Romové nepracují? To je obrovský mýtus, tvrdí šéf vládní agentury

České Budějovice - Na českobudějovickém sídlišti Máj by měli začít pracovat asistenti prevence kriminality. Jsou to lidé z dané lokality, kteří budou chodit s hlídkami strážníků a pomáhat v případě potřeby zklidnit situaci. Od příštího roku by navíc mělo na obvodním oddělení na sídlišti sloužit více policistů. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Martin Pecina po jednání s vedením Českých Budějovic.

"V Českých Budějovicích není dosud žádný asistent prevence kriminality. Ta situace tady byla klidná a to je důvod, proč tu žádný takový pracovník nebyl třeba," řekl Pecina. Dodal, že na Máj nasadí v nejbližší době zatím čtyři asistenty prevence kriminality. Těmi se může stát prakticky jakýkoliv obyvatel sídliště.

Na Máji se o posledních víkendech střetli policisté s účastníky protiromských shromáždění. Pořádkové služby vždy zadržely při nepokojích desítky lidí. Několik z nich policie obvinila z různých trestných činů.

Podle Peciny však situace na sídlišti není tak dramatická. Atmosféru při víkendových potyčkách prý většinou ještě více rozdmýchávali účastníci shromáždění z jiných regionů.

Ředitel vládní agentury Martin Šimáček v rozhovoru pro server ceskapozice.cz říká: "Před pár lety opravdu byli nositeli agrese především extremisté. Dnes je to jinak: menšina extremistů, většina „obyčejných" lidí. Na druhé demonstraci v Českých Budějovicích – také vlastně bezproblémová oblast, důvod stěžovat si na Romy tam v podstatě neexistuje – jsem teď viděl nějakých čtyři sta extremistů zvnějšku, ať už z Dělnické strany sociální spravedlnosti nebo z Národního odporu. A k nim se aktivně připojují zejména mladí lidé. Je tam ale i velká část těch, kteří postávají stranou, ale s neonacisty jednoznačně sympatizují – stačí poslouchat, co pokřikují."

A pokračuje: "Pak jsem tam ale také viděl obyvatele sídliště Máj, kteří říkali, že tam žádný významný problém není, nevidí důvod k radikálním krokům. Takže paradoxně ti, kteří by se měli přidávat nejvíce, lidé z Máje, se přidávali nejméně. Dav, který chtěl pochodovat na to sídliště, vlastně moc neznal reálnou situaci. Naštvanost některých lidí souvisí s jejich osobními frustracemi a problémy, s náladami ve společnosti, s politickou a hospodářskou situací. Hodně lidí se má hůře než před několika lety a mnozí hledají někoho, na koho to mohou svést."

Na otázku, co říká ke stížnostem majority na fakt, že Romové nepracují, odpovídá: "To je ale obrovský mýtus. Na jedné straně platí, že v sociálně vyloučených lokalitách, což ovšem není případ sídliště Máj, se nezaměstnanost blíží ke stu procentům, na druhé je ale nutné dodat, že ti lidé v podmínkách, ve kterých se nacházejí, musejí brát brigády, aby se vůbec uživili. Různé kšefty – samozřejmě, třeba i nelegální, ale musí se ohánět, aby přežili. Je tu proto potenciál, aby tito lidé byli zaměstnáni i oficiálně, jenom tu musí být vytvořeny vhodné podmínky na místní i státní úrovni."

Šimáček v rozhovoru naopak kritizoval média: "Ano, všimněte si, že plných 60 procent všech zpráv o Romech je spojeno s kriminalitou. Lidé pak logicky nabývají pocitu, že Romové více než ostatní kradou nebo páchají nějakou trestnou činnost. A to nekončí jen přehnaným mýtem o romské kriminalitě, mohl bych pokračovat například i mýtem o romském zneužívání sociálních dávek. Každá dávka může být vyplacena, jen pokud ji příslušný úředník uzná za oprávněnou. Zneužití je třeba to, že někdo zatajuje své majetkové poměry a úřad práce to ve správním řízení neodhalí, i když měl. To jsou ale individuální případy, ze kterých by neměla veřejnost nabývat dojmu, že Romové plošně zneužívají dávky. To ani není možné. Tyto mýty pak napomáhají tomu, že lidé jsou motivovaní vyjít do ulic a protestovat paušálně proti Romům."

Související

Více souvisejících

Martin Pecina Ministerstvo vnitra Romové

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy