ANALÝZA | Běloruské zapojení do války bude pro Ukrajinu konečná. I když má násobně silnější armádu

Bělorusko je od začátku války na Ukrajině „tichým partnerem“ Moskvy v její agresi. Během srpna vyvolalo obavy, že se do války samo zapojí. Ačkoli má Minsk podstatně slabší armádu, tak pro Kyjev může případné běloruské zapojení znamenat konec. Stojí za tím hlavně nevýhodná geografie a trvající válka s Ruskem. 

Z Minsku přicházejí rozporuplné zprávy. Nejprve běloruský prezident Alexander Lukašenko obvinil Kyjev z toho, že u hranic rozmístil 120 tisíc vojáků. Následně vyzval Moskvu k jednání a ukončení války. Běloruský ministr obrany Viktor Chrenin později uvedl, že se Minsk obává ozbrojené provokace ze strany Ukrajiny. Následně začaly přicházet informace o rozmísťování běloruských jednotek u hranic. Později to potvrdil sám Kyjev.

Všechny tyto události se odehrály během několika málo srpnových dnů. Kyjev vyzval běloruské vedení, aby stáhlo své jednotky do přiměřené vzdálenosti od hranice s tím, aby „v zájmu své země nepodlehli tlaku Moskvy a neudělali tragické chyby“.

Před více než dvěma a půl lety to byli právě Bělorusové, kdo povolil ruské armádě přechod přes jejich území za účelem agresivního tažení proti Ukrajině. Právě tento akt běloruského politického vedení umožnil Rusům rychlý postup na Kyjev, obsazení mimo jiné Černobylu a Irpině, a nakonec i přítomnost v ukrajinské metropoli.

Hranice mezi Ukrajinou a Běloruskem je pro obě strany nesmírně nevýhodná. Přes tisíc kilometrů dlouhý předěl mezi oběma zeměmi nenabízí prakticky žádné přírodní překážky a takticky je extrémně nebezpečný. Pro Kyjev je ale v dnešní době tento strategický faktor o to nebezpečnější.

Ukrajina už od února 2022 čelí ruské agresi (Běloruskem otevřeně podporované) a brání se především na východě. Případný útok ze severu může znamenat přímé ohrožení velkých měst jako Lutsk, Rivne, Žytomyr, Kyjev a Černihiv. Vzhledem k masivní koncentraci ukrajinských sil na východě hrozí, že obrana proti běloruskému útoku bude neefektivní.

Běloruský lídr Lukašenko si ale musí dvakrát promyslet, než jakoukoli akci proti ukrajinskému území podnikne. V prvé řadě musí počítat s tím, že ač ukrajinská obrana na severu nebude efektivní, Bělorusům přinese značné ztráty. V druhé řadě by se ještě zpřísnila mezinárodní izolace Minsku.

Dále fakt, že Bělorusko v současné době disponuje ruskými jadernými zbraněmi, vrhá na zemi daleko horší světlo. Nejde už o nejadernou zemi spoléhající se plně na konvenční síly, nýbrž armádu disponující jaderným arsenálem, schopnou způsobit zkázu.

To plně mění přístup nejen Ukrajiny, ale i Polska a pobaltských zemí, z nichž Lotyšsko a Litva s Běloruskem přímo sousedí. Jedna z největších evropských vojenských mocností, Polsko, posiluje vojenskou přítomnost na hranicích a připravuje se na otevřenou válku. Společně s Litvou, Lotyšskem a Estonskem Varšava navíc požádala o vybudování obranné linie podél hranic s Ruskem a Běloruskem.

Představitelé těchto čtyř zemí zdůraznili, že projekt vyžaduje finanční podporu všech členských států EU. Někteří unijní diplomaté odhadují náklady na vybudování obranné linie na 700 km dlouhé hranici EU s Ruskem a Běloruskem na přibližně 2,5 miliardy eur. Tento projekt by měl být koordinován s NATO, které je v bezpečnostní politice EU nadřazené.

Pokud se Bělorusové přece jen na Ukrajinu vrhnou, bude je očekávat sice oslabená, ale rozhodně silnější armáda, jak vyplývá z dat serveru globalfirepower.com. I díky mobilizaci mají Ukrajinci k dispozici bezmála milion vojáků a až padesátkrát větší vojenský rozpočet. Dále ukrajinská armáda disponuje silnějším letectvem, které je nově vybavené americkými moderními stíhačkami F-16.

Na zemi má Ukrajina až třikrát více tanků a obrněných vozidel, daleko víc samohybných i běžných děl, a dvakrát víc mobilních raketových systémů, jako třeba HIMARS.

Pořád je ale nutné počítat s vojenskou silou Ruska. Tudíž i když je běloruská armáda evidentně daleko slabší, Ukrajina musí bojovat na velice náročné východní frontě s Rusy – kterým se v poslední době navíc velmi dobře daří postupovat.

Ruské jednotky v posledních měsících systematicky postupují směrem ke strategickému městu Pokrovsk, kde kdysi žilo přibližně 60 000 lidí. Ukrajinské síly, které očekávají další vojenskou pomoc ze Západu, mají obtíže s odrážením ruských útoků.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulou středu přiznal, že situace v okolí Pokrovska je mimořádně obtížná. Podle jeho slov tam Moskva soustřeďuje své největší úsilí a početné síly.

Ukrajinské jednotky začátkem srpna podnikly překvapivý přeshraniční vpád do ruské Kurské oblasti, kde obsadily přibližně 100 obcí. Podle agentury AFP doufaly, že tato ofenzíva odláká ruskou armádu od východoukrajinského města Doněck, avšak ruské síly i nadále postupují v této oblasti.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Bělorusko armáda Bělorusko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy