Metnar zostra: Hlavní hrozby pro NATO jsou Rusko, terorismus a kyberútoky

Za hlavní nebezpečí pro Severoatlantickou alianci označil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) terorismus, kybernetické hrozby a Rusko. Zároveň poukázal na to, že dynamika hrozeb se v současné době velmi rychle mění. Metnar to řekl v rozhovoru ČTK.

Metnar by na první místo nebezpečí zařadil terorismus, a to především hrozbu globálního rozšíření lokálních teroristických buněk. "Na druhé místo řadím kybernetické hrozby, na třetí místo hrozby ze strany Ruska," dodal. V případě Ruska poukázal na přezbrojování jeho armády, na přesuny vojsk, na četnost cvičení nebo i na události z dalších oblastí někdejšího východní bloku. Pořadí ale podle něj není důležité, protože se "dynamika hrozeb" může velmi rychle měnit.

Americký velvyslanec v ČR Stephen King nedávno řekl, že za největší nebezpečí pro NATO považuje režim ruského prezidenta Vladimira Putina, Čínu a hybridní útoky.

V oblasti kybernetických hrozeb Česká republika od konce minulého roku řeší varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který označil technologie čínských společností Huawei a ZTE, jež používají i česká ministerstva a mobilní operátoři, za bezpečnostní riziko. Varování úřadu před technologiemi těchto firem se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů.

Na základě varování NÚKIB některé státní instituce omezily používání produktů firem a třeba Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z tendru za půl miliardy korun na portál Moje daně. Tendr následně zrušilo. Huawei se brání, že pro varování neexistují důkazy.

Analýzu rizik spustilo i ministerstvo obrany. Podle Metnara se dokončuje. "Zatím mám jenom dílčí výsledky," řekl.

Nedokážu si představit, že bychom do NATO nevstoupili

Česko do Severoatlantické aliance vstoupilo 12. března 1999 společně s Polskem a Maďarskem. Metnar toto rozhodnutí označil za historický milník a za správnou cestu. Podotkl, že si v současné době nedovede představit smysluplnou obranu Česka i EU bez aliance. "Nedokážu si představit, jak by to fungovalo," podotkl.

Poukázal na to, že před vstupem do aliance se zvažovalo i zrušení NATO a Varšavské smlouvy. "Někteří snílci snili o tom, že bychom se stali neutrální zemí mezi východními a západními zeměmi," poznamenal. Zachování aliance a vstup do ní s odstupem času považuje za jedinou správnou variantu.

Za 20 let českého aliančního členství podle něj udělala armáda "obrovský pokrok". "Armáda dospěla, profesionalizovala se, získala obrovské renomé z hlediska svých aktivit v misích a jsme v současné době velmi respektovaným a renomovaným partnerem v rámci aliance," zdůraznil.

Odmítl, že by Česká republika měla malou nebo druhořadou armádu. Aliance ji podle něj hodnotí jako velmi dobrou armádu středního typu. "Zvláště pak s ohledem na naše činnosti a působení v zahraničních operacích a misích," poznamenal.

Vlastenectví je nejčastějším motivem ke vstupu do Aktivní zálohy AČR. K nárůstu počtu členů AZ a posílení jejich sebedůvěry a odhodlání, napomůže i kvalitnější a modernější výzbroj a výstroj. Jejich obměny nelze dosáhnout bez zvýšení obranných výdajů. #20letvNATO #aktivnizaloha pic.twitter.com/gyBz7IkNLy

— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) 6. března 2019

Zároveň ale řekl, že na prvním místě hodnocení členů je plnění finančního závazku vydávat dvě procenta HDP na obranu. "Abych to řekl na rovinu, v této oblasti jsme z aliančních zemí hodnoceni asi jako šestí od konce," řekl. Zpočátku se podle něj dařilo závazek plnit, postupně ale výdaje klesaly. "Ale z tohoto období jsme se vymanili a v návaznosti na naše finanční plány a plánování svým závazkům dostojíme," poznamenal.

Metnar věří, že v roce 2024 bude Česko na svou obranu vydávat dvě procenta HDP, jak spojencům slíbilo.

Na dnešní pracovní snídani ke 20 letům od vstupu do NATO, kterou pořádal Institut pro politiku a společnost, Metnar řekl, že členství v NATO znamenalo zakotvení mezi západními demokraciemi. "Byl to dlouhodobý proces, nesmírně pracný, nepřišlo to jako blesk z čistého nebe," podotkl. Ocenil práci tehdejších představitelů státu, ministerstva či obrany, kteří se na přípravě vstupu podíleli. S některými z nich se ve čtvrtek odpoledne setkal na ministerstvu obrany.

Související

Více souvisejících

Lubomír Metnar NATO ministerstvo obrany

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy