ANALÝZA | Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

Britské impérium bylo ve své době největší na světě. Svého vrcholu dosáhlo v 19. století, kdy ovládalo rozsáhlá území po celém světě – od Indie přes Afriku až po Kanadu a Austrálii. Hnací silou expanze byly průmyslová revoluce, námořní síla a obchodní výhody. Británie využívala své kolonie k získávání surovin a prosazování své kulturní a politické dominance.

Postupný pád začal po první světové válce, kdy se impérium vyčerpalo vojenskými a ekonomickými náklady. Po druhé světové válce narůstala dekolonizace a mnoho kolonií získalo nezávislost. Nakonec se Británie přeměnila v moderní demokratický stát s omezeným globálním vlivem.

Roku 1949 formálně vznikl Commonwealth, kdy byla podepsána Londýnská deklarace, která umožnila bývalým britským koloniím stát se plně nezávislými republikami, přesto zůstat členy Commonwealthu. Předchůdce této organizace se však datuje již od Statutu Westminsteru z roku 1931, který uznal legislativní nezávislost některých zemí, jako Kanada a Austrálie.

Dnes Commonwealth tvoří celkem 56 států, přičemž britský panovník je hlavou státu v patnácti z nich. Přirozeně jde o Spojené království, následně Austrálii, Kanadu, Nový Zéland a další, většinou drobné ostrovní země. Tyto země se nazývají Commonwealth realm neboli ve volném překladu „Společenství království“. 

Za poslední dvě století se z britského područí odtrhly desítky zemí. Rozhodně ale ne všechny. V dnešní době členství v „říši Commonwealthu“ představuje pouze jakousi symboliku a fakticky má jen minimální vliv na suverenitu zemí, které jsou členy. Stejně tak symbolický je ale britský panovník, který těmto zemím vládne. 

A jak se ukázalo při návštěvě Karla III. v Austrálii, tato symbolika nemusí být pozitivní. „Vraťte nám naši zemi. Vraťte nám, co jste nám ukradli,“ vzkázala domorodá senátorka Lidia Thorpeová panovníkovi. „Tohle není vaše země, vy nejste můj král,“ zdůraznila svůj postoj a odsoudila genocidu původních obyvatel Austrálie provedenou evropskými osadníky. 

Konkrétně v Austrálii se čím dál častěji objevuje touha po republice. Stát-kontinent je oficiálně konstituční monarchií, které vládne britský panovník. A místní republikánské hnutí si to nenechá líbit.  Hlavním argumentem republikánů je, že Austrálie by měla mít svého vlastního prezidenta jako hlavu státu, místo britského monarchy, který je reprezentován generálním guvernérem. Pro mnohé zastánce republiky je symbolické, že hlava státu sídlí tisíce kilometrů daleko, což vnímají jako pozůstatek koloniální minulosti.

V roce 1999 se v Austrálii konalo referendum o změně ústavního zřízení na republiku. Ačkoli byl návrh zamítnut většinou voličů (55 % proti), téma zůstává stále aktuální. Zvláště v posledních letech, kdy v čele státu stojí Karel III., se objevují nové debaty o možnosti dalšího referenda. Mnozí mladí Australané, ale i zástupci původních obyvatel, často vidí monarchii jako přežitek, který již neodpovídá modernímu australskému státu.

Impéria ještě nejsou pryč

Britské „impérium“ tak je ještě stále největším impériem na světě – pokud ho chápeme jakou soubor zemí, jejichž hlava státu sídlí v Londýně. Rozlohou jsou země Commonwealth realm asi o milion kilometrů čtverečních větší než Rusko (18,7 milionů km2), obyvatel má zhruba stejně (150 milionů).

Londýn ale není jediným hlavním městem, které se stále nevzdalo svých koloniálních nároků. Podobně je na tom Paříž, ačkoli její „impérium“ není tak rozsáhlé a většina zámořských držav se označuje jako „francouzské zámořské departmenty“. Těmito jsou Francouzská Guyana v Jižní Americe, Guadeloupe a Martinik v Karibiku a Mayotte a Réunion v Indickém oceánu. Dále jde o některé spíše malé ostrůvky, často v Pacifiku.

Dalším pozůstatkem impéria je Nizozemsko. To má v zámoří ostrovy Aruba, Curacao a Svatý Martin, které jsou chápány jako součást království, dále vlastní menší ostrůvky v Karibiku – Bonaire, Saba, Svatý Eustach. Nizozemské državy se nacházejí výlučně v Karibském moři.

Některé zbytky impérií nalezneme i ve Španělsku nebo Portugalsko, v tomto případě jde ale o omezené množství ostrovů nebo obce v zámoří, jako jsou španělská města Ceuta a Melilla, které leží na severním pobřeží Maroka. 

Země ke kolonialismu a imperialismu většinou vedla snaha o posílení vlastního vlivu. Vyspělejší evropské země čerpaly zdroje ze zámořských teritorií – a nebylo výjimkou, že i lidské. Ukázala to například Francie během druhé světové války, kdy se při německém útoku na jaře 1940, když do linie obrany stavěla černé vojáky ze svých afrických kolonií. 

Není impérium jako impérium

Moderní doba si vyžádala, že pokud některá země chce působit jako impérium, musí na to jít úplně jinak. Prvky imperialismu je možné sledovat například v šíření čínského vlivu v Africe, kdy si Peking de facto „omotává“ nezávislé státy (a především jejich ekonomiky) „kolem prstu“ a díky tomu bohatne. Fakticky jde o stejné chování, jaké vykazovala novověká impéria – vykořisťování, zneužívání a následný vlastní prospěch.

Rusko zvolilo trochu jiný postup. Jeho impérium nikdy nebylo vysloveně zámořské, přičemž nepřítomnost nezamrzajícího moře na ruském pobřeží je jednou z největších strategických obav Kremlu už odnepaměti. Rusové sice mají přístup k teplým mořím, cesty z nich na oceán jsou ale výrazně omezené. Po cestě z Černého moře do Atlantského oceánu musejí ruské lodi proplout tureckými („nepřátelskými“) úžinami Bospor a Dardanely, aby se dostaly do Středozemního moře, kde má Moskva nulový vliv. Baltské moře je ostře střežené silami NATO a ani zde nemají Rusové šanci svůj vliv uplatňovat. 

I proto ruské „impérium“ funguje na bázi nepřátelství a agresi k sousedním národům. Moskva si za posledních několik století pod svou kontrolu zabrala tolik území, že už z logiky věci nemůže nemít obavy o to, jak ho udržet. Bylo to trápení pro původní Ruské impérium, Sovětský svaz i současnou Ruskou federaci. 

Washington je dalším ukazatelem toho, že přísloví „hoď kamenem, kdo jsi bez viny“, platí bez výjimky. Spojené státy americké vznikly na myšlence antikolonialismu – tedy z nenávisti k evropské imperiální nadvládě. Jak ale postupně posilovaly, začaly se rozhodovat úplně stejně. V první polovině minulého století USA ovládaly latinskoamerické trhy s (většinou) jedlými produkty. Masivní společnosti jako United Fruit Co. (dnešní Chiquita) nebo American Tobacco Company (dnes British American Tobacco) se k domorodým obyvatelům chovaly velice podobně, jako někdejší evropští koloniální vládci. 

Ačkoli Spojené státy nikdy nebyly impériem v pravém slova smyslu, i ony stále drží řadu zámořských provincií, které jim často neříkají „pane“ zrovna ochotně. Patří mezi ně třeba více než třímilionové Portoriko, Americké Panenské ostrovy, Americká Samoa, Guam nebo Severní Mariany. 

Australský odpor Britům tak může předznamenat něco daleko rozsáhlejšího. Pokud se Austrálie v dohledné době stane republikou – což britský král Karel III. výslovně neodmítl, řada dalších zámořských provincií evropských mocností bude chtít udělat totéž. 

Dnes už navíc mají evropské země jen minimum prostředků, jak jim v tom zabránit. Případná „koloniální válka“ by vrhla nesmírně špatné světlo na kteroukoli z těchto mocností a násilné držení teritorií ve vlastní moci – jak jsme se přesvědčili v posledních letech už několikrát, nemá valný význam. Zejména minulé století ukázalo, že imperialistické mocnosti nemají mnoho šancí zámořské državy udržet, pokud nezávislost skutečně chtějí. 

Související

Policie Austrálie

Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole

Joel Cauchi potřeboval podle BBC pouhé tři minuty na to, aby smrtelně pobodal šest lidí a dalších deset zranil během vražedného běsnění v oblíbeném nákupním centru v Sydney. Podrobnosti hrůzného řádění odhalilo vyšetřování útoku, které probíhá před soudem Nového Jižního Walesu.

Více souvisejících

Austrálie Velká Británie Král Charles III. (Karel III.) kolonialismus USA (Spojené státy americké) Čína Rusko historie

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 10 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 3 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy