Romové nepracují? To je obrovský mýtus, tvrdí šéf vládní agentury

České Budějovice - Na českobudějovickém sídlišti Máj by měli začít pracovat asistenti prevence kriminality. Jsou to lidé z dané lokality, kteří budou chodit s hlídkami strážníků a pomáhat v případě potřeby zklidnit situaci. Od příštího roku by navíc mělo na obvodním oddělení na sídlišti sloužit více policistů. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Martin Pecina po jednání s vedením Českých Budějovic.

"V Českých Budějovicích není dosud žádný asistent prevence kriminality. Ta situace tady byla klidná a to je důvod, proč tu žádný takový pracovník nebyl třeba," řekl Pecina. Dodal, že na Máj nasadí v nejbližší době zatím čtyři asistenty prevence kriminality. Těmi se může stát prakticky jakýkoliv obyvatel sídliště.

Na Máji se o posledních víkendech střetli policisté s účastníky protiromských shromáždění. Pořádkové služby vždy zadržely při nepokojích desítky lidí. Několik z nich policie obvinila z různých trestných činů.

Podle Peciny však situace na sídlišti není tak dramatická. Atmosféru při víkendových potyčkách prý většinou ještě více rozdmýchávali účastníci shromáždění z jiných regionů.

Ředitel vládní agentury Martin Šimáček v rozhovoru pro server ceskapozice.cz říká: "Před pár lety opravdu byli nositeli agrese především extremisté. Dnes je to jinak: menšina extremistů, většina „obyčejných" lidí. Na druhé demonstraci v Českých Budějovicích – také vlastně bezproblémová oblast, důvod stěžovat si na Romy tam v podstatě neexistuje – jsem teď viděl nějakých čtyři sta extremistů zvnějšku, ať už z Dělnické strany sociální spravedlnosti nebo z Národního odporu. A k nim se aktivně připojují zejména mladí lidé. Je tam ale i velká část těch, kteří postávají stranou, ale s neonacisty jednoznačně sympatizují – stačí poslouchat, co pokřikují."

A pokračuje: "Pak jsem tam ale také viděl obyvatele sídliště Máj, kteří říkali, že tam žádný významný problém není, nevidí důvod k radikálním krokům. Takže paradoxně ti, kteří by se měli přidávat nejvíce, lidé z Máje, se přidávali nejméně. Dav, který chtěl pochodovat na to sídliště, vlastně moc neznal reálnou situaci. Naštvanost některých lidí souvisí s jejich osobními frustracemi a problémy, s náladami ve společnosti, s politickou a hospodářskou situací. Hodně lidí se má hůře než před několika lety a mnozí hledají někoho, na koho to mohou svést."

Na otázku, co říká ke stížnostem majority na fakt, že Romové nepracují, odpovídá: "To je ale obrovský mýtus. Na jedné straně platí, že v sociálně vyloučených lokalitách, což ovšem není případ sídliště Máj, se nezaměstnanost blíží ke stu procentům, na druhé je ale nutné dodat, že ti lidé v podmínkách, ve kterých se nacházejí, musejí brát brigády, aby se vůbec uživili. Různé kšefty – samozřejmě, třeba i nelegální, ale musí se ohánět, aby přežili. Je tu proto potenciál, aby tito lidé byli zaměstnáni i oficiálně, jenom tu musí být vytvořeny vhodné podmínky na místní i státní úrovni."

Šimáček v rozhovoru naopak kritizoval média: "Ano, všimněte si, že plných 60 procent všech zpráv o Romech je spojeno s kriminalitou. Lidé pak logicky nabývají pocitu, že Romové více než ostatní kradou nebo páchají nějakou trestnou činnost. A to nekončí jen přehnaným mýtem o romské kriminalitě, mohl bych pokračovat například i mýtem o romském zneužívání sociálních dávek. Každá dávka může být vyplacena, jen pokud ji příslušný úředník uzná za oprávněnou. Zneužití je třeba to, že někdo zatajuje své majetkové poměry a úřad práce to ve správním řízení neodhalí, i když měl. To jsou ale individuální případy, ze kterých by neměla veřejnost nabývat dojmu, že Romové plošně zneužívají dávky. To ani není možné. Tyto mýty pak napomáhají tomu, že lidé jsou motivovaní vyjít do ulic a protestovat paušálně proti Romům."

Související

Více souvisejících

Martin Pecina Ministerstvo vnitra Romové

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Mark Rutte: Kdo je novým generálním tajemníkem NATO a jaké ho čekají výzvy?

Mark Rutte, bývalý premiér Nizozemska, se dnes stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), čímž nahradil svého předchůdce, Nora Jense Stoltenberga, který tuto pozici zastával po deset let. Rutteho příchod do čela NATO je významným momentem nejen pro samotnou Alianci, ale i pro celou evropskou a globální bezpečnostní politiku. Kdo je Mark Rutte a proč byl zvolen právě on do této klíčové role?

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Válka v Libanonu se vyostřuje. Íránu se podle Bacika zapojení nevyplatí

Izrael spustil pozemní invazi do Libanonu a podle svých slov likviduje pozice militantů z Hizballáhu. Expert na Blízký východ Gokhan Bacik exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co izraelské akce udělají se situací v regionu. Írán podle něj může zvažovat ozbrojenou podporu Hizballáhu, ale příliš se mu to nevyplatí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ulice Tel Avivu

Libanon vypálil rakety na izraelský Tel Aviv

V izraelském Tel Avivu se v úterý rozezněly sirény varující před leteckým útokem poté, co hranici s Izraelem proletěly střely vypálené z Libanonu, oznámila izraelská armáda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský podává demisi. U Pirátů končí

Ministr zahraničí Jan Lipavský se rozhodl ukončit své členství v Pirátské straně. Nesouhlasí s odchodem Pirátů z vlády a se stranou se prý rozchází v některých věcech. Napsal také, že dnes podává demisi.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy