Profil editora

Alena Zikmundová

Alena Zikmundová

redaktorka, analytička

Alena Zikmundová je členkou týmu Fair Advertising. Dlouhodobě se věnuje boji proti dezinformacím na internetu.

Zpráva úspěšně odeslána

Zprávu se nepodařilo odeslat. V případě opakování této chyby nás kontaktujte přímo na e-mail redakce@eurozpravy.cz

Napište autorovi

Zbývá 1000 znaků.

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Související články:

Twitter, ilustrační fotografie. Autor: Joshua Hoehne

Twitter zaplavují nepravdivé výroky. Paradoxně kvůli „ověřeným“ účtům

Změna vlastníka přinesla do Twitteru změny pravidel, které od základu přepsaly politiku práce s „ověřenými“ profily. Značka Twitter Blue, která se pojí s modrým odznáčkem s fajfkou, je nově vázaná na měsíční platbu předplatného. Spolu s návratem některých dříve zablokovaných účtů se tato změna projevuje záplavou nepravdivých výroků, které plynou od těchto podle nového systému „ověřených účtů“.
Ilustrační fotografie

Prezidentské volby jsou živnou půdou pro dezinformace. Jak se šíří a co hlásají?

Volební klání je tradiční příležitostí, která kromě analýz, argumentů a věcných debat přináší čerstvou vlnu dezinformací. Podobnou situaci bylo možné pozorovat při mnoha příležitostech v zahraničí a vzhledem k tomu, že část obyvatelstva vnímá současnou prezidentskou volbu jako referendum o vládě, přitahují současné volby o to více falešných informací o kandidátech.
Ilustrační fotografie

Informační válka na Ukrajině: Jak Rusko využívá dezinformační kampaně proti Západu?

V prvním únorovém týdnu se objevily zprávy, že Pentagon má důkazy o tom, že Moskva plánuje natočit fiktivní ukrajinský útok tak, aby měla záminku pro skutečný útok na svého prozápadního souseda. Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že se má jednat o fingovaný útok na území Ruska nebo proti rusky mluvícím lidem. Pokud by se údajný plán potvrdil, nejednalo by se o první případ využití dezinformační kampaně ze strany Ruska.
Facebook, autor: Kon Karampelas

Přesouvají se organizované facebookové kampaně směrem na východ?

Facebook vydává pravidelné zprávy o tom, jaké se jim podařilo identifikovat sítě koordinovaného neautentického chování (CIB – coordinated inauthentic behaviour). Tyto sítě se snaží manipulovat veřejnou debatu za pomoci falešných účtů. Může se přitom jednat o domácí i zahraniční aktéry organizované vládou nebo soukromými subjekty.
Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Nové služby na internetu. K pronájmu jsou dezinformační influenceři

Dezinformační influenceři se začínají objevovat jako cenově dostupná služba, která umožňuje různým aktérům ovlivňovat náladu ve společnosti. Tým výzkumníků z Mozilla Foundation se zaměřil na situaci v Keni a nasbíral širokou škálu screenshotů, memů a dalších důkazů. Na základě tohoto rozsáhlého průzkumu identifikoval více než 23 tisíc tweetů a 3700 zúčastněných účtů.
Ilustrační fotografie.

Důvěra v novinářskou práci a příběh desaterčat

Pretoria News otiskly 8. června 2021 zprávu o narození desaterčat. Jihoafričanka Gosiame Thamara Sithole měla být první ženou na světě, které se narodilo tolik dětí současně a vysloužila si i zápis do Guinessovy knihy rekordů. V následujících dnech zprávu otiskla světová média. Stala se vítaným poslem naděje v záplavě nepovzbudivých zpráv ohledně koronavirové pandemie.
Dezinformace, ilustrační foto

Dezinformacím v Africe přeje rozvoj internetu na kontinentu

Úmyslně nepravdivě šířené informace na sociálních sítích jsou problémem v mnoha zemích napříč celým světem. Situace v Evropě i Spojených státech je častým tématem výzkumníků, naopak některé jiné oblasti jsou vědci mnohem méně sledované. Jedním z takových případů je Afrika.
Finsko

Finsko jako příklad země, která je premiantem v boji s dezinformacemi

Finsko se umístilo první v žebříčku Media Literacy Index 2021, který sestavují European Policies Initiative a Open Society Institute – Sofia. Index hodnotí odolnost vůči šíření možných dezinformací v pětatřiceti evropských zemích. Soustředí se také na svobodu médií, vzdělávání a důvěru ve společnost.
Logo společnosti Google

Google se rozhodl přispět 25 milionů euro na boj proti dezinformacím

Dezinformace ohledně covid-19 a prezidentských voleb v roce 2020 opětovně zvýšily tlak na agresivnější postup v oblasti dezinformací. Google, jako jeden z technologických gigantů, kteří pravděpodobně budou muset být součástí takového řešení, se rozhodl přispět 25 milionů euro do nedávno založeného fondu European Media and Information Fund, který se má zaměřit na budování odolnosti vůči dezinformacím.
Eurozpravy.cz

Psychologie dezinformací. Proč jim věří tolik lidí?

Jakkoli téma dezinformací není žádnou novinkou, do popředí zájmu vědců, novinářů i zákonodárců se dostalo mnohem více až v souvislosti s prezidentskými volbami v USA v roce 2016. Právě v tomto případě sledoval celý svět v přímém přenosu, jaký vliv mohou dezinformace mít (nejen) na politiku a společnost.
Eurozpravy.cz

Kauza Vrbětice jako nové téma dezinformátorů

Nejčastějším tématem dezinformací byla v posledním roce bezkonkurenčně pandemie covid-19. Ať už šlo o popírání její existence, údajné zamlčování podstatných dopadů nebo zaručené recepty na vyléčení, nepravdivých teorií se vyrojilo nepočítaně.
Eurozpravy.cz

Soud Dereka Chauvina a dezinformace s ním spojené

Policejní násilí směrem k menšinám je ve Spojených státech velmi kontroverzním tématem, ale málokterá s ním spojená událost se vryla do povědomí celého světa tak jako tragická smrt George Floyda 25. května 2020.
Eurozpravy.cz

Evropská komise řeší novou legislativu. Může vyřešit problém šíření dezinformací?

Evropská komise pracuje na přípravě nové legislativy, která se má zaměřovat na online šíření dezinformací. Součástí plánovaných kroků je narušit peněžní toky, pracovat na transparentnosti politické inzerce, zaměřit se na falešné účty a online boty, zavést systém efektivního hlášení dezinformací ze strany spotřebitelů a podpořit výzkumnou komunitu v monitoringu online dezinformací.
Očkování, ilustrační fotografie

Vliv dezinformací na ochotu nechat se naočkovat: Jak se lidé rozhodují?

V únoru roku 2020 se epidemie covid-19 zdála být daleko, o měsíc později už byla hlavním předmětem zpravodajství a různě přísná opatření se začala zavádět napříč planetou. Když se ve většině zemí nepodařilo vzniklou pandemii dostatečně utlumit skrze zavedená opatření, začala se jako jediné řešení skloňovat čím dál častěji vakcína.
Další články

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy