Potíže s cizinci? V průmyslových zónách budou nasazeny policejní smíšené hlídky

V průmyslových oblastech by měly dohlížet na pořádek smíšené česko-polsko-slovenské policejní hlídky, jako tomu bylo loni na Mladoboleslavsku. Tento pilotní projekt se osvědčil, řekl dnes novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). O pokračování této spolupráce jedná s polskými a slovenskými ministry vnitra. Několik desítek zahraničních policistů by mělo působit nejen v Mladé Boleslavi, ale i v Kvasinách či Plzni.

"Hledáme způsob jak zajistit, aby do České republiky na dobu delší než jeden měsíc - bavíme se o několikaměsíčních stážích nebo pobytech - přijelo několik desítek polských a slovenských policistů. Ti budou potom přiděleni na základě rozhodnutí policejního prezidia k cizinecké policii v problémových lokalitách," uvedl ministr. Za idelální by považoval, kdyby z každé země přijelo po 20 příslušnících na půlroční turnus.

Úkolem zahraničních policistů bude podporovat české kolegy při kontrolách na ubytovnách i při práci v terénu. Mohou také pomáhat krajanům, kteří se stali oběťmi trestných činů. Podle Hamáčka se při měsíčním pilotním projektu v Mladé Boleslavi ukázalo, že například dělníci z Polska mají velký respekt ke své policii, zatímco na výzvy té české moc nereagují.

Právě jsme s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou podepsali memorandum mezi MV a Středočeským krajem o spolupráci při řešení problémů spojených se zaměstnáváním cizincům v průmyslových zónách. Více zde:https://t.co/7WWsuGVmRd pic.twitter.com/0nBcs14s6X

— Jan Hamáček (@jhamacek) 27. února 2019

Pracovníci z Polska a Slovenska jsou hlavně v Mladé Boleslavi a Kvasinách. Kromě toho jsou v ČR dělníci z Ukrajiny, Bulharska nebo Rumunska. Hamáček nevylučuje, že se obrátí i na představitele těchto zemí. Třeba v případě Ukrajiny je to složitější, protože není v EU. I tak je ale policejní spolupráce možná. "Ochota spolupracovat je největší na straně Polska a Slovenska, tak jsme šli touto cestou," řekl ministr.

Vláda se podle Hamáčka shodla, že je potřeba se zaměřit také na roli pracovních agentur na trhu práce a zajistit záruky, aby se zahraniční dělníci v budoucnu po ochlazení ekonomiky vrátili do svých zemí a stát je na vlastní náklady nemusel repatriovat.

Hamáček dnes se středočeskou hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) podepsali memorandum o spolupráci při řešení problémů s dělníky z ciziny. Na jeho základě bude mít Středočeský kraj zástupce v expertní pracovní skupině. Kromě vnitra a policie jsou v ní Královéhradecký a Plzeňský kraj, jež podobné problémy také zatěžují.

S kriminalitou zahraničních pracovníků se ve středních Čechách potýká hlavně Mladá Boleslav a okolí. Pracují tam tisíce cizinců, především ve firmách spojených s automobilovým průmyslem, a to nejen ve Škodě Auto, ale i v dodavatelských firmách. V Mladé Boleslavi podle primátora Raduana Nwelatiho (ODS) spáchají cizinci asi 90 procent všech evidovaných přestupků. Strážníci se musí zabývat například problémy s opilci, drogami, rušením nočního klidu, rvačkami, obtěžováním nebo násilnými trestnými činy. Podobné problémy jsou podle hejtmanky také v Kolíně, v něm je automobilka TPCA.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček Policie ČR Středočeský kraj Jaroslava Jermanová (hnutí ANO) Cizinci Mladá Boleslav průmyslová zóna Kvasiny

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy