Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni zaznamenala případy organizovaného násilí zaměřeného na movité obyvatele Česka. Ve většině regionů pak evidovala také návrat fenoménu vybírání tzv. výpalného, a to především mezi ukrajinskou komunitou. Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2018, kterou dnes centrála zveřejnila.
Projevů organizovaného násilí spojeného s nájemnými vraždami, vydíráním nebo únosy podnikatelů sice v posledních letech sice ubývá, ale nevymizely. Na bohaté obyvatele se loni podle NCOZ zaměřily gangy, které se často skládají z cizinců a mají vazby buď na kriminálníky české národnosti, nebo na cizince trvale žijící v Česku.
"Rozsah trestné činnosti těchto organizovaných skupin bývá velmi široký - od podvodného jednání, pašování nejrůznějších komodit až po vydírání a následnou likvidaci poškozených, popřípadě svědků," uvedla centrála.
Při objasňování násilných skutků komplikuje kriminalistům práci mimo jiné to, že většina nezvěstných v minulosti páchala hospodářskou trestnou činnost. Na počátku policejního prověřování tak nebývá jasné, zda se stali oběťmi trestného činu, nebo zda uprchli před svým vlastním trestním stíháním. Navíc nebývá zřejmé ani to, na jakém místě se násilný čin odehrál, a policistům tak chybí stopy k usvědčení pachatele.
Za nové bezpečnostní riziko spojené s násilnou trestnou činností centrála označila opětovné vybírání výpalného v ruskojazyčných komunitách.
"Tato trestná činnost je doménou především osob ukrajinské národnosti a oběťmi jsou jejich krajané, kteří na území ČR podnikají. V případě odmítnutí ochrany jsou tito ukrajinští podnikatelé pod pohrůžkou hrozby nebo projevu násilí na jejich rodinných příslušnících žijících na Ukrajině donuceni k vyplacení finanční částky za tuto tzv. ochranu," uvedla NCOZ s tím, že problém se loni objevil ve všech regionech kromě Středočeského, Ústeckého a Karlovarského kraje.
Centrála si návrat výpalného vysvětluje tím, že pachatelé se museli odklonit od daňové trestné činnosti, a to kvůli zvýšeným kontrolám finančních úřadů a zavedení kontrolních hlášení ministerstvu financí.
NCOZ loni zahájila 116 trestních stíhání, což je o 23 více než předloni. Obvinila celkem 416 lidí a 26 právnických osob.
NCOZ se vedle odhalování organizovaného zločinu a kyberkriminality specializuje také na závažnou hospodářskou trestnou činnost, terorismus a extremismus. Podání obžaloby loni navrhla v obdobném počtu případů jako v předloňském roce: ukončila tak celkem 78 trestních spisů, což je o tři méně než v roce 2017.
Centrála ve výroční zprávě upozornila, že počet případů kybernetické kriminality se každým rokem zvyšuje. Loňský rok nebyl výjimkou: NCOZ evidovala 6815 těchto trestných činů, což meziročně představuje nárůst o 1161 skutků. Nejčastěji jde o podvodné internetové obchody, internet však slouží například také jako platforma pro nenávistné projevy namířené proti uprchlíkům či muslimům.
Organizovaný zločin se podle centrály v posledních letech orientuje na hospodářskou trestnou činnost. Projevy násilí spojené s nájemnými vraždami, vydíráním nebo únosy podnikatelů mají klesající tendenci. Riziko vzniku organizované kriminality vidí NCOZ mimo jiné v nelegálním zaměstnávání cizinců v Česku.
Policisté NCOZ zveřejnili výroční zprávu o činnosti útvaru za rok 2018. https://t.co/TOrq5Uq4He
— Policie ČR (@PolicieCZ) July 25, 2019
Mírný vzestup centrála zaznamenala u případů nelegálních obchodů se zbraněmi. V oblasti daňové kriminality řešila loni nejčastěji případy neodvedení DPH při pořízení zboží z jiného členského státu. U závažné hospodářské trestné činnosti přetrvávaly trendy z předchozích let. Skutky se týkaly především rozdělování veřejných peněz, a to jak na úrovni celostátních subjektů, tak na úrovni územních samosprávných celků, kdy pachatelé zároveň zneužívali finanční prostředky z EU.
Od počátku ledna do konce prosince 2018 pracovala NCOZ na celkem 723 trestních spisech, z toho nových spisů bylo loni 272. Ke konci roku zůstalo nedokončených 386 spisů.
Z celkového počtu zpracovávaných věcí jich policisté 129 - tedy o 15 více než předloni - takzvaně odložili, protože u nich neshledali podezření na trestný čin. Dalších 128 věcí rovněž nedospělo k návrhu na podání obžaloby, a to kvůli podmíněnému zastavení stíhání nebo kvůli jeho přerušení.
V trestním řízení loni NCOZ zajistila majetek v hodnotě zhruba 3,8 miliardy korun, předloni to bylo 2,4 miliardy. Společně s majetkem zajištěným krajskými policejními ředitelstvími a zbývajícími celorepublikovými policejními útvary dosáhla loni hodnota zajištěných peněz a věcí 7,9 miliardy korun, což je o 2,6 miliardy více než předloni. Nárůst podle centrály zapříčinilo mimo jiné rozšíření právních možností k zajištění nelegálního i legálního majetku. Vedle peněz v hotovosti či na bankovním účtu policie zajišťuje nemovitosti, auta, šperky, elektroniku a také virtuální měny.
Související
Policie uzavřela kauzu Growing Way. Poškození přišli o více než miliardu
Nové informace o kauze inovativní linky na toasty. Už se ví, co policie zabavila
Národní centrála proti organizovanému zločinu , kriminalita , gangy , krimi , Cizinci , Kybernetická bezpečnost , Česká republika , Policie ČR
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Trump začal vyhrožovat Putinovi
před 1 hodinou
Dvakrát to cvaklo, popsala učitelka zásah proti útočníkovi ze školy v Rudolfově
před 2 hodinami
Princ Harry se dočkal peněz i omluvy od NGN. Monumentální vítězství, tvrdí právník
před 2 hodinami
Tragická nehoda na Vysočině. Řidička nepřežila srážku s kamionem
před 3 hodinami
Útok Afghánce na děti i dospělé v Německu. Dva mrtví, policie shání svědky
před 4 hodinami
Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense
před 4 hodinami
Ukrajina otáčí. Trump může být ve válce prospěšnější, než Biden. Otázka zní, za jakou cenu
před 5 hodinami
Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze
před 5 hodinami
Dvaadvacet států žaluje Trumpa, chce přepsat ústavu. Je mocný, ale není to král, zaznívá z úst generálních prokurátorů
před 6 hodinami
Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat
před 7 hodinami
Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států
před 8 hodinami
Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci
před 9 hodinami
Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat
před 9 hodinami
Zítřejší počasí může způsobit potíže. Značnou část Česka ochromí ledovka
před 10 hodinami
EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří
před 10 hodinami
Konec inkluze narazil. McDonald’s, Walmart či Meta se bouří proti Trumpovi
před 11 hodinami
Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?
před 12 hodinami
Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá
před 14 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Zimní bude maximálně na horách
Aktualizováno včera
Macron reaguje na Trumpův návrat do Bílého domu. Obrátil se na evropské partnery
Francouzský prezident Emmanuel Macron před inaugurací Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu připustil, že Francie bude muset jít nad rámec současných výdajů do obrany. Informoval o tom server Politico.
Zdroj: Jakub Jurek