Šéf NATO v Praze: Rusko má namířené zbraně, Česko kašle na armádu

Praha - Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen dnes v Praze vyzval českou vládu, aby zvýšila výdaje na obranu. České investice do armády jsou podle něj příliš nízké. Zvýšení obranných výdajů žádá ale i od dalších členských států NATO. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se přesto nedomnívá, že by Česká republika kvůli poklesu výdajů na armádu nebyla plnohodnotným členem aliance.

"Investice do obrany v České republice jsou příliš nízké, a proto jsem podpořil vládu, aby hledala způsoby, jak postupně zvýšit tyto investiční výdaje," uvedl Rasmussen na tiskové konferenci po jednání se Sobotkou. "Jako generální tajemník jsem skutečně znepokojen škrty v oblasti obranných výdajů. Pokud se chceme podílet na kolektivní obraně, musíme investovat," apeloval dánský politik na českou vládu.

Česko vydává na armádu těsně přes procento HDP, aliance přitom požaduje nejméně dvě procenta. Tento cíl nicméně neplní většina členů paktu. "Pokud by současný trend pokračoval i nadále, bude neustále obtížnější najít ty správné zdroje k pokračování v modernizaci české armády," varoval Rasmussem. Na druhou stranu pochválil české ozbrojené složky za jejich příspěvek k mezinárodním operacím zejména v Kosovu a v Afghánistánu.

Psali jsme: Válka? Armáda ČR nebude příliš platná, valí se kritika z NATO  

Sobotka potvrdil, že si je jeho vláda vědoma problému velkého poklesu výdajů na armádu, které se od roku 2008 snížily zhruba o čtvrtinu. "Popravdě řečeno mezi členskými státy NATO je to téměř nejvýraznější pokles," poznamenal. "Chtěl bych ale odmítnout, že by Česká republika nebyla schopná plnit své závazky, že by nebyla schopná dostát svému členství v Severoatlantické alianci," zdůraznil Sobotka, podle něhož není Česko v NATO vnímáno jako "nějaký černý pasažér".

Ruská propaganda je nepřípustná

"Vyzývám Rusko, aby stáhlo vojska, která jsou na hranicích Ukrajiny, a aby zahájilo dialog s ukrajinskou vládou," řekl dnes v Praze dále Rasmussen. Moskva má podle něj také skončit "s destabilizací Ukrajiny".

Podle Rasmussena se poprvé od skončení studené války stalo, že se jeden stát snaží získat část území sousedního státu, "a to s namířenými zbraněmi". "V tuto chvíli je asi 40.000 ruských vojáků podél hranic s Ukrajinou. To není cvičení, oni jsou tam připraveni k boji," řekl. Přesto zdůraznil, že řešení krize na východě Evropy leží v diplomatickém úsilí.

Rusko obvinil z podněcování etnického napětí a využívání vojenské síly k tomu, aby Ukrajinu přinutilo stát se neutrální federací. "Tohle je rozhodnutí, které může udělat pouze Ukrajina jako suverénní stát. Nikdo jiný na to nemá nárok," uvedl Rasmussen.

Psali jsme: Ukrajinská krize se prohlubuje. NATO zvažuje vyslání amerických vojsk do Evropy  

"Rusko se snaží své jednání ospravedlnit tím, že obviňuje ukrajinské úřady z toho, že utlačují ruské minority, a říkají, že NATO má mentalitu studené války. To je čirá propaganda," řekl šéf aliance.

Rasmussen dnes zdůraznil, že považuje za správné politické řešení krize na Ukrajině, ne vojenské. Další ruská intervence na ukrajinském území podle něj povede k uvalení hospodářských sankcí na Moskvu a další izolaci Ruska. Prioritou NATO je obrana členů aliance, poznamenal dánský politik, který na podzim ve funkci generálního tajemníka paktu po pěti letech skončí. Ukrajina členem aliance není.

Zánik Varšavské smlouvy a rozpad Sovětského svazu přinesl zásadní proměnu evropského i globálního uspořádání. Organizace Varšavské smlouvy byla rozpuštěna 1. července 1991 a Svaz sovětských socialistických republik zanikl 26. prosince téhož roku. Symbolicky se tak ukončila éra studené války, která určovala podobu vztahů mezi státy po druhé světové válce.

Česká republika se již několik let poté rozhodla, že se bude chtít podílet na společných akcích Severoatlantické aliance, což umožnilo přijetí aliančního programu Partnerství pro mír v roce 1994.

V roce 1997 ČR jako první ze všech kandidátů připojení k NATO úspěšně prošla prvním kolem vyhodnocování své připravenosti. Na summitu v Madridu téhož roku bylo rozhodnuto, že NATO nabídne členství ČR, Maďarsku a Polsku, což znamenalo, že ČR okamžitě zahájila vstupní rozhovory. 16. prosince ministři zahraničních věcí Aliance podepsali Protokoly o vstupu těchto tří zemí do NATO.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila 15. dubna 1998 přistoupení ČR do NATO a 30. dubna bylo přistoupení schváleno Senátem Parlamentu ČR. 12. března roku 1999 se ČR stala oficiálním členem NATO a od té doby je plně zapojena do všech činností i misí Aliance. V roce 2002 Praha hostila summit NATO, na němž bylo rozhodnuto o dalším rozšíření Aliance, informuje Natoaktual.cz.

Související

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump míří na summit NATO pro triumf. Evropa mu ho připravila na míru

Evropští lídři jsou odhodláni splnit klíčový požadavek prezidenta Donalda Trumpa, který chce ze summitu NATO v Haagu odejít s jednoznačným vítězstvím. Hlavní bod jednání – nový závazek k výraznému navýšení obranných výdajů – byl záměrně navržen tak, aby mu umožnil prezentovat se jako vůdce, který donutil Evropu nést větší podíl na vlastní obraně.

Více souvisejících

NATO Anders Fogh Rasmussen Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 54 minutami

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

izraelská vlajka, ilustrační fotografie

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu

Když Izrael v roce 1981 zničil irácký jaderný reaktor Osirak, sklidil celosvětové odsouzení. Přesto se později ukázalo, že šlo o krok s dalekosáhlými důsledky. Dnes se situace opakuje: izraelské letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení – a Spojené státy se poprvé přidaly. Kritika je silná a riziko eskalace vysoké. Ale možná, že svět opět jednou uzná, že tento zásah přišel v pravou chvíli.

včera

OSN

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN

„Spojené státy překročily velmi vážnou červenou linii tím, že zaútočily na naše jaderná zařízení. Máme právo se bránit – a toto právo uplatníme,“ uvedl Aragčí s odkazem na legitimní právo na sebeobranu. Zároveň připustil, že po tomto kroku si není jistý, „kolik prostoru pro diplomacii vůbec zbývá“.

včera

Petr Fiala

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje

Česká politická scéna v neděli reagovala na překvapivý americký útok na tři íránská jaderná zařízení, který Spojené státy provedly v noci na sobotu ve spolupráci s Izraelem. Podle prezidenta Donalda Trumpa šlo o „spektakulární vojenský úspěch“ a snahu donutit Írán ke kapitulaci v otázce jeho jaderného programu. Český premiér Petr Fiala (ODS) i ministryně obrany Jana Černochová útok v zásadě podpořili, zatímco předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil obavy z možného zhoršení situace v regionu.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Napětí v USA stoupá. Trump slaví, Bílý dům se ale obává odvety Íránu

Spojené státy se ocitly v novém bodu napětí poté, co prezident Donald Trump v sobotu večer v televizním projevu oznámil „úspěšné“ letecké údery na íránská jaderná zařízení. Zatímco šéf Bílého domu zněl při vystoupení z Oválné pracovny vítězoslavně, uvnitř jeho administrativy převládá opatrnost a obavy z možné tvrdé odvety Teheránu.

včera

Jaká bude odveta Íránu? Hizballáh, Irák či Sýrie, Teherán může proti USA povolat spojence

Dnešní ráno v Jeruzalémě nezačalo obvyklým proslovem v hebrejštině. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu místo toho usedl za pultík a v angličtině se obrátil přímo na amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterému vysekl bezprecedentní poklonu. Důvodem bylo rozhodnutí Spojených států provést letecký útok na několik klíčových jaderných zařízení Íránu – vývoj, který může dramaticky změnit průběh probíhající války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy