Do Česka se vrací fenomén "výpalného", roste počet útoků na bohaté lidi

Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni zaznamenala případy organizovaného násilí zaměřeného na movité obyvatele Česka. Ve většině regionů pak evidovala také návrat fenoménu vybírání tzv. výpalného, a to především mezi ukrajinskou komunitou. Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2018, kterou dnes centrála zveřejnila.

Projevů organizovaného násilí spojeného s nájemnými vraždami, vydíráním nebo únosy podnikatelů sice v posledních letech sice ubývá, ale nevymizely. Na bohaté obyvatele se loni podle NCOZ zaměřily gangy, které se často skládají z cizinců a mají vazby buď na kriminálníky české národnosti, nebo na cizince trvale žijící v Česku.

"Rozsah trestné činnosti těchto organizovaných skupin bývá velmi široký - od podvodného jednání, pašování nejrůznějších komodit až po vydírání a následnou likvidaci poškozených, popřípadě svědků," uvedla centrála.

Při objasňování násilných skutků komplikuje kriminalistům práci mimo jiné to, že většina nezvěstných v minulosti páchala hospodářskou trestnou činnost. Na počátku policejního prověřování tak nebývá jasné, zda se stali oběťmi trestného činu, nebo zda uprchli před svým vlastním trestním stíháním. Navíc nebývá zřejmé ani to, na jakém místě se násilný čin odehrál, a policistům tak chybí stopy k usvědčení pachatele.

Za nové bezpečnostní riziko spojené s násilnou trestnou činností centrála označila opětovné vybírání výpalného v ruskojazyčných komunitách.

"Tato trestná činnost je doménou především osob ukrajinské národnosti a oběťmi jsou jejich krajané, kteří na území ČR podnikají. V případě odmítnutí ochrany jsou tito ukrajinští podnikatelé pod pohrůžkou hrozby nebo projevu násilí na jejich rodinných příslušnících žijících na Ukrajině donuceni k vyplacení finanční částky za tuto tzv. ochranu," uvedla NCOZ s tím, že problém se loni objevil ve všech regionech kromě Středočeského, Ústeckého a Karlovarského kraje.

Centrála si návrat výpalného vysvětluje tím, že pachatelé se museli odklonit od daňové trestné činnosti, a to kvůli zvýšeným kontrolám finančních úřadů a zavedení kontrolních hlášení ministerstvu financí.

NCOZ  loni zahájila 116 trestních stíhání, což je o 23 více než předloni. Obvinila celkem 416 lidí a 26 právnických osob. 

NCOZ se vedle odhalování organizovaného zločinu a kyberkriminality specializuje také na závažnou hospodářskou trestnou činnost, terorismus a extremismus. Podání obžaloby loni navrhla v obdobném počtu případů jako v předloňském roce: ukončila tak celkem 78 trestních spisů, což je o tři méně než v roce 2017.

Centrála ve výroční zprávě upozornila, že počet případů kybernetické kriminality se každým rokem zvyšuje. Loňský rok nebyl výjimkou: NCOZ evidovala 6815 těchto trestných činů, což meziročně představuje nárůst o 1161 skutků. Nejčastěji jde o podvodné internetové obchody, internet však slouží například také jako platforma pro nenávistné projevy namířené proti uprchlíkům či muslimům.

Organizovaný zločin se podle centrály v posledních letech orientuje na hospodářskou trestnou činnost. Projevy násilí spojené s nájemnými vraždami, vydíráním nebo únosy podnikatelů mají klesající tendenci. Riziko vzniku organizované kriminality vidí NCOZ mimo jiné v nelegálním zaměstnávání cizinců v Česku.

Policisté NCOZ zveřejnili výroční zprávu o činnosti útvaru za rok 2018. https://t.co/TOrq5Uq4He

— Policie ČR (@PolicieCZ) July 25, 2019

Mírný vzestup centrála zaznamenala u případů nelegálních obchodů se zbraněmi. V oblasti daňové kriminality řešila loni nejčastěji případy neodvedení DPH při pořízení zboží z jiného členského státu. U závažné hospodářské trestné činnosti přetrvávaly trendy z předchozích let. Skutky se týkaly především rozdělování veřejných peněz, a to jak na úrovni celostátních subjektů, tak na úrovni územních samosprávných celků, kdy pachatelé zároveň zneužívali finanční prostředky z EU.

Od počátku ledna do konce prosince 2018 pracovala NCOZ na celkem 723 trestních spisech, z toho nových spisů bylo loni 272. Ke konci roku zůstalo nedokončených 386 spisů.

Z celkového počtu zpracovávaných věcí jich policisté 129 - tedy o 15 více než předloni - takzvaně odložili, protože u nich neshledali podezření na trestný čin. Dalších 128 věcí rovněž nedospělo k návrhu na podání obžaloby, a to kvůli podmíněnému zastavení stíhání nebo kvůli jeho přerušení.

V trestním řízení loni NCOZ zajistila majetek v hodnotě zhruba 3,8 miliardy korun, předloni to bylo 2,4 miliardy. Společně s majetkem zajištěným krajskými policejními ředitelstvími a zbývajícími celorepublikovými policejními útvary dosáhla loni hodnota zajištěných peněz a věcí 7,9 miliardy korun, což je o 2,6 miliardy více než předloni. Nárůst podle centrály zapříčinilo mimo jiné rozšíření právních možností k zajištění nelegálního i legálního majetku. Vedle peněz v hotovosti či na bankovním účtu policie zajišťuje nemovitosti, auta, šperky, elektroniku a také virtuální měny.

Související

Agrofert

Nové informace o kauze inovativní linky na toasty. Už se ví, co policie zabavila

Policie v případu dotace na inovační linku na výrobu toastového chleba zajistila pět nemovitostí Pekárny Zelená louka, která spadá pod firmu Penam. Informovala o tom Česká televize. Nemovitosti mají hodnotu 98 a půl milionu korun. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pátek oznámila, že v případu obvinila jednu právnickou a dvě fyzické osoby.

Více souvisejících

Národní centrála proti organizovanému zločinu kriminalita gangy krimi Cizinci Kybernetická bezpečnost Česká republika Policie ČR

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Donald Trump

Trump začal vyhrožovat Putinovi

Bývalý prezident USA Donald Trump pohrozil zavedením nových sankcí a cel na Rusko, pokud ruský prezident Vladimir Putin okamžitě neukončí válku na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Český lev

Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze

Donald Trump nastavil po návratu do Bílého domu ohromující tempo plné intenzivních aktivit, kontroverzních rozhodnutí a splnění části svých volebních slibů. Jen během prvních dvou dnů své druhé administrativy stihl zrušit mnoho politik svého předchůdce Joe Bidena, nařídil řadu exekutivních opatření, agresivně prosazoval imigrační reformy a zároveň spustil kroky, které vyvolávají otázky o respektování právního řádu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump složil prezidentskou přísahu

Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat

Prezident Donald Trump šokoval veřejnost, když omilostnil přibližně 1 500 osob spojených s událostmi ze 6. ledna 2021, kdy došlo k násilnému vpádu do Kapitolu. Mezi omilostněnými byli i Enrique Tarrio, bývalý vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys, odsouzený za vzpouru na 22 let, a Stewart Rhodes, zakladatel Oath Keepers, který dostal 18 let.

před 7 hodinami

Panamský průplav

Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států

Panama reagovala na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v souvislosti s Panamským průplavem zmínil možnost jeho „navrácení“ pod kontrolu Spojených států. Tento strategický obchodní kanál, kterým prochází přibližně 5 % světového námořního obchodu, se stal tématem diskusí po Trumpově inauguračním projevu.

před 8 hodinami

TikTok, ilustrační foto

Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci

Čínská sociální platforma Xiaohongshu, známá také jako RedNote, se stává útočištěm pro americké uživatele TikToku, kteří čelí blížícímu se zákazu této populární aplikace v USA. Tento přesun však odhaluje kulturní a politické rozdíly mezi západními a čínskými standardy obsahu, což vede k prvnímu setkání mnoha Američanů s přísnou čínskou cenzurou, píše CNN.

před 9 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat

Prezident Donald Trump nařídil přejmenování Mexického zálivu na "Americký záliv" v rámci svého exekutivního nařízení "Obnova názvů, které ctí americkou velikost". Toto rozhodnutí ovšem vyvolává mnoho otázek ohledně toho, co přesně může prezident USA v této záležitosti změnit a jaký bude mít toto opatření dopad na mezinárodní úrovni. Odpověď na ně je ale vcelku jednoduchá, pro svět se prakticky nic nemění.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Martin Jirušek

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin posílili své již tak blízké vztahy během videokonference, která proběhla několik hodin po inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si Ťin-pching vyjádřil odhodlání posunout vztahy mezi Čínou a Ruskem na novou úroveň a zdůraznil stabilitu a odolnost jejich partnerství tváří v tvář vnějším nejistotám.

před 12 hodinami

Při tragickém požáru zemřely desítky lidí

Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

Macron reaguje na Trumpův návrat do Bílého domu. Obrátil se na evropské partnery

Francouzský prezident Emmanuel Macron před inaugurací Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu připustil, že Francie bude muset jít nad rámec současných výdajů do obrany. Informoval o tom server Politico.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy