Agentem ve službách Česka? Přihlásit se může prakticky kdekdo

Praha - Agentem ve službách Bezpečnostní informační služby se může stát prakticky kdokoliv, kdo představuje pro Službu nějaký přínos. Pokud byste chtěli být jejím plnohodnotným zaměstnancem, podmínek už přibývá. Služba momentálně stojí zejména o experty na výpočetní techniku, rozhodla se zaměstnávat i osoby se zdravotním postižením.

Jakou kvalifikaci musí člověk mít, aby se mohl přihlásit na pozici agenta ke zpravodajské službě? Do Bezpečnostní informační služby (BIS) se může přihlásit prakticky každý, kdo by pro ni znamenal nějaký přínos. "Teoreticky může své služby nabídnout BIS kdokoliv, ale upřímně řečeno, je to natolik neobvyklé, že to samo o sobě už budí jistá podezření," uvedl pro EuroZprávy.cz její tiskový mluvčí Stanislav Šticha. 

V českých podmínkách navíc nelze chápat význam pojmu agent tak, jak je vnímán ve Spojených státech nebo ve Velké Británii. "Agent je opravdu "pouze" osoba jednající ve prospěch. Není to tedy kmenový příslušník BIS. V ČR mluvíme o důstojnících zpravodajské služby nebo o občanských zaměstnancích. Osobou jednající ve prospěch může být téměř kdokoliv, kdo může znamenat pro činnost zpravodajské služby přínos," upřesnil Šticha. 

Agenti tak v praxi poskytují mimořádně cenné a jedinečné informace. Nabídnout svou službu může každý, komu už bylo 18 let. Služba si ale ve většině případů osoby, s nimiž naváže spolupráci, vybírá sama. Následně by se agent měl podílet na aktivitách, které mají pomáhat zajistit bezpečnost, ekonomické zájmy státu a demokracii v zemi. Vypomáhá i v boji s terorismem a organizovaným zločinem. Často se jedná o jedince s intenzívním vlasteneckým cítěním. 

Služba na oplátku poskytne agentovi krytí a ochranu. Největším rizikem této práce je právě dekonspirace agentů, která je může ohrozit třeba i na životě. Pomoc agentů je pro Službu klíčová také proto, aby dokázala účinně a včas varovat před hrozbou a následně ji eliminovat.

Zaměstnání u BIS můžou najít i středoškoláci, kteří preferují práci v terénu. V současné době je dle Štichy personálně Služba zcela zabezpečena. "BIS si rozhodně na nezájem uchazečů stěžovat nemůže. Je ovšem pravdou, a potvrdila to i nedávná stáž vysokoškolských studentů, že je velmi složité získat nové experty v oblasti informačních technologií. Ostatně chybí na celém pracovním trhu," upřesňuje.

 Pro nábor nových zaměstnanců jsou důležité zejména jejich inteligenční schopnosti, určitý osobnostní profil, ale i absolutní bezúhonnost. Na čem nejčastěji uchazeči vyhoří při pohovoru? Důvodů je prý mnoho. "Samozřejmě jakékoliv pochybnosti, které se objeví v procesu bezpečnostní prověrky mohou být důvodem k jejímu okamžitému zastavení. Na druhou stranu velké množství zájemců neprojde už vstupním pohovorem. Nemusí to být hned třeba kriminální minulost, stačí třeba i neschopnost dostatečně jasně definovat důvody zájmu o práci ve zpravodajské službě," sdělil Šticha.

V současnosti se i Bezpečnostní informační služba snaží podporovat rovné pracovní příležitosti a zpravodajským důstojník se tak může stát i osoba se zdravotním postižením. "Jsou mezi nimi lidé velmi schopní, pracovití a s morálními vlastnostmi, které naše služba vyžaduje. Jsou to jedinci, kteří jen třeba neměli v životě v určitém momentě tolik štěstí a nemohou se opřít o bezvadné zdraví," sděluje na stránkách BIS její ředitel Michal Koudelka, jehož do funkce jmenoval kabinet premiéra Bohuslava Sobotky loni.

Požadavky na nové zaměstnance stanovuje paragraf 13 zákona 361/2003 Sb. Musí jít o občana České republiky, který dosáhl 18 let a je trestně bezúhonný. Měl by také mít negativní lustrační osvědčení a měl by být fyzicky i duševně zdráv.

Pokud se tedy do služeb "bisky" chcete dostat, prvním krokem je přihláška ve formě dotazníku, která je dostupná na oficiálních stránkách Služby. Nezbytný je také motivační dopis a životopis. V rámci zaškolení a přijetí do řádných služeb BIS je nutno absolvovat výcvik se střelnou zbraní a také kurz mimo domov, který trvá v rozmezí ode dvou do čtyřech měsíců. 

Související

Vít Rakušan

Drama na pozadí eurovoleb. Rakušan se vyjádřil k teroristické hrozbě v ČR, stopy mohou vést do Ruska

Na pozadí probíhajících eurovoleb se o víkendu řešila teroristická hrozba, která visela nad Českem. Policie zpřísnila bezpečnostní opatření kvůli hrozícímu útoku na infrastrukturu, poté dopadla podezřelého muže z Jižní Ameriky. Novináři tak v neděli večer ve volebním štábu hnutí STAN nečekali jen na kandidáty do Evropského parlamentu, ale také na ministra vnitra Víta Rakušana. Bylo totiž jasné, že se vyjádří i k aktuálnímu případu. 
Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

Více souvisejících

BIS Bezpečnostní agentury Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy