Agentem ve službách Česka? Přihlásit se může prakticky kdekdo

Praha - Agentem ve službách Bezpečnostní informační služby se může stát prakticky kdokoliv, kdo představuje pro Službu nějaký přínos. Pokud byste chtěli být jejím plnohodnotným zaměstnancem, podmínek už přibývá. Služba momentálně stojí zejména o experty na výpočetní techniku, rozhodla se zaměstnávat i osoby se zdravotním postižením.

Jakou kvalifikaci musí člověk mít, aby se mohl přihlásit na pozici agenta ke zpravodajské službě? Do Bezpečnostní informační služby (BIS) se může přihlásit prakticky každý, kdo by pro ni znamenal nějaký přínos. "Teoreticky může své služby nabídnout BIS kdokoliv, ale upřímně řečeno, je to natolik neobvyklé, že to samo o sobě už budí jistá podezření," uvedl pro EuroZprávy.cz její tiskový mluvčí Stanislav Šticha. 

V českých podmínkách navíc nelze chápat význam pojmu agent tak, jak je vnímán ve Spojených státech nebo ve Velké Británii. "Agent je opravdu "pouze" osoba jednající ve prospěch. Není to tedy kmenový příslušník BIS. V ČR mluvíme o důstojnících zpravodajské služby nebo o občanských zaměstnancích. Osobou jednající ve prospěch může být téměř kdokoliv, kdo může znamenat pro činnost zpravodajské služby přínos," upřesnil Šticha. 

Agenti tak v praxi poskytují mimořádně cenné a jedinečné informace. Nabídnout svou službu může každý, komu už bylo 18 let. Služba si ale ve většině případů osoby, s nimiž naváže spolupráci, vybírá sama. Následně by se agent měl podílet na aktivitách, které mají pomáhat zajistit bezpečnost, ekonomické zájmy státu a demokracii v zemi. Vypomáhá i v boji s terorismem a organizovaným zločinem. Často se jedná o jedince s intenzívním vlasteneckým cítěním. 

Služba na oplátku poskytne agentovi krytí a ochranu. Největším rizikem této práce je právě dekonspirace agentů, která je může ohrozit třeba i na životě. Pomoc agentů je pro Službu klíčová také proto, aby dokázala účinně a včas varovat před hrozbou a následně ji eliminovat.

Zaměstnání u BIS můžou najít i středoškoláci, kteří preferují práci v terénu. V současné době je dle Štichy personálně Služba zcela zabezpečena. "BIS si rozhodně na nezájem uchazečů stěžovat nemůže. Je ovšem pravdou, a potvrdila to i nedávná stáž vysokoškolských studentů, že je velmi složité získat nové experty v oblasti informačních technologií. Ostatně chybí na celém pracovním trhu," upřesňuje.

 Pro nábor nových zaměstnanců jsou důležité zejména jejich inteligenční schopnosti, určitý osobnostní profil, ale i absolutní bezúhonnost. Na čem nejčastěji uchazeči vyhoří při pohovoru? Důvodů je prý mnoho. "Samozřejmě jakékoliv pochybnosti, které se objeví v procesu bezpečnostní prověrky mohou být důvodem k jejímu okamžitému zastavení. Na druhou stranu velké množství zájemců neprojde už vstupním pohovorem. Nemusí to být hned třeba kriminální minulost, stačí třeba i neschopnost dostatečně jasně definovat důvody zájmu o práci ve zpravodajské službě," sdělil Šticha.

V současnosti se i Bezpečnostní informační služba snaží podporovat rovné pracovní příležitosti a zpravodajským důstojník se tak může stát i osoba se zdravotním postižením. "Jsou mezi nimi lidé velmi schopní, pracovití a s morálními vlastnostmi, které naše služba vyžaduje. Jsou to jedinci, kteří jen třeba neměli v životě v určitém momentě tolik štěstí a nemohou se opřít o bezvadné zdraví," sděluje na stránkách BIS její ředitel Michal Koudelka, jehož do funkce jmenoval kabinet premiéra Bohuslava Sobotky loni.

Požadavky na nové zaměstnance stanovuje paragraf 13 zákona 361/2003 Sb. Musí jít o občana České republiky, který dosáhl 18 let a je trestně bezúhonný. Měl by také mít negativní lustrační osvědčení a měl by být fyzicky i duševně zdráv.

Pokud se tedy do služeb "bisky" chcete dostat, prvním krokem je přihláška ve formě dotazníku, která je dostupná na oficiálních stránkách Služby. Nezbytný je také motivační dopis a životopis. V rámci zaškolení a přijetí do řádných služeb BIS je nutno absolvovat výcvik se střelnou zbraní a také kurz mimo domov, který trvá v rozmezí ode dvou do čtyřech měsíců. 

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 
Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

BIS Bezpečnostní agentury Česká republika

Aktuálně se děje

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

včera

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

včera

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

včera

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy