Podíl českých vojáků na smrti Afghánce? Metnar a Opata obvinění rezolutně odmítli

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odmítl, že by se čeští vojáci v Afghánistánu podíleli na smrti zbitého afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který byl ve vazbě pro podezření ze zabití českého vojenského psovoda Tomáše Procházky z minulého měsíce. O údajném vyšetřování českých a amerických vojáků informoval list New York Times (NYT). Metnar novinářům řekl, že vojáci na misích striktně dodržují humanitární mezinárodní právo. Stejně se vyjádřil i premiér Andrej Babiš, který v souvislosti se zprávou NYT hovořil o skandální dezinformaci.

Afghánský voják byl zbit ve vazbě NATO v západním Afghánistánu, napsal v pondělí NYT s odvoláním na americké a afghánské činitele. Metnar označil informace za zavádějící spekulace a striktně je odmítl. "V každé armádě demokratických zemí jsou takové události řádně a standardně vyšetřeny," uvedl. Procházkovo i pozdější Chánovo úmrtí budou proto řádně vyšetřeny, dodal.

"Odmítám účast našich vojáků na tomto incidentu. Co se týče vyšetřování a jeho výsledků, na to se mě neptejte, protože je neznám," uvedl Metnar. Všechny události související s Procházkovým úmrtím se šetří, jak je to obvyklé, zdůraznili Metnar i náčelník generálního štábu armády Aleš Opata. "Nepochybuji, že naši vojáci postupovali v souladu s platnými zákony a regulemi," konstatoval Opata.

Incident v Afghánistánu je předmětem standardního vyšetřování, Ministerstvo obrany i Generální štáb AČR striktně odmítá domněnky New York Times. Čeští vojáci v zahraničních operacích dodržují mezinárodní humanitární právo. #mise #Afghánistán #vojáci https://t.co/b6mmH8IBV7

— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) 28. listopadu 2018

Babiš dnes po jednání s jihokorejským prezidentem uvedl, že s Opatou i ministrem o záležitosti hovořil a stojí za českými vojáky. "Mají naši důvěru a úctu, neumím si představit, že by k něčemu takovému došlo. Je to absolutně skandální dezinformace, my to odmítáme," uvedl Babiš. Dodal, že viděl i důkazy, po kterých nemá žádné pochybnosti.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek označil za nešťastné kusé a zavádějící informace o průběhu vyšetřování i spekulace o jeho výsledcích. "Poškozují dobré jméno a práci koaličních sil při budování afghánských ozbrojených sil," uvedl. Armáda podle něj s vyšetřovateli plně spolupracuje a obvinění či spíše domněnky, které zazněly v článku, striktně odmítá.

Také Opata zdůraznil, že šetření následuje standardně po jakémkoliv incidentu v Afghánistánu. "Běží to takto několik let, k tomuto (incidentu) je přistupováno jako ke každému jinému," uvedl. Jako náčelník generálního štábu však nepochybuje o postupu českých vojáků. "Dali jsme jasný komentář, já dal jasnou odpověď, nebudu předjímat žádné věci, dokud nebude proces šetření u konce," řekl na dotaz, zda nebyli kvůli vyšetřování z Afghánistánu staženi někteří čeští vojáci. Armáda odmítla informace NYT už úterním vyjádření prostřednictvím mluvčího.

Devatenáctiletý afghánský voják Vahidulláh Chán byl obviněn ze střelby na projíždějící české vozidlo na základně Šindánd v provincii Herát z 22. října. Při útoku zemřel Procházka a další dva čeští vojáci byli zraněni. Během několika hodin byl Chán zatčen afghánskými jednotkami a vzat do vazby západních sil. V době, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, byl zbitý a v bezvědomí, tvrdí afghánští úředníci. Krátce poté zemřel.

Česká republika měla v Afghánistánu na začátku října přibližně 340 vojáků. V poslední době se stali terčem několika útoků. Celkově zahynulo ve stávající válce v Afghánistánu 14 českých vojáků, z toho čtyři v letošním roce. Amerických vojáků je v Afghánistánu podle The New York Times kolem 15.000.

Související

Více souvisejících

Lubomír Metnar Armáda České Republiky Vahidulláh Chán (Afghánec zabitý ve vazbě) Afghanistán Aleš Opata (generální štáb) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy