ANALÝZA | Ke komu se na mapě světa přiklání Afrika? Stále více se podbízí Pekingu, nemá na výběr

Čína slibuje Africe přes 50 miliard dolarů na podporu rozvoje v příštích třech letech, což zahrnuje vytvoření milionu pracovních míst, budování infrastruktury a poskytnutí potravinové pomoci. Afrika se stále více zadlužuje čínskými půjčkami, přičemž Peking nachází nové způsoby spolupráce, včetně investic do elektromobility.

Na příští tři roky podle americké stanice CNN přislíbil finanční podporu přes 50 miliard dolarů, vytvoření milionu pracovních míst, desítky milionů dolarů v potravinové a vojenské pomoci a prohloubení spolupráce v oblastech průmyslu, zemědělství, infrastruktury, obchodu a investic.

Summitu se zúčastnily také země, které se potýkají s vysokým mezinárodním dluhem – včetně dluhů z čínských půjček. Peking se totiž za poslední roky stal největším dvoustranným věřitelem v Africe – a v tomto trendu pokračuje.

Velké infrastrukturní projekty pouze dočasně omezila pandemie covidu-19. „Nacházíme se v období rekonvalescence, kdy jsou africké vlády i čínské banky citlivější na rizika,“ poznamenala podle amerického listu New York Times ekonomická expertka Deborah Brautigamová z výzkumné iniciativy China Africa Research Initiative.

Jako příklad slouží například Keňa. Letos v létě touto východoafrickou zemí otřásly krvavé protesty poté, co vláda předložila návrh s cílem omezit veřejný dluh. Tento dluh podle vlády zahrnuje šest miliard dolarů vůči Číně a dvacet miliard ke splacení mezinárodním bankám. O situaci psaly také EuroZprávy.cz.

Projekty v afrických zemích bývají často financovány čínskými státními bankami. Jenže financování takových úvěrů je daleko náročnější než takzvaná měkká úvěrová okna institucí, jako je Mezinárodní měnový fond, Světová banka či Africká rozvojová banka.

Oproti těmto nadnárodním institucím ale Čína přijímala daleko větší rizika. Někteří partneři by totiž nebyli ochotni financovat projekty v zemích sužovaných převraty nebo občanskými konflikty, což Peking dělá.

Místy dokonce docházelo k „dělbě práce“, kdy Peking investoval do budování těžké infrastruktury, zatímco západní dárci a jiné velké rozvojové instituce financovali měkké investice, mezi které se řadí například zdravotnictví, vzdělávání, odborná příprava, vládní systémy, potravinová bezpečnost či odolnost venkova.

„Finanční situace ve světě neumožňuje poskytovat rozvojovým zemím rozsáhlé půjčky. Náklady jsou příliš vysoké,“ zdůraznil expert na mezinárodní vztahy Tan Siao-jang z pekingské univerzity Tsinghua.

Zlatá střední cesta?

Podle britské stanice BBC pro africké země představuje Čína zlatou střední cestu. Zatímco státy Evropské unie mají obavy z práce v zemích, kde vládnou vojenské junty nebo probíhají občanské konflikty; naopak Ruská federace se do nich zapojuje skrze proxy skupiny, jako například wagnerovci.

„Čína se snaží využít prostoru, který zbyl po USA a Evropě, jež se stále více od Afriky odpoutávají. Čína vidí příležitost, jak skutečně zvýšit svou angažovanost, a to nejen nutně pomocí peněz,“ míní šéfredaktor serveru China-Global South Project Eric Olander.

Pro Afričany je tedy výhodnější uzavřít ekonomické dohody výhodné pro Peking, než aby se vázaly bojovným Rusům nebo „bojácné“ EU. I proto jsou Číňané často obviňováni z toho, že vedou africké země k přílišnému zadlužování.

Jako příklad, proč to zřejmě africkým zemím tolik nevadí, může sloužit Niger. Zatímco zde proběhl převrat a nastoupila vojenská junta, Číňané dokončili dva tisíce kilometrů dlouhý ropovod, který přivádí ropné produkty z exportního terminálu v Beninu.

Peking rovněž nabídl Afričanům poměrně neotřelou věc – elektromobilitu. Africké země obecně v této rovině technologického rozvoje silně zaostávají a výstavba továren na výrobu těchto vozů pro ně může být velice lákavou investicí.

Čína získala mohutnou podporu afrických zemí na základě své pozice vůči izraelsko-palestinskému konfliktu. Do Pekingu během letošního roku zavítali představitelé soupeřících palestinských frakcí a Si Ťin-pching je ujistil, že „dlouhodobě podporuje palestinskou státnost a kritizuje izraelské bombardování v regionu“.

„Tím, že se Čína plně postavila za palestinskou věc, se plně sjednotila s téměř celým světovým jihem. Pro mnoho Afričanů se válka velmi podobá koloniálním válkám, které zpustošily jejich země,“ přiblížil Olander.

EuroZprávy.cz už začátkem července oslovily v souvislosti s rostoucím čínským vlivem v Africe programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho. „Celkově je čínský vliv výsledkem široké škály ekonomických vztahů. Nejen půjče a infrastrukturních projektů, ale i obchodu a politických,“ poznamenal.

Vyjádřil se k dlouhodobým obavám, že Čína vytváří menším zemím takové úvěry, až je dostane do dluhové pasti, z angl. debt trap. „Většina odborníků považuje tyto diskuze za příliš zjednodušující nebo přímo pomýlené. Je pravdou, že Čína poskytovala zhruba posledních 10-15 let velké půjčky a budovala velké infrastrukturní projekty, ale nemyslím, že by to dělala schválně, aby země dostala do dluhových problémů,“ přiblížil Turcsányi pro EuroZprávy.cz.

Podle Turcsányiho Čína těží z toho, že není „součástí Západu“ a poskytuje vůči němu určitou alternativu. „Mnohé státy v rozvojovém světě nejsou se Západem spokojené, ať už kvůli koloniální minulosti, nebo celkově nadřazenému postavení ve světě. Růst Číny je pro ně příležitostí získat nového partnera,“ doplnil.

Zdůraznil dále, že za posledních několik desetiletí čínský vliv vzrostl prakticky všude ve světě a „neexistuje místo, které tento vliv nepociťuje“. „Čínský růst v posledních čtyřiceti letech se dá označit za jednu z klíčových historických změn druhé poloviny 20. století a začátku 21. století. Čína se stala jedním ze tří hlavních ekonomických center světa, po boku USA a EU a hlavním obchodním partnerem více než 120 států světa,“ vyčíslil Turcsányi.

Související

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína afrika

Aktuálně se děje

před 22 minutami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 1 hodinou

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy