Evropská unie je unikátním spojením 27 zemí a volby do Evropského parlamentu, které se odehrají během tohoto týdne, to dokazují. Svátek evropské demokracie může ukázat na její slabé i silné stránky. Každý členský stát přináší něco jiného k jednacímu stolu, zároveň ale každý z nich má své vlastní domácí problémy, které do evropské politiky promítá.
Dokazuje to například slovenský případ. Středoevropská země prochází extrémně náročným obdobím. Již několik let se zmítá ve vnitropolitické krizi, která vyvrcholila bezprecedentním atentátem na premiéra Roberta Fica z poloviny května. Právě Fico ve své politice razí nutnost uzavření mírové smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou.
Na jeho podporu se staví maďarský premiér Viktor Orbán, pro kterého podle serveru Politico letošní volby do Evropského parlamentu znamenají těžkou zkoušku. Zprvu to vypadalo, že se proti Orbánovi nepostaví žádný relevantnější kandidát, nyní se ale proti němu postavil jeho někdejší spojenec Péter Magyar. „Jeho Strana svobody a respektu, která brojí proti korupci, špatné zdravotní péči a vzdělávání, dosáhla rekordních výšin díky tomu, že mobilizovala protivládní voliče, kteří se obávají tradičních opozičních stran,“ píše uznávaný zpravodajský server. Odborníci si myslí, že zisk 20 a více procent hlasů z Magyara udělá „věrohodnou hrozbu“ pro Orbánův režim.
Další černá ovce Evropské unie, Polsko, má podle Politica „unavené voliče“. V posledních měsících museli jít k volbám celostátním i komunálním. „Ve snaze mobilizovat je se politické strany s prázdnými volebními pokladnami soustředily především na vzájemné útoky a rozdělení na jasné proevropské a euroskeptické tábory,“ uvádí Politico.
Otázky národní suverenity a právního státu byly během těchto voleb skloňovány vůbec nejčastěji a stály za ostrými spory mezi Polskem a Unií. Teprve na konci minulého týdne došlo k jejich uzavření a „osvobození“ Varšavy ze článku 7. Ten slouží pro „potlačení zemí, jež otevřeně vzdorují základním hodnotám bloku“.
Součástí článku 7 tak zůstává pouze Budapešť, která ale s tímto výsledkem vůbec není spokojená. „Posouzení Komise se zdá být čistě politickým produktem, který potvrzuje dvojí standardy a je v hrubém rozporu s jejím předchozím postojem v otázkách souvisejících s právním státem,“ poznamenal maďarský ministr pro záležitosti EU Bóka János.
To nás přivádí zpátky ke Slovensku, kterému reálně hrozí osud podobný maďarskému. Jak Evropská unie, tak Severoatlantická aliance mají obavy, že současná slovenská vládní politika povede k podkopání jejich celistvosti. „Když jsou slovenští vojáci umístěni v Lotyšsku, můžeme věřit, že budou moci bojovat v případě napadení Lotyšska Ruskem? Můžeme věřit Ficově vládě? Může NATO důvěřovat Ficově vládě, pokud jde o citlivé zpravodajské informace?“ ptal se někdejší lotyšský ministr obrany Artis Pabriks podle DW.
Jako odlišný případ Politico uvádí Českou republiku, kde se řeší především témata migrace a ohrožení automobilového průmyslu v důsledku environmentální politiky EU. Dokonce došlo na kritiku, že „předvolební debaty v České republice se soustředily na problém, který tato země pravděpodobně nemá – masovou migraci“.
Například problém migračního paktu řeší všechny důležité politické strany. „Ačkoli migrace do České republiky v loňském roce skutečně poklesla, krajně pravicovým populistickým uskupením, jako je Svoboda a přímá demokracie, se podařilo z tohoto tématu udělat hlavní téma letošních voleb a všechny hlavní strany se nyní shodují na tom, že nedávno schválený pakt EU o migraci a azylu, který ještě nevstoupil v platnost, je třeba reformovat,“ píše Politico.
Související
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
EU (Evropská unie) , Eurovolby
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 32 minutami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 1 hodinou
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 1 hodinou
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 3 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
včera
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.
Zdroj: Libor Novák