České gripeny ohlídají nebe nad Slovenskem. Ale jen dočasně

Praha - České letectvo je připraveno chránit vzdušný prostor Slovenska, pokud sousední stát nezakoupí nová letadla do vypršení současné smlouvy s Ruskem. Slováci nyní létají na zastaralých stíhačkách MiG-29. Češi jsou schopni poskytnout čtyři gripeny na dobu čtyř měsíců, poté by se do střežení nebe nad Tatrami zapojily i další členské státy NATO. Řekli to dnes náčelníci generálního štábu české a slovenské armády Petr Pavel a Milan Maxim. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je Česko připraveno chránit vzdušný prostor Slovenska okamžitě.

Slovákům vyprší smlouva s Ruskem za dva roky. Když do té doby nezískají nové stroje, budou je muset chránit armády partnerských zemí NATO v rámci takzvaného air policingu. Podobně se už Češi zapojují například do ochrany Pobaltí a na podzim budou takto chránit Island.

"My bychom na ty čtyři měsíce byli schopni pokrýt čtyřmi letouny vzdušný prostor Slovenska," řekl Pavel na tiskové konferenci po jednání se slovenským kolegou. "Pak bychom to asi řešili v součinnosti s jinými státy," doplnil. "Ano, pokud k tomu dojde, bude realizován klasický air policing," potvrdil Maxim.

"Česká republika je v případě potřeby připravena provádět air policing pro Slovensko okamžitě," prohlásil k této problematice Stropnický na Žofínském fóru. Trvale podle něj Česko tuto pomoc bývalému federálnímu partnerovi poskytovat v současnosti nemůže, se slovenským ministrem obrany ale připravuje návrhy, které umožní provádět společnou česko-slovenskou ochranu vzdušného prostoru. Hotové tyto návrhy mají být do konce roku.

Slovensko po vzoru Česka plánuje pronajmout si stíhačky k zajištění vzdušného prostoru země. Oba náčelníci štábů se dnes dohodli, že pokud by Bratislava koupila podobný typ letounu, jaký mají čeští stíhači, budou moci obě vojenská letectva spolupracovat například v logistice.

Sousední armáda také projevila zájem o dodávku zbraní z České zbrojovky. Slováci stále používají pušky vzor 58, které jsou již morálně zastaralé. Uvažují proto o koupi útočných pušek BREN z uherskobrodské továrny. "Jednak kvůli tomu, abychom byli kompatibilní, a jednak kvůli tomu, že uznáváme, že tato zbraň je velmi dobrá," řekl Maxim. Podle něj slovenské vojsko pušku už testovalo. Podle Hospodářských novin má bratislavský generální štáb zájem i o české samopaly Scorpion a pistole "čezety".

Víceúčelový bojový letoun JAS-39 Gripen společnosti Saab/British Aerospace je jednomístný, jednomotorový středoplošník s jednoduchým deltakřídlem a plně stavitelným plovoucím předkřídlem (přední vodorovnou řídicí plochou - aerodynamické uspořádání typu "kachna"), se šípovou směrovou řídicí plochou a tříkolovým hydraulicky zatahovaným podvozkem. Podvozek je přizpůsoben pro start a přistání na zkrácených VPD včetně úseků dálnic a upravených travnatých ploch záložních letišť.

Letoun je charakteristický přirozenou (úmyslnou) nestabilitou, která ve spojení s trojnásobně zálohovaným elektroimpulzním řídicím systémem (Fly-by-Wire), elektronickým ovládáním řídicích ploch a hydraulickými aktuátory v prvém řídicím obvodu s možností analogového nouzového řízení, celkovou aerodynamickou koncepcí, malými rozměry a nízkou hmotností, zaručuje vynikající obratnost a snadnou ovladatelnost ve všech režimech letu v celém rozsahu rychlostí v různých výškách.

Hlavními prvky integrovaného systému průzkumu a řízení palby jsou vnitřní víceúčelový radar PS-05/A, infračervená kamera s dopředným snímáním (FLIR - Forward Looking Infra Red), videokamera ED 5040 a zobrazovací systém EP-17. Radar je schopen zjišťovat, zaměřovat, identifikovat a automaticky sledovat současně více cílů v horní i dolní polosféře, ve vzduchu, na zemi i na moři ze všech letových výšek, umožňuje mapovat terén s volitelnou rozlišovací schopností s výstrahou před terénními překážkami. Zabezpečuje zaměřování a řízení palby palubního kanónu a automatické navádění řízených střel. Využití optických vláken zvýšily odolnost radioelektronického vybavení proti elektronickému rušení a elektromagnetickému impulzu (EMI).

Základní výzbrojí letounu je kanón Mauser Bk-27 s řiditelnou kadencí 1100-1700 ran/min se zásobou 120 nábojů. Letoun je vybaven 5 závěsníky. Základem protiletadlové výzbroje jsou PLŘS středního dosahu AIM-120 AMRAAM a krátkého dosahu AIM-9 Sidewinder, které mají být nahrazeny vyvíjenými PLŘS Meteor a IRIS-T. Proti pozemním cílům a přímou leteckou podporu pozemního vojska lze použít protizemní řízené střely AGM-65 MAVERICK, pro boj proti plavidlům pak protilodní řízené střely RBS-15F nebo další typy řízených střel.

Alternativní výzbrojí k ničení pozemních cílů může být např. víceúčelová kontejnerová zbraň s protitankovou, protipěchotní a protibetonovou naváděnou submunicí, neřízené pumy, rakety ad. Všechny druhy zbraní jsou použitelné v systému s ovládacími prvky na řídicí páce HOTAS (Hands-On-Throttle And Stick). Perspektivně se počítá s využitím víceúčelové zbraně Taurus KEPD 150 s dosahem 150 km, informuje server acr.army.cz.

Související

Více souvisejících

Gripen Martin Stropnický Armáda SR

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

Proč došlo k nejhorší letecké katastrofě v Jižní Koreji? Vyšetřovatelé jsou zatím bezradní

Předletová kontrola cestujícího letadla společnosti Jeju Air, které se zřítilo v Jižní Koreji a zabilo 179 lidí, neodhalila žádné problémy, uvedla letecká společnost. Podle generálního ředitele Kim Yi-bae nebyly při kontrole zaznamenány žádné abnormality, včetně podvozku letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy