Von der Leyenová by mohla počítat s dalšími hlasy. A pokračovat v čele EK

Německý kancléř Olaf Scholz věří, že rozhodnutí o nejvyšších postech Evropské unie proběhne velmi brzo. Shodne se tak s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Vstřícný postoj Scholze naznačuje, že by Ursula von der Leyenová mohla obhájit post předsedkyně Evropské komise.

Tento vývoj odporuje předpokladům před volbami do Evropského parlamentu. „Rozhodnutí o nejdůležitějších postech, které je třeba v Evropě obsadit, aby Evropská unie mohla jednat, budou nyní přijata velmi rychle,“ informoval Scholz podle serveru Politico.  

Vyjádření přišla před pondělím neformálním summitem evropských lídrů, kde se jedná o budoucím předsedovi Evropské komise, Evropské rady a šéfa diplomacie neboli Vysokého představitele pro Společnou zahraniční a bezpečnostní politiku. Neformální rozhodnutí by mělo přijít už v pondělí, následně podle serveru Politico bude potvrzeno na dalším summitu Evropské rady 27. o 28. června. 

„Všichni se shodují na tom, že o těchto otázkách rozhodneme rychle a najednou,“ uvedl německý kancléř. „Jednání v EU by mohla přinést rozhodnutí o nejvyšších funkcích v Bruselu v nadcházejícím týdnu,“ doplnil ho Macron.  

Scholz ale veřejně nepodpořil Ursulu von der Leyenovou, která aspiruje na obhajobu postu předsedkyně Evropské komise. „Vše nasvědčuje tomu, že Ursula von der Leyenová bude moci po volbách vykonávat své druhé funkční období,“ připustil Scholz. „Jak víte, vláda, kterou vedu, to umožnila ve své vlastní koaliční smlouvě. V tomto ohledu se domnívám, že nyní jde o to, aby se vše velmi rychle a důsledně se spojilo. A to se nám podaří,“ dodal.

„A pokud jde například o Evropu, myslím, že je velmi důležité, aby se budoucí předseda Komise mohl opřít o tradiční demokratické strany v Evropském parlamentu, tedy o konzervativce, kteří jsou součástí Evropské lidové strany, sociální demokraty a liberály,“ pokračoval Scholz. Právě jeho němečtí Sociální demokraté jsou součástí frakce, která patrně Leyenovou podpoří. 

Kancléř dále zdůraznil, že by se měla Leyenová zdržet spojenectví s krajně pravicovými stranami. „Není žádným tajemstvím, že se nachází na krajní pravici politického spektra. Existují politické rozdíly, které jsou zcela zřejmé a které také znamenají, že pracujeme ve velmi odlišných stranických rodinách,“ prohlásil Scholz na adresu italské premiérky Giorgie Meloniové, o jejíž podporu Leyenová usiluje. 

Pokud se tedy lídři shodnout na obsazení nejvyšších postů, mohl by Evropský parlament rozhodovat o předsedovi Evropské komise už 18. července. 

Související

Více souvisejících

Ursula von der Leyenová evropská komise Olaf Scholz EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 30 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 48 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy