Podezřelé čachry kolem rozvědky a policie? Opozice chce mimořádnou schůzi Sněmovny

Praha - Personální změny ve vedení policie a postavení šéfa civilní rozvědky mimo službu zřejmě bude muset hnutí ANO hájit ve Sněmovně, kritici postupu vlády v demisi uvažují o svolání mimořádné schůze. Svolání schůze požaduje TOP 09 nebo Piráti, řekli dnes jejich zástupci ČTK. Reagují tak na postavení mimo službu ředitele civilní rozvědky (ÚZSI) Jiřího Šaška nebo na odchod z funkce ředitele pražské policie Miloše Trojánka. Civilní rozvědkou se bude příští čtvrtek zabývat sněmovní komise.

"Není možné, aby vláda v demisi s trestně stíhaným premiérem takto odvolávala nebo odsunovala mimo službu vysoké představitele tajných služeb bez toho, aby uvedla nějaké důvody, proč tomu tak je," řekl ČTK předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Takové kroky podle něj přísluší pouze vládě, která má podporu Sněmovny. Podotkl, že dobrovolné nebo vynucené odchody lidí z významných mocenských orgánů "vrhají podezření na to, zda premiér (Andrej) Babiš nečiní čistky v těchto orgánech". TOP 09 podle něj podpoří mimořádnou schůzi Sněmovny, na které by měl premiér odchody zdůvodnit.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek ironicky poznamenal, že zatímco podezření ředitele rozvědky z trestných činů proti majetku je důvodem postavení mimo službu, u premiéra stejné vlády je obvinění "účelovka a kampaň". "Nechci spekulovat, ale nikdo se po sérii nucených a na vlastní žádost odchodů nemůže divit, že to opravdu nebudí důvěru," sdělil ČTK.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury musejí ministři reagovat na aktuální situace, a to i v personálních otázkách. Protože je ale vláda v demisi, jsou její rozhodnutí zcela oprávněně zpochybňována. "Na druhou stranu můžeme chápat i povyk ze stran, které v minulých vládách rozdaly trafiky a vlivné mocenské posty, a teď je ANO obsazuje zase svými lidmi," uvedl. To podle něj "tradiční, na stát přisáté partaje" musí hodně bolet.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše jde ze strany hnutí ANO stále o stejnou písničku. Připomenul, že minulý týden oznámil svůj odchod z funkce protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. "Najednou si uvědomil, že se mu špatně dojíždí do Brna," konstatoval ironicky. Podobně nesmyslně podle něj zdůvodňuje postavení šéfa civilní rozvědky mimo službu ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar. "Jsou to tak vágní informace jako přesun šéfa pražské policie na Vysočinu. ANO jede čistky nehledě na to, že jedná o vládě s ČSSD," uvedl.

Kadence zvláštních personálních změn se podle Bartoše v poslední době zvyšuje a je otázkou, zda to nesouvisí právě s jednáním hnutí ANO se sociální demokracií. ČSSD by podle něj měla vyzvat hnutí ANO, aby před vznikem vlády nedělalo změny. I podle Bartoše je třeba, aby se děním zabývala Sněmovna formou mimořádné schůze.

Místopředseda bezpečnostního výboru Lukáš Kolářík (Piráti) připomenul, že Šaškovým nástupcem má být Radek Musílek, který se stal náměstkem rozvědky v únoru. "Postava pana Musílka vyvolává kontroverze, protože se coby operativec tajných služeb v minulosti věnoval kauze Unipetrol, se kterou je spojený premiér v demisi Andrej Babiš," upozornil v tiskovém prohlášení. Postup vlády podle něj prohlubuje podezření, že se ze strany trestně stíhaného premiéra v demisi jedná pouze o další krok k podmanění bezpečnostních složek státu s cílem ovlivnit vyšetřování zneužití evropských dotací v kauze Čapí hnízdo.

Podle předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka by změny ve vedení policie či rozvědky měla řešit až standardní vláda s důvěrou Sněmovny. "Žádné změny na tak vysokých postech, které nejsou urgentní, by se prostě dít neměly. A zvlášť ne v řadách policie, když v čele vlády je trestně stíhaný premiér," napsal ČTK Gazdík.

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček, který s hnutím ANO vyjednává o sestavení koalice, si myslí, že Metnar musí svůj postup obhájit před sněmovní kontrolní komisí. Tu na příští čtvrtek 24. května svolal její předseda Pavel Blažek (ODS), sdělil ČTK. Pozval na ni i Metnara. Více nechtěl záležitost komentovat, protože nemá dostatek informací.

Také podle místopředsedy bezpečnostního výboru Sněmovny Zdeňka Ondráčka (KSČM) by měl ministr své kroky zdůvodnit před sněmovními orgány. Míní, že takovéto postupy vedou k odchodům dlouholetých bezpečnostních expertů ze služeb státu. Nemyslí si ale, že by kvůli tomu měla být svolána mimořádná schůze dolní komory. Vysvětlení může podle něj zaznít na výboru pro bezpečnost.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Ivan Bartoš (Piráti) Jiří Pospíšil Tomio Okamura Policie ČR Andrej Babiš Lubomír Metnar Pavel Bělobrádek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy