Staré zlaté časy udavačů a bonzáků? Teprve dnešek je rájem špiclů

Komentář Petra Šulky – Ve věži chrámu svatého Mikuláše v Praze se skrývá zvláštní turistická atrakce. Komunistická tajná policie zde měla skrytou pozorovatelnu. Ve věži seděl estébák s dalekohledem a fotoaparátem a hlídal co se na Malé straně, obzvláště kolem ambasády USA, děje. Dalším jediným vybavením tohoto hnízda špionů byl pisoár.

Ano, staré „zlaté“ časy, kdy se totalitní stát snažil proniknout do vašeho soukromí. Odposlouchávací štěnice měly velikost dnešního mobilu a špionážní kamery menší cihly. Nejúčinnějším prostředkem sledování byl udavač nebo fízl, nastrčený na strategické místo. Ten byl ovšem často tak provařený, že o něm věděl na pracovišti, hospodě nebo i doma každý. Kde jsou ty doby detektiva Bretschneidera a majora Zemana?

Metody moderních Bretschneiderů vedle románu 1984 blednou závistí. Jen v tomto týdnu jsme se dozvěděli dvou závažných chybách, které mohl kdokoliv zneužít k získávání dat o vás. V aplikaci Gooogle + byla tři roky stará chyba, která dovolovala se komukoliv dostat k vašim soukromým datům. Chyba prý nebyla zneužita. Ještě větší „drobná chyba“ se objevila v populární aplikaci   WhatsApp. Ta dovolovala špičlům a hackerům nejen z vašeho mobilu stáhnout citlivá data, ale přímo odposlouchávat vaše hovory.

Často si za toto špiclování můžeme sami. Kdo z nás čte sáhodlouhá právní ustanovení před instalací? Proč po nás aplikace typu kalkulačka chce přístup ke kontaktům a poloze? Jen kolik dat dobrovolně a rádi dáme o sobě na sociální sítě? Ani nevíme, kolik toho provozovatel našeho vyhledávače o nás sbírá. A co teprve, když se na nás skutečně někdo zaměří a začne nás špiclovat. V internetových obchodech si můžete pořídit za rozumný peníz kamery v propisce, štěnice o velikosti mince, drony s kamerou nebo sehnat specialistu, co se „o to“ postará.   

Odborníci doporučují přelepovat chatovací kamery na vašem notebooku nebo televizi, protože přes ně můžete být sledováni, stejně můžete být odposloucháváni přes mikrofony v nich. Z mobilu už nestačí vytáhnout simku a baterku. Moderní šmírovací zařízení v nich obé umí nahradit a obejít. Moderní Bretschneiderové nemusí sedět v hospodách nebo na věžích a slídit. Stačí jim teplá kancelář a výkonný počítač, aby o vás zjistili vše.

A stát tomu moc nebrání. Statně v rámci boje s terorismem jsme si nechali už mnoho z našeho soukromí nechali uloupnout. A proč nezneužít drobných chybek ke špiclování občanů? Vývoj poslední doby ukazuje, že vize z anti utopie 1984 byly ještě optimistické. Obranu, tedy pokud nechceme opustit úplně moderní vymoženosti, zatím hledáme marně.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Hackeři špionáž Google StB technologie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy