Evropská unie je unikátním spojením 27 zemí a volby do Evropského parlamentu, které se odehrají během tohoto týdne, to dokazují. Svátek evropské demokracie může ukázat na její slabé i silné stránky. Každý členský stát přináší něco jiného k jednacímu stolu, zároveň ale každý z nich má své vlastní domácí problémy, které do evropské politiky promítá.
Dokazuje to například slovenský případ. Středoevropská země prochází extrémně náročným obdobím. Již několik let se zmítá ve vnitropolitické krizi, která vyvrcholila bezprecedentním atentátem na premiéra Roberta Fica z poloviny května. Právě Fico ve své politice razí nutnost uzavření mírové smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou.
Na jeho podporu se staví maďarský premiér Viktor Orbán, pro kterého podle serveru Politico letošní volby do Evropského parlamentu znamenají těžkou zkoušku. Zprvu to vypadalo, že se proti Orbánovi nepostaví žádný relevantnější kandidát, nyní se ale proti němu postavil jeho někdejší spojenec Péter Magyar. „Jeho Strana svobody a respektu, která brojí proti korupci, špatné zdravotní péči a vzdělávání, dosáhla rekordních výšin díky tomu, že mobilizovala protivládní voliče, kteří se obávají tradičních opozičních stran,“ píše uznávaný zpravodajský server. Odborníci si myslí, že zisk 20 a více procent hlasů z Magyara udělá „věrohodnou hrozbu“ pro Orbánův režim.
Další černá ovce Evropské unie, Polsko, má podle Politica „unavené voliče“. V posledních měsících museli jít k volbám celostátním i komunálním. „Ve snaze mobilizovat je se politické strany s prázdnými volebními pokladnami soustředily především na vzájemné útoky a rozdělení na jasné proevropské a euroskeptické tábory,“ uvádí Politico.
Otázky národní suverenity a právního státu byly během těchto voleb skloňovány vůbec nejčastěji a stály za ostrými spory mezi Polskem a Unií. Teprve na konci minulého týdne došlo k jejich uzavření a „osvobození“ Varšavy ze článku 7. Ten slouží pro „potlačení zemí, jež otevřeně vzdorují základním hodnotám bloku“.
Součástí článku 7 tak zůstává pouze Budapešť, která ale s tímto výsledkem vůbec není spokojená. „Posouzení Komise se zdá být čistě politickým produktem, který potvrzuje dvojí standardy a je v hrubém rozporu s jejím předchozím postojem v otázkách souvisejících s právním státem,“ poznamenal maďarský ministr pro záležitosti EU Bóka János.
To nás přivádí zpátky ke Slovensku, kterému reálně hrozí osud podobný maďarskému. Jak Evropská unie, tak Severoatlantická aliance mají obavy, že současná slovenská vládní politika povede k podkopání jejich celistvosti. „Když jsou slovenští vojáci umístěni v Lotyšsku, můžeme věřit, že budou moci bojovat v případě napadení Lotyšska Ruskem? Můžeme věřit Ficově vládě? Může NATO důvěřovat Ficově vládě, pokud jde o citlivé zpravodajské informace?“ ptal se někdejší lotyšský ministr obrany Artis Pabriks podle DW.
Jako odlišný případ Politico uvádí Českou republiku, kde se řeší především témata migrace a ohrožení automobilového průmyslu v důsledku environmentální politiky EU. Dokonce došlo na kritiku, že „předvolební debaty v České republice se soustředily na problém, který tato země pravděpodobně nemá – masovou migraci“.
Například problém migračního paktu řeší všechny důležité politické strany. „Ačkoli migrace do České republiky v loňském roce skutečně poklesla, krajně pravicovým populistickým uskupením, jako je Svoboda a přímá demokracie, se podařilo z tohoto tématu udělat hlavní téma letošních voleb a všechny hlavní strany se nyní shodují na tom, že nedávno schválený pakt EU o migraci a azylu, který ještě nevstoupil v platnost, je třeba reformovat,“ píše Politico.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , Eurovolby
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 33 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 59 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 3 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák