Šándor spustil: Trump má pravdu. Proboha, je to v našem zájmu

Praha – Nově zvolený americký prezident Donald Trump několikrát hlasitě kritizoval Severoatlantickou alianci. Jakkoliv se to nemusí jejím členům líbit, bezpečnostní expert Ándor Šándor poukazuje, že jeho slova jsou na místě. Členské státy totiž často neplní, co slíbily.

Republikánský kandidát před volbami zpochybnil mimo jiné plnění amerických závazků vůči evropským spojencům v NATO, kteří podle něj alianci přispívají jen málo. Znepokojil tím především malé pobaltské členy NATO, kteří se obávají ruského souseda.

Jak ale poukazuje Šándor pro Český rozhlas, tato kritika je na místě. „Donald Trump není první, kdo varuje Evropu, že se nemůže v NATO jen vést," připomíná. „Udivuje mne, že nám pořád nedochází, že musíme mít armádu, která nás ochrání. Že je to hlavně v našem vlastním zájmu," podivuje se odborník.

V NATO existuje celá řada „neplatičů", mezi nimi i Česká republika. Ta slíbila, že do armády a bezpečnosti bude investovat 2 procenta HDP. „Loni to ale bylo jen procento. Letos jen o málo víc. Peníze přitom máme. Ale i kdyby je armáda dostala, tak je není schopna smysluplně investovat," nebere si servítky Šándor.

Dodává,. Že řada lidí na ministerstvu obrany se bojí cokoliv rozhodnout. „A odpovědnost k obraně země pořádně nechápou ani naše soudy. Máme problém smysluplně utratit i to procento, které z rozpočtu obrana dostává. Je to bludný kruh," varuje.

„Přesto ale přece proboha musí být v našem vlastním zájmu, mít armádu takovou, jakou doopravdy potřebujeme. Ne kvůli Trumpovi, který řekne, že nás dál nepotáhne!" burcuje exlert. Dodává, že pokud budeme více spoléhat na sebe a na to, co už v alianci máme, bude spojenectví se Spojenými státy ještě lepší. „Rozhodně bych se nového prezidenta nebál. Je to pro nás výzva, se kterou musíme dál pracovat," dodává.

O problematice NATO v rozhovoru pro EuroZprávy.cz mluvil také americká novinář Erik Best. Ten připomněl, že Obama již několik měsíců tvrdí, že Trump je nezpůsobilý k tomu, aby byl prezidentem, pak ale vyhrál volby. „Obama celou dobu posílal spojencům signál, že nemůžeme akceptovat Trumovu politiku. A politici se teď budou muset rozhodnout – tedy akceptovat novou politiku Trumpa, nebo proti ní trošku protestovat a klást překážky," myslí si Američan žijící v České republice.

„Možná poprvé by se mohli pokusit změnit to vůdcovství, protože Američané vedou NATO, jako by bylo skoro jen jejich. Nikdo k tomu zatím neměl odvahu, i když se o tom několikrát mluvilo. A teď se objevila příležitost. Je otázka, jestli opravdu budou chtít, nebo jestli nakonec budou akceptovat Trumpa. A jestli Trump nakonec změní rétoriku a bude se chovat více jako Bush nebo Obama," dodal.

Související

Prezidenta Miloše Zemana loni napadla u voleb polonahá aktivistka.

Měli by mít politici ochranku povinně? Ptali jsme se experta

Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí světa, útoky na politiky se zde objevují zřídkakdy. I proto chce poslanec Petr Dolínek (ČSSD) některé z nich připravit o ochranku. Z našetřených peněz by rád pořídil nové vybavení pro policii. Ta však spadá pod resort vnitra vedený Janem Hamáčkem, který už dříve jeho návrh odmítl.

Více souvisejících

Andor Šándor (bezpečnostní specialista) NATO Donald Trump

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy