Zaměstnanci Generálního štábu představují bezpečnostní riziko. Toto si myslí o Romech, USA a muslimech

Praha – Podle interního dokumentu, který zpracoval tým armádních psychologů, představuje každý osmý zaměstnanec Generálního štábu bezpečnostní riziko pro českou armádu i celou republiku.

Dokument, na který poukázala televize Prima, se zabývá výskytem rizikového chování mezi vojáky i vysokými důstojníky. Největším problémem podle analýzy jsou rasismu, xenofobie, agresivita i nesouhlas vojáků i jejich vedení se zahraniční politikou České republiky.

Analýza má podle televize dvě části, jednu zaměřenou na vojenské útvary, druhou na vojenský štáb. Vojenští psychologové pod vedením Kateřiny Bernardové oslovili prostřednictvím dotazníků všech 816 zaměstnanců generálního štábu. Ta pravost dokumentu televizi nepotvrdila ani nevyvrátila. Uvedla, jen, že jde o interní dokumenty.

Podle zaměstnanců štábu je například třetí nejčastěji zmiňovanou zemí ohrožující Česko USA. Celkem 71 % dotázaných považuje za největší nebezpečí pro Česko uprchlíky. Dobrý vztah nemají zaměstnanci Generálního štábu ani k jiným etnikům. Pro 75 % zaměstnanců Generálního štábu jsou Romové nepřijatelní. Následují Afghánci (74%), muslimové (75%) a Albánci (65%).

Islám je sice hrozba pro 75 % oslovených, jenže z 816 zaměstnanců štábu je pro každého osmého (47 lidí) přijatelný trest smrti ukamenováním. A pro 114 lidí je přijatelný trest bičování. Pro 134 lidí je přijatelný trest uříznutí ruky. Dalším by nevadilo zabití člena rodiny ze cti.

Podle mluvčího Generálního štábu Jana Šulce se v průzkumu objevily i negativní názory spojené s vnímáním bezpečnosti ve světě. „Armáda je pouze jednou ze součástí naší společnosti, v níž jsou názory a postoje na možné řešení krizí pod vlivem aktuálního dění obdobně různorodé," uvedl pro Primu.

Zaměstnanci štábu jsou sice kritičtí k zásahům proti Islámskému státu, pokud by se ale měli zapojit, polovina z nich by byla pro vojenský zásah pod vedením OSN. Jen čtvrtina by pak souhlasila s vysláním české armády do přímého boje.

Závěry výzkumu jsou poněkud zarážející. „13 % zaměstnanců Generálního štábu AČR zastává agresivní názory neslučitelné s hodnotami, na nichž stojí západní společnost, a nemají problém akceptovat chování, které je evropskému kontinentu cizí. Existuje potenciální bezpečnostní riziko, které v tuto chvíli představuje minimálně každý osmý zaměstnanec Generálního štábu AČR. Neexistuje jednoznačná podpora bezpečnostní politice České republiky," citovala Prima z dokumentu.

„Bude mě zajímat, jak se na to samozřejmě dívá Generální štáb. Protože podle toho, jak já znám ty lidi, tak ty odpovědi nesedí," řekl ministr obrany Martin Stropnický  reportérovi v reakci na závažné informace. Zároveň uvedl, že mu přijde poněkud zvláštní, že dokument unikl na veřejnost v době uprchlické krize. Dodal, že se celou věcí bude dále zabývat.

Související

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

Více souvisejících

Armáda České Republiky rasismus xenofobie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy