Potíže s cizinci? V průmyslových zónách budou nasazeny policejní smíšené hlídky

V průmyslových oblastech by měly dohlížet na pořádek smíšené česko-polsko-slovenské policejní hlídky, jako tomu bylo loni na Mladoboleslavsku. Tento pilotní projekt se osvědčil, řekl dnes novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). O pokračování této spolupráce jedná s polskými a slovenskými ministry vnitra. Několik desítek zahraničních policistů by mělo působit nejen v Mladé Boleslavi, ale i v Kvasinách či Plzni.

"Hledáme způsob jak zajistit, aby do České republiky na dobu delší než jeden měsíc - bavíme se o několikaměsíčních stážích nebo pobytech - přijelo několik desítek polských a slovenských policistů. Ti budou potom přiděleni na základě rozhodnutí policejního prezidia k cizinecké policii v problémových lokalitách," uvedl ministr. Za idelální by považoval, kdyby z každé země přijelo po 20 příslušnících na půlroční turnus.

Úkolem zahraničních policistů bude podporovat české kolegy při kontrolách na ubytovnách i při práci v terénu. Mohou také pomáhat krajanům, kteří se stali oběťmi trestných činů. Podle Hamáčka se při měsíčním pilotním projektu v Mladé Boleslavi ukázalo, že například dělníci z Polska mají velký respekt ke své policii, zatímco na výzvy té české moc nereagují.

Právě jsme s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou podepsali memorandum mezi MV a Středočeským krajem o spolupráci při řešení problémů spojených se zaměstnáváním cizincům v průmyslových zónách. Více zde:https://t.co/7WWsuGVmRd pic.twitter.com/0nBcs14s6X

— Jan Hamáček (@jhamacek) 27. února 2019

Pracovníci z Polska a Slovenska jsou hlavně v Mladé Boleslavi a Kvasinách. Kromě toho jsou v ČR dělníci z Ukrajiny, Bulharska nebo Rumunska. Hamáček nevylučuje, že se obrátí i na představitele těchto zemí. Třeba v případě Ukrajiny je to složitější, protože není v EU. I tak je ale policejní spolupráce možná. "Ochota spolupracovat je největší na straně Polska a Slovenska, tak jsme šli touto cestou," řekl ministr.

Vláda se podle Hamáčka shodla, že je potřeba se zaměřit také na roli pracovních agentur na trhu práce a zajistit záruky, aby se zahraniční dělníci v budoucnu po ochlazení ekonomiky vrátili do svých zemí a stát je na vlastní náklady nemusel repatriovat.

Hamáček dnes se středočeskou hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) podepsali memorandum o spolupráci při řešení problémů s dělníky z ciziny. Na jeho základě bude mít Středočeský kraj zástupce v expertní pracovní skupině. Kromě vnitra a policie jsou v ní Královéhradecký a Plzeňský kraj, jež podobné problémy také zatěžují.

S kriminalitou zahraničních pracovníků se ve středních Čechách potýká hlavně Mladá Boleslav a okolí. Pracují tam tisíce cizinců, především ve firmách spojených s automobilovým průmyslem, a to nejen ve Škodě Auto, ale i v dodavatelských firmách. V Mladé Boleslavi podle primátora Raduana Nwelatiho (ODS) spáchají cizinci asi 90 procent všech evidovaných přestupků. Strážníci se musí zabývat například problémy s opilci, drogami, rušením nočního klidu, rvačkami, obtěžováním nebo násilnými trestnými činy. Podobné problémy jsou podle hejtmanky také v Kolíně, v něm je automobilka TPCA.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček Policie ČR Středočeský kraj Jaroslava Jermanová (hnutí ANO) Cizinci Mladá Boleslav průmyslová zóna Kvasiny

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 41 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy