Stálá základna NATO v Česku? Toto říká generál Pavel

Praha - Náčelník generálního štábu Petr Pavel dnes zavítal k americkému konvoji do ruzyňských kasáren. Při té příležitosti uvedl, že vybudování stálé základny NATO na českém území by bezpečnost Česka nezvýšilo. Podívejte se na mapu, kde v Evropě jsou základy NATO.

"Síla aliance není v permanentních základnách. Myslím, že naše země by se necítila bezpečněji, kdyby tu byly základny s cizími vojáky. Věřím spíše v mobilnější systém. Je lepší mít flexibilní a pohyblivé síly, které mohou být kdekoliv než ve stálé základně," řekl Pavel.

Mapa základen NATO v Evropě

Dodal, že zapojení naší armády v těchto silách je i signálem pro spojence, že je ČR ochotna pomoci v případě nouze.

O stálou vojenskou přítomnost amerických vojáků usilují především pobaltské státy a Polsko, které se obávají agrese ze strany Ruska.

Hlavní velitelství v evropské části NATO

Nejvyšší velitelství spojenecký sil v Evropě (SHAPE): Velitelství v belgickém Monsu má na starosti plánování a vedení vojenských operací. Je sídlem Spojeneckého operačního velitelství (ACO). V jeho čele je Nejvyšší velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR). Mons leží jihovýchodně od Bruselu, nedaleko americké vzdušné základny v Chievre, uvedl euroskop.cz.

Velitelství spojeneckých sil v Brunssunu: Jedno ze dvou Velitelství spojenecký sil. Vzniklo jako náhrada základnu ve francouzském Fontainebleau, když se Francie v roce 1966 stáhla z vojenské části NATO. Velitelství v nizozemském Brunssunu dlouhodobě zajišťuje misi v Afghánistánu, která má mandát od Rady bezpečnosti OSN.

Velitelství spojeneckých sil v Neapoli: Velitelství v italské Neapoli je druhým Velitelstvím spojeneckých sil. Působnost má v oblasti Středomoří, zajišťuje mise v Kosovu a podporu misí v Africe. Pod velitelství spadají základny v makedonské Skopje, v Sarajevu v Bosně a Hercegovině, ale i velitelství v řecké Larisse nebo vojenskou kancelář v srbském Bělehradě.

Psali jsme: Rozhovor: Civilizační bloky v pohybu. Co Putin chce?
 

Velitelství spojenecký námořních sil (MARCOM): Jediné námořní velitelství NATO v Evropě sídlí v britském Northwoodu. Na velitelství pracuje 300 důstojníků a civilistů. Součástí velitelství je tzv. Lodní centrum, což je organizace zajišťující kontakty mezi loďařskými společnostmi a NATO. Z velitelství se například koordinuje námořní operace Oceánský štít, která bojuje proti pirátům v Indickém oceánu.

Velitelství spojeneckých vzdušných sil (AIRCOM): Velitelství v německém Ramsteinu plánuje a řídí vzdušné operace NATO. Podporovalo např. misi KFOR a EUFOR v Kosovu, operaci Aktivní úsilí ve Středozemním moři nebo ISAF v Kosovu.

Pozemní spojenecké velitelství NATO (LANDCOM): Velitelství v tureckém Izmiru má na starosti připravenost pozemních sil, zlepšení jejich interoperability a plánování. Vzniklo v roce 2012 místo dvou zrušených pozemních velitelství v Madridu a v Heidelbergu.

Velitelství jednotek rychlého zásahu: Základny rychlého zásahu mají za úkol pohotově reagovat tam, kde je potřeba zahájit vojenskou oepraci. Nacházejí se Innsworth-Gloucester (Velká Británie), Štrasburku (Francie), Lille (Francie), Münsteru (Německo), Miláně (Itálie), Valencii (Španělsku), Soluni (Řecko), Istanbulu (Turecko) a také ve Štětíně (Polsko).

Související

Více souvisejících

Petr Pavel Americký obrněný konvoj Dragoon Ride v Česku NATO

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 2 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 3 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 3 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky

Od začátku roku 2025 mohou domácnosti v České republice očekávat úlevy v nákladech na elektřinu a plyn, protože několik hlavních dodavatelů energií ohlásilo snižování cen nefixovaných produktů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy