Picek byl jmenován šéfem obrany. Jaké má na ministerstvu priority?

Praha - Česká republika má po třech měsících opět plnohodnotného ministra obrany, stal se jim bývalý náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek, kterého v úterý jmenoval prezident Miloš Zeman. Ten na novém ministru ocenil to, že je odborníkem, který se v rezortu obrany vyzná.

Zeman nejprve při dopoledním jmenování poblahopřál přítomnému premiéru Petru Nečasovi (ODS) k velmi dobré volbě a novému ministru popřál mnoho úspěchů v jeho budoucí práci. "Vážím si ho jako odborníka, který zná problémy svého rezortu. Všichni víme, že v minulých vládách, ať byly levicové nebo pravicové, ne všechny ministry obrany bylo možné označit za profesionály," řekl prezident s tím, že Nečasovi přeje, aby měl podobně šťastnou ruku i v budoucnu, kdyby se rozhodl vyměnit dalšího člena své vlády.

Nový ministr Picek prezidentovi poděkoval za vstřícnost a také uvedl, že je velmi rád, že se stal prvním ministrem, kterého Zeman ve svém volebním období jmenoval. „Rezort obrany mi není cizí, vím co se děje v rezortu obrany a budu se snažit ty úkoly, které jsou před rezortem obrany v roce 2013 a v roce 2014 splnit bezezbytku," dodal Picek.

Při svém následném uvedení do úřadu premiérem Nečasem, který taktéž ocenil Pickovu odbornost a znalost poměrů armády, pak nový ministr přiblížil první kroky, které ve své nové funkci podnikne. Slíbil, že do několika týdnů předloží celý balíček obranných zákonů. Ty budou vyplývat z dlouhodobé armádní koncepce a také z intenzivního vyjednávání o budoucnosti českého nadzvukového letectva.

V této souvislosti Premiér Petr Nečas však uvedl, že není snahou vlády za každou cenu obnovit pronájem švédských stíhaček Gripen, ač je s nimi armáda spokojena. "Může to také skončit výběrovým řízením, protože nadbytek kapacity stíhacích letadel v Evropě, v rámci Severoatlantické aliance, je poměrně značný a Švédsko a jeho zbrojovka nejsou jediní výrobci," řekl Premiér.

Picek se také bude zabývat optimalizací a restruktualizací ministerstva, které do budoucna plánuje propustit stovky lidí. První personální změny na ministerstvu, zejména obsazení uvolněné židle prvního náměstka, ohlásí pravděpodobně až po Velikonocích.

Bývalý náčelník generálního štábu Picek se tak stal ministrem i přes odpor šéfky vládní strany LIDEM Karolíny Peake. Té se zejména nelíbilo, že by v čele rezortu měl stanout generál, který nedávno opustil vrcholnou armádní funkci. Později svou kritiku rozšířila o připomenutí Pickovy minulosti v KSČ a také zmínila, že s ní premiér přes své sliby svou volbu nekonzultoval.

Vlastimil Picek působil jako náčelník generálního štábu armády a měl dobré vztahy zejména s exministrem Alexanderem Vondrou (ODS). Účastnil se řady jednání, například i o pronájmu stíhaček Gripen či nákupu letounů CASA, ale také spolupracoval na tvorbě řady koncepčních dokumentů pro budoucí směřování české obranné politiky a armády.

Související

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

Více souvisejících

Miloš Zeman Vlastimil Picek ministerstvo obrany

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy