Praha - Agentem ve službách Bezpečnostní informační služby se může stát prakticky kdokoliv, kdo představuje pro Službu nějaký přínos. Pokud byste chtěli být jejím plnohodnotným zaměstnancem, podmínek už přibývá. Služba momentálně stojí zejména o experty na výpočetní techniku, rozhodla se zaměstnávat i osoby se zdravotním postižením.
Jakou kvalifikaci musí člověk mít, aby se mohl přihlásit na pozici agenta ke zpravodajské službě? Do Bezpečnostní informační služby (BIS) se může přihlásit prakticky každý, kdo by pro ni znamenal nějaký přínos. "Teoreticky může své služby nabídnout BIS kdokoliv, ale upřímně řečeno, je to natolik neobvyklé, že to samo o sobě už budí jistá podezření," uvedl pro EuroZprávy.cz její tiskový mluvčí Stanislav Šticha.
V českých podmínkách navíc nelze chápat význam pojmu agent tak, jak je vnímán ve Spojených státech nebo ve Velké Británii. "Agent je opravdu "pouze" osoba jednající ve prospěch. Není to tedy kmenový příslušník BIS. V ČR mluvíme o důstojnících zpravodajské služby nebo o občanských zaměstnancích. Osobou jednající ve prospěch může být téměř kdokoliv, kdo může znamenat pro činnost zpravodajské služby přínos," upřesnil Šticha.
Agenti tak v praxi poskytují mimořádně cenné a jedinečné informace. Nabídnout svou službu může každý, komu už bylo 18 let. Služba si ale ve většině případů osoby, s nimiž naváže spolupráci, vybírá sama. Následně by se agent měl podílet na aktivitách, které mají pomáhat zajistit bezpečnost, ekonomické zájmy státu a demokracii v zemi. Vypomáhá i v boji s terorismem a organizovaným zločinem. Často se jedná o jedince s intenzívním vlasteneckým cítěním.
Služba na oplátku poskytne agentovi krytí a ochranu. Největším rizikem této práce je právě dekonspirace agentů, která je může ohrozit třeba i na životě. Pomoc agentů je pro Službu klíčová také proto, aby dokázala účinně a včas varovat před hrozbou a následně ji eliminovat.
Zaměstnání u BIS můžou najít i středoškoláci, kteří preferují práci v terénu. V současné době je dle Štichy personálně Služba zcela zabezpečena. "BIS si rozhodně na nezájem uchazečů stěžovat nemůže. Je ovšem pravdou, a potvrdila to i nedávná stáž vysokoškolských studentů, že je velmi složité získat nové experty v oblasti informačních technologií. Ostatně chybí na celém pracovním trhu," upřesňuje.
Pro nábor nových zaměstnanců jsou důležité zejména jejich inteligenční schopnosti, určitý osobnostní profil, ale i absolutní bezúhonnost. Na čem nejčastěji uchazeči vyhoří při pohovoru? Důvodů je prý mnoho. "Samozřejmě jakékoliv pochybnosti, které se objeví v procesu bezpečnostní prověrky mohou být důvodem k jejímu okamžitému zastavení. Na druhou stranu velké množství zájemců neprojde už vstupním pohovorem. Nemusí to být hned třeba kriminální minulost, stačí třeba i neschopnost dostatečně jasně definovat důvody zájmu o práci ve zpravodajské službě," sdělil Šticha.
V současnosti se i Bezpečnostní informační služba snaží podporovat rovné pracovní příležitosti a zpravodajským důstojník se tak může stát i osoba se zdravotním postižením. "Jsou mezi nimi lidé velmi schopní, pracovití a s morálními vlastnostmi, které naše služba vyžaduje. Jsou to jedinci, kteří jen třeba neměli v životě v určitém momentě tolik štěstí a nemohou se opřít o bezvadné zdraví," sděluje na stránkách BIS její ředitel Michal Koudelka, jehož do funkce jmenoval kabinet premiéra Bohuslava Sobotky loni.
Požadavky na nové zaměstnance stanovuje paragraf 13 zákona 361/2003 Sb. Musí jít o občana České republiky, který dosáhl 18 let a je trestně bezúhonný. Měl by také mít negativní lustrační osvědčení a měl by být fyzicky i duševně zdráv.
Pokud se tedy do služeb "bisky" chcete dostat, prvním krokem je přihláška ve formě dotazníku, která je dostupná na oficiálních stránkách Služby. Nezbytný je také motivační dopis a životopis. V rámci zaškolení a přijetí do řádných služeb BIS je nutno absolvovat výcvik se střelnou zbraní a také kurz mimo domov, který trvá v rozmezí ode dvou do čtyřech měsíců.
21. prosince 2024 8:21
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
Související
Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ
Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS
BIS , Bezpečnostní agentury , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek