Na Slovensku padl, v Česku radí. Hamáček dostal nepříjemný dopis kvůli Gašparovi

Praha - Organizace Transparency International (TI) dnes v otevřeném dopise požádala vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) o vysvětlení, proč si jako poradce na ministerstvo vnitra vybral Tibora Gašpara. Bývalý slovenský policejní prezident Gašpar rezignoval letos po tlaku veřejnosti kvůli vyšetřování vraždy reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky. V dopisu TI vyjmenovává kontroverze spojené s Gašparem a ptá se, proč Hamáček nezvolil někoho jiného z řady kvalitních policistů a bezpečnostních expertů. Hamáčkovo vyjádření ČTK shání.

Hamáček v polovině srpna potvrdil ČTK informace slovenských médií, že se Gašpar stal na začátku srpna jeho externím poradcem. "Dle potřeby poskytuje odborná stanoviska v oblasti bezpečnosti a policie. Oslovil jsem jej já. S ministerstvem má dohodu o provedení práce. Jeho měsíční honorář závisí na počtu odpracovaných hodin, nicméně nepřesáhne 10.000 Kč," uvedl ministr.

Organizace v otevřeném dopisu píše, že Gašpar byl v minulosti kritizován za blízké spojení se slovenskou vládní stranou Směr-sociální demokracie a kontakty s podnikateli v oblasti bezpečnostních služeb. "Za jeho vedení také přetrvávala kritika v souvislosti s nevyšetřováním korupčních zločinů, mimo jiné i od naší slovenské organizace Transparency International," stojí v dopisu.

Podle TI by Hamáčkovo rozhodnutí nechat si radit od Gašpara mohlo přispívat ke skepsi ohledně politické motivace způsobu vyšetřování Kuciakovy vraždy, ale i dalších korupčních případů. "Ve světle okolností bychom vás rádi vyzvali k důkladnému vysvětlení, proč jste ke spolupráci oslovil právě pana Gašpara, proti jehož setrvání ve slovenském úřadě demonstrovaly desítky tisíc lidí," stojí v dopisu.

Gašpar požádal v dubnu o uvolnění z funkce slovenského policejního prezidenta. Jeho odchod souvisel s politickou krizí v zemi po zatím neobjasněné únorové vraždě novináře Kuciaka. Krize vyústila v demisi bývalého premiéra Roberta Fica, v novém kabinetu Petera Pellegriniho pokračuje většina ministrů Ficovy vlády. Gašpar se stal rovněž poradcem nové slovenské ministryně vnitra Denisy Sakové.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček Tibor Gašpar (policejní šéf SR) Ministerstvo vnitra Ján Kuciak

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy