Armáda přiznala: Novičok se v Česku vyráběl, ale v malém množství

Praha - Látky typu nervového jedu novičok se v Česku syntetizují kvůli protichemické obraně, uvedlo dnes v tiskovém prohlášení ministerstvo obrany. Látky podle úřadu vzniká maximálně několik mikrogramů, neskladuje se a je likvidována hned po provedení testů. Jed novičok byl použit v Británii při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala, podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) mohlo jít až o 50 až 100 gramů této látky.

Podle Dany Drábové, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který dohlíží na dodržování úmluvy o nešíření chemických zbraní, by množství takové látky vzniklé z takzvané mikrosyntézy mohlo zabít "tak mouchu", navíc hned při analýze zaniká. Díky mikrosyntéze se měřicí přístroje naučí látku poznávat.

"Látky v tisku označovány jako novičoky, mezi něž patří i látka A230, jsou potenciální otravné chemické látky, jejichž identifikace a obrana proti nim je součástí výcviku českých vojenských protichemických jednotek. Pro úkoly detekce, ochrany a bezpečnosti občanů ČR byly proto i tyto látky zařazeny k testování jejich chemických vlastností, tak jako i jiné bojové otravné látky," uvedlo ministerstvo obrany v tiskovém prohlášení.

Látka se podle něj syntetizuje ve specializovaných laboratořích za přísného bezpečnostního režimu a v rozsahu maximálně několika mikrogramů. Jde o mikrosyntézu, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu. "Testovaná látka vzniká v pracovní nádobce čistě pro účely měření spektrálních dat a její obsah je po testování ve shodě s předpisy a závazky ČR vždy poté okamžitě zlikvidován. Vlastní látka není nikdy izolována ani deponována. Pravděpodobnost úniku je proto rovna nule," uvedlo ministerstvo.

Bližší informace o zacházení s bojovými jedy ministerstvo obrany nebude zveřejňovat, aby je nebylo možné zneužít, například teroristy.

Drábová ČTK řekla, že k tomu, aby se měřicí přístroje, spektrometry, naučily látku poznat, je třeba mikrogram sloučeniny syntetizovat. Hned při destruktivní analýze ale látka zaniká. "To je možné, že se v tom vojenském výzkumném ústavu dělo. Není to nic nelegálního, hlásit se to nemusí, pod úmluvu to nespadá," uvedla. Dodala, že v evidenci laboratoře zápis o takové syntéze ale být musí, což inspektoři mohou prověřit při pravidelné podzimní kontrole.

Nyní platná Úmluva o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní a o jejich zničení vstoupila v platnost v dubnu 1997. Nahradila protokol z roku 1925. Dosud ji podepsalo 192 zemí včetně Česka. Látky typu novičok podle Drábové nespadají do seznamů, které se mají kontrolovat, protože seznamy vznikly dříve, než novičoky přišly na scénu. "Od té doby nebyla nějaká mezinárodní shoda na tom seznamy rozšířit, konstatovala Drábová. Dodala, že SÚJB nicméně podle přísnějšího českého zákona kontroluje prakticky cokoli, co by mohlo k nakládání s chemickými zbraněmi sloužit.

Úmluva povoluje zapojeným zemím, tedy i České republice, výrobu i další nakládání s toxickými chemickými látkami a jejich prekurzory v několika přesně vyjmenovaných případech. Mezi ně patří i "ochranné účely, a to účely, které se přímo týkají ochrany proti toxickým chemickým látkám a ochrany proti chemickým zbraním".

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že podle informací, které dostal od Vojenského zpravodajství, se v Česku vyráběla látka A230, kterou označil za novičok. Rusko, které Britové podezřívají z provedení útoku na Skripala, následně s poukazem na Zemanova slova oznámilo, že český prezident vyvrátil tvrzení britských vyšetřovatelů. Moskva už dříve tvrdila, že s použitím jedu nemá nic společného a že látka mohla pocházet z jiných zemí, mimo jiné z Česka.

Související

Chemické zbraně

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin. Jistotu nemáme, uvádí Michal Smetana

Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického arzenálu. Ačkoliv bylo prohlášení ve své době vnímáno jako jeden z milníků na cestě k naplnění zákazu této kategorie bojových prostředků, Moskva byla postupem času stále více obviňována z nedostatečného splnění svých závazků v dané oblasti, upozorňuje odborník na jaderné, chemické a autonomní zbraně a teorii odstrašení Michal Smetana v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Docent působící na Katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Experimental Lab for International Security Studies dodává, že kauza otravy agenta Sergeje Skripala ukazuje na přetrvávající existenci nějaké zásoby nervově paralyzujících látek v Rusku a schopnost tamního bezpečnostního aparátu s nimi operovat. Jejich nasazení na ukrajinském bojišti, o kterém se opakovaně spekuluje, ovšem nepovažuje za pravděpodobné.

Více souvisejících

Novičok (nervový plyn) Armáda České Republiky ministerstvo obrany Chemické zbraně

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy