci, špatné zdravotní péči a vzdělávání, dosáhla rekordních výšin díky tomu, že mobilizovala protivládní voliče, kteří se obávají tradičních opozičních stran,“ píše uznávaný zpravodajský server. Odborníci si myslí, že zisk 20 a více procent hlasů z Magyara udělá „věrohodnou hrozbu“ pro Orbánův režim.

Další černá ovce Evropské unie, Polsko, má podle Politica „unavené voliče“. V posledních měsících museli jít k volbám celostátním i komunálním. „Ve snaze mobilizovat je se politické strany s prázdnými volebními pokladnami soustředily především na vzájemné útoky a rozdělení na jasné proevropské a euroskeptické tábory,“ uvádí Politico.

Otázky národní suverenity a právního státu byly během těchto voleb skloňovány vůbec nejčastěji a stály za ostrými spory mezi Polskem a Unií. Teprve na konci minulého týdne došlo k jejich uzavření a „osvobození“ Varšavy ze článku 7. Ten slouží pro „potlačení zemí, jež otevřeně vzdorují základním hodnotám bloku“.

Součástí článku 7 tak zůstává pouze Budapešť, která ale s tímto výsledkem vůbec není spokojená. „Posouzení Komise se zdá být čistě politickým produktem, který potvrzuje dvojí standardy a je v hrubém rozporu s jejím předchozím postojem v otázkách souvisejících s právním státem,“ poznamenal maďarský ministr pro záležitosti EU Bóka János.

To nás přivádí zpátky ke Slovensku, kterému reálně hrozí osud podobný maďarskému. Jak Evropská unie, tak Severoatlantická aliance mají obavy, že současná slovenská vládní politika povede k podkopání jejich celistvosti. „Když jsou slovenští vojáci umístěni v Lotyšsku, můžeme věřit, že budou moci bojovat v případě napadení Lotyšska Ruskem? Můžeme věřit Ficově vládě? Může NATO důvěřovat Ficově vládě, pokud jde o citlivé zpravodajské informace?“ ptal se někdejší lotyšský ministr obrany Artis Pabriks podle DW.

Jako odlišný případ Politico uvádí Českou republiku, kde se řeší především témata migrace a ohrožení automobilového průmyslu v důsledku environmentální politiky EU. Dokonce došlo na kritiku, že „předvolební debaty v České republice se soustředily na problém, který tato země pravděpodobně nemá – masovou migraci“.

Například problém migračního paktu řeší všechny důležité politické strany. „Ačkoli migrace do České republiky v loňském roce skutečně poklesla, krajně pravicovým populistickým uskupením, jako je Svoboda a přímá demokracie, se podařilo z tohoto tématu udělat hlavní téma letošních voleb a všechny hlavní strany se nyní shodují na tom, že nedávno schválený pakt EU o migraci a azylu, který ještě nevstoupil v platnost, je třeba reformovat,“ píše Politico.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Eurovolby

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 33 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 59 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy